Żylaki powrózka nasiennego – objawy, przyczyny, diagnostyka i leczenie
Jak powstają żylaki powrózka nasiennego?
Żylaki powrózka nasiennego (łac. varicocele), znane również jako żylaki jąder lub moszny, to poszerzone i wydłużone naczynia żylne w obrębie powrózka nasiennego. Powrózek nasienny to struktura anatomiczna, która zawiera nasieniowód, tętnicę jądrową, żyłę jądrową i mięśnie. Żylaki powrózka nasiennego zlokalizowane są w okolicy górnego bieguna jądra, w tzw. żylnym splocie wiciowatym. W ok. 85% przypadków występują po lewej stronie, gdzie żyła jądrowa uchodzi do żyły nerkowej.
Przyczyny żylaków powrózka nasiennego
Żylaki powrózka nasiennego najczęściej powstają w okresie dojrzewania, stąd również czasami nazywa się je „żylakami młodzieńczymi”. W okresie dojrzewania u chłopców zwiększa się napływ krwi do jąder, co w niektórych przypadkach prowadzi do poszerzenia się naczyń splotu wiciowatego.
Inne przyczyny powstawania żylaków powrózka nasiennego to m.in.:
- czynniki genetyczne,
- czynniki anatomiczne, np. wrodzony brak zastawek,
- wady tkanki łącznej powodujące osłabienie ściany naczyń żylnych,
- nadwaga i otyłość,
- zakrzepica żylna,
- guz, zwiotczenie moszny
Żylaki powrózka nasiennego – objawy
Żylaki jąder i moszny w początkowej fazie rozwoju często przebiegają bezobjawowo i są ledwo widoczne. Z tego powodu zazwyczaj są diagnozowane przypadkowo, na przykład podczas badania USG moszny lub jąder. Niektórzy pacjenci mogą doświadczać łagodnych dolegliwości bólowych, które występują głównie w okolicach jądra, nasilają się podczas wysiłku fizycznego, podczas erekcji lub długotrwałego stania. Czasami może również pojawić się obrzęk moszny – zazwyczaj, gdy żylaki osiągają co najmniej II stopień zaawansowania. Żylaki powrózka nasiennego mogą podnosić temperaturę jąder, co może mieć negatywny wpływ na produkcję plemników. Dlatego dolegliwość stanowi jedną z najczęstszych odwracalnych przyczyn zmniejszenia płodności u mężczyzn.
Żylaki powrózka nasiennego – do kogo się zgłosić?
Z problemem żylaków znajdujących się w okolicach jąder oraz moszny należy zgłosić się do lekarza urologa. Jest to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób układu moczowo-płciowego mężczyzn. Lekarz posiada również odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie żylaków powrózka nasiennego.
Podstawą rozpoznania choroby jest wywiad z pacjentem oraz badanie palpacyjne, uzupełnione przez odpowiednie badania obrazowe. Zwykle ostateczną diagnozę żylaków powrózka nasiennego pacjent otrzymuje na podstawie wyników badania USG Dopplera z oceną przepływu krwi przez jądra. Badanie pozwala uwidocznić nieprawidłowości budowy naczyń żylnych powrózków nasiennych i wsteczny przepływ krwi. Niekiedy lekarz urolog może również zlecić wykonanie badania nasienia.
Metody leczenia żylaków powrózka nasiennego
Jedyną skuteczną metodą leczenia żylaków powrózka nasiennego jest operacja. Wskazaniem do wykonania zabiegu jest przede wszystkim ból w obrębie moszny oraz obniżenie płodności. Sama obecność żylaków powrózka nasiennego nie stanowi wskazania do leczenia operacyjnego.
Wyróżnia się dwie podstawowe metody operacyjnego leczenia żylaków powrózka nasiennego, m.in.:
- operacja metodą mikrochirurgiczną – ma na celu usunięcie poszerzonych żył w powrózku nasiennym. Wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa ok. 40 – 60 minut. Zabieg polega na wydzieleniu i wypreparowaniu powiększonych żył jądrowych, które następnie są podwiązywane i/lub klipsowane.
- leczenie laparoskopowe – zabieg polega na wykonaniu kilku dostępów przezotrzewnowych, przez które wprowadzane są narzędzia chirurgiczne oraz kamera. Następnie specjalista lokalizuje poszerzone żyły jądrowe, zaklipsowuje je i/lub przecina.
Inną metodą leczenia może być również embolizacja żylaków powrózka nasiennego. Podczas operacji lekarz nacina skórę w pachwinie, nakłuwa żyłę udową i do jej wnętrza wprowadza spiralę, jednocześnie przeprowadzając sklerotyzację lub sklejenie poszerzonych splotów żylnych. Zabieg embolizacji żylaków powrózka nasiennego zwykle wykonuje się u osób, o których inne metody leczenia nie działały.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer