Astygmatyzm – na czym polega, jakie ma objawy, czy jest niebezpieczny?
Jak widzi astygmatyk?
Astygmatyzm (inaczej niezborność) to powszechna wada wzroku, która występuje u ok. 40% populacji. Około 66% dorosłych pacjentów ma astygmatyzm ≥ 0,25% dioptrii, ponad 50% ≥ 0,5 dioptrii, natomiast 20% – ≥ 1 dioptrii. Osoby z astygmatyzmem widzą obraz nieostry, zamglony i z rozmytymi konturami. Często widzą także zniekształcone linie oglądanych przedmiotów. Przy dużym astygmatyzmie zniekształcenia obrazu mogą być tak poważne, że zamiast kwadratu osoba widzi np. równoległobok.
Inne objawy astygmatyzmu to m.in.:
- podwójne widzenie (szczególnie przy słabym oświetleniu),
- efekt halo wokół źródeł światła,
- zaburzone poczucie przestrzeni,
- szybkie zmęczenie oczu i bóle głowy,
- nadwrażliwość na światło, np. na reflektory nadjeżdżających samochodów.
Jakie są przyczyny astygmatyzmu?
Astygmatyzm może mieć różne przyczyny, najczęściej związane z nieprawidłową budową rogówki (astygmatyzm rogówkowy) lub soczewki (astygmatyzm soczewkowy). W zdrowym oku rogówka ma kształt kulisty i załamuje promienie świetlne równomiernie w każdej płaszczyźnie. W przypadku astygmatyzmu rogówka przyjmuje kształt eliptyczny lub owalny, co powoduje nierównomierne załamanie promieni świetlnych w różnych kierunkach. Astygmatyzm może również rozwijać się na skutek innych czynników, takich jak urazy oka, niektóre choroby oczu (np. stożek rogówki, zaćma) lub jako powikłanie po zabiegach chirurgicznych.
WARTO WIEDZIEĆ: Wada astygmatyzmu bardzo często występuje z innymi wadami wzroku. To oznacza, że osoba z astygmatyzmem może jednocześnie mieć krótkowzroczność, dalekowzroczność lub prezbiopię.
Jak korygować astygmatyzm?
Astygmatyzm jest diagnozowany przez okulistę lub optometrystę, podczas rutynowego badania wzroku. Astygmatyzm można skorygować na kilka sposobów. Tradycyjne metody obejmują dobór odpowiednich szkieł – soczewek cylindrycznych w okularach korekcyjnych lub soczewek kontaktowych torycznych.
Inne metody leczenia astygmatyzmu to metody zabiegowe, takie jak refrakcyjna wymiana soczewki (RLE), wszczepienie soczewek fakijnych. Podczas zabiegu RLE usuwa się naturalną soczewkę oka i zastępuje się ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową toryczną o odpowiednio dobranej mocy, aby zapewnić ostre widzenie bez okularów. Natomiast zabieg wszczepienia soczewek fakijnych ma na celu doszczepienie do naturalnej soczewki oka sztucznej soczewki torycznej – zabieg ten jest odwracalny, poprzez usunięcie dodatkowej soczewki (fakijnej).
To też może Cię zainteresować: Wewnątrzgałkowe soczewki toryczne w leczeniu zaćmy i korekcji astygmatyzmu
Astygmatyzm może pojawić się z czasem. Dlatego ważne jest, aby regularnie, przynajmniej raz w roku, wykonywać profilaktyczne badanie wzroku. Choć wada sama w sobie nie jest niebezpieczna, to niekorygowana znacznie utrudnia normalne funkcjonowanie oraz może prowadzić do licznych powikłań, do których należą np. zapalenie gałki ocznej lub stożek rogówki.
Korekcja wad wzroku w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA oferujemy zarówno nieoperacyjne metody leczenia wad wzroku (za pomocą okularów i soczewek kontaktowych), jak i operacyjne rozwiązania. Przeprowadzamy zabiegi korekcji wad wzroku z wykorzystaniem soczewek fakijnych oraz soczewkową korekcję wad wzroku RLE. Specjalizujemy się także w usuwaniu zaćmy z wszczepieniem soczewek wewnątrzgałkowych. Badanie wady refrakcji oraz dobór odpowiednich okularów i soczewek kontaktowych wykonuje w naszym Centrum optometrysta.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer