logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Biopsja gruczołu krokowego – jak przebiega badanie, które diagnozuje raka prostaty?

Biopsja gruczołu krokowego jest badaniem małoinwazyjnym polegającym na pobraniu materiału bezpośrednio z prostaty w celu oceny komórek gruczołowych. Wykonywana jest w momencie podejrzenia o nowotwór złośliwy. Do biopsji kwalifikowani są pacjenci z podejrzeniem rozrostu złośliwego w badaniu fizykalnym (badanie prostaty palcem per rectum) oraz przy podwyższonym poziomie markera PSA we krwi.

 

Jak przebiega badanie prostaty w Oddziale Urologii w Skoczowie? Czy występują jakiekolwiek dolegliwości po przeprowadzonym badaniu? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule.

Oddział Urologii

Kiedy wykonuje się biopsję gruczołu krokowego?
Biopsję gruczołu krokowego (prostaty) wykonuje się w momencie podejrzenia o nowotwór złośliwy. Wskazaniem do wykonania biopsji sterczej może być nieprawidłowość w badaniu fizykalnym lub podwyższone stężenie PSA we krwi. Rak stercza najczęściej przyjmuje postać guzka umiejscowionego w strefie obwodowej stercza. To sprawia, że podejrzenie nowotworu można postawić podczas badania per rectum (przez odbytnicę). Marker PSA (swoisty antygen sterczowy) oznaczany we krwi jest powszechnie stosowanym badaniem dla chorób stercza. Nieprawidłowy wynik PSA oprócz chorób nowotworowych może wiązać się jednak z innymi chorobami prostaty i nie zawsze oznacza, że dany mężczyzna choruje na nowotwór.

Ostateczną diagnozę raka gruczołu krokowego stawia się na podstawie wyniku biopsji. Podczas konsultacji należy poinformować lekarza o innych chorobach oraz przyjmowanych lekach. Leki antykoagulacyjne powinny być odstawione w okresie okołobiopsyjnym. Przed badaniem należy przyjmować antybiotyki zgodnie z zaleceniami.

Badanie prostaty – na czym polega?
Biopsja gruczołu krokowego polega na pobraniu przezodbytniczo od kilku do kilkunastu niewielkich wycinków gruczołu. Procedura biopsji stercza wykonywana jest w znieczuleniu. Pacjent układany jest w pozycji ginekologicznej (z nogami do góry) lub na boku. Czasami wykorzystywany jest dostęp przezkroczowy. Procedura wykonywana jest pod kontrolą TRUS (USG z użyciem głowicy przezodbytniczej) za pomocą specjalnego pistoletu i igły. Taki zestaw pozwala na precyzyjne pobranie materiału z podejrzanych fragmentów stercza. Badanie trwa około 15 minut i zazwyczaj pacjenci podają, że było mniej bolesne niż się tego spodziewali. Po wykonanwej biopsji należy w dalszym ciągu przyjmować zalecone antybiotyki oraz środki przeciwzapalne.

Wynik badania jest dostępny po około 14 dniach – pacjent otrzymuje wynik z oceną histopatologiczą ocenioną wg systemu Gelasona. Wynik biopsji należy skonsultować z lekarzem urologiem w celu zaplanowania dalszego leczenia.

Dolegliwości po biopsji gruczołu krokowego
U większości pacjentów biopsja przebiega bez powikłań. Niestety biopsja gruczołu krokowego jest badaniem inwazyjnym i przez pewien czas mogą utrzymywać się dolegliwości.

Najczęściej występują:

  • ból — może występować przez kilka dni. Należy go łagodzić, stosując leki dostępne bez recepty, np. Paracetamol, Ibuprofen.
  • krwawienie — krew w moczu, nasieniu, kale może występować nawet przez ok. tydzień, ustępuje samoistnie. Należy zachować wstrzemięźliwość od stosunków płciowych.
  • zakażenie — mimo stosowanej antybiotykoterapii może rozwinąć się zakażenie układu moczowego (ZUM) objawiające się: gorączką, bólem podbrzusza, zaburzenia oddawania moczu. Podejrzenie zakażenia wymaga konsultacji lekarskiej.

Cennik usług medycznych:
Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
biopsia prostaty 1 000 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój - zapraszamy!

 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy