Ból kręgosłupa lędźwiowego – przyczyny, objawy, badania obrazowe
Ból kręgosłupa lędźwiowego – kiedy zgłosić się do lekarza?
Do specjalisty warto udać się już w przypadku występowania najmniejszych, niepokojących dolegliwości. Pamiętaj, że im szybciej zostanie wprowadzone leczenie, tym lepiej. Dzięki temu możliwe będzie wcześniejsze wykrycie przyczyn bólu, wdrożenie leczenia, a w efekcie zapobieganie pogłębianiu się schorzenia.
Wiele osób zastanawia się, do jakiego lekarza najlepiej udać się w przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego. W pierwszej kolejności warto zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego. Na podstawie wstępnej diagnostyki pokieruje on dalszym procesem terapeutycznym i w razie konieczności zleci dodatkowe badania lub wystawi skierowanie do specjalisty. W przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego najczęściej będzie to ortopeda bądź neurolog. Po badaniach może on jednak skierować cię do innego specjalisty, przykładowo do neurologa.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – najczęstsze przyczyny
Wiele osób zmagających się z omawianym problemem zastanawia się, co go powoduje. Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa lędźwiowego są zmiany zwyrodnieniowe, urazy, stany zapalne stawów, choroby metaboliczne i nowotworowe, wady wrodzone, a czasami mogą mieć także podłoże psychologiczne.
Do zmian zwyrodnieniowych możemy zaliczyć przepuklinę i zwyrodnienie krążka międzykręgowego, zwyrodnienie stawów międzywyrostkowych czy też zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze trzonów kręgów.
Poza wyżej opisanymi czynnikami, na ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym może wpływać również nieodpowiednia postawa ciała, otyłość, wzmożone napięcie mięśni spowodowane, np. stresem czy przeciążeniem kręgosłupa wynikające z pracy fizycznej.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – objawy
Pierwszym objawem jest ból w dolnej części pleców (w okolicy lędźwiowo-krzyżowej). Może on promieniować do pośladków, a nawet dolnych kończyn. Na początku zazwyczaj doskwiera ostry ból, który może z czasem powracać i w efekcie stać się przewlekłym.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – badania obrazowe
Wśród badań obrazowych możemy wyróżnić m.in. RTG (zdjęcia rentgenowskie), TK (tomografia komputerowa) oraz MR (rezonans magnetyczny).
RTG kręgosłupa to badanie, które polega na zrobieniu zdjęcia rentgenowskiego. Umożliwia ono ocenę kości pod kątem choroby zwyrodnieniowej.
Tomografia komputerowa, podobnie jak badanie RTG, wykorzystuje promieniowanie X przydatne do diagnozowania zmian w obrębie kości. Od zdjęcia rentgenowskiego różni się jednak tym, że jest badaniem dokładniejszym i umożliwia ocenę także innych struktur w różnych płaszczyznach.
W przypadku rezonansu magnetycznego, nie jest to badanie tak skuteczne w ocenie kości jak TK czy RTG, natomiast ma nieocenioną wartość przy poszukiwaniu nieprawidłowości w innych tkankach. Umożliwia m. in. dokładne obrazowanie rdzenia kręgowego i ewentualnych zmian ogniskowych w jego obrębie.
Ból kręgosłupa lędźwiowego – leczenie
Leczenie bólu kręgosłupa lędźwiowego powinno być kompleksowe, czyli obejmujące różne metody radzenia sobie z bólem stosowane jednocześnie. Dzięki temu zwiększa się szansa na ich skuteczne działanie. W tym celu warto połączyć fizjoterapię, farmakoterapię oraz zadbać o ergonomię pracy.
Fizjoterapia polega na wykorzystaniu naturalnych czynników w leczeniu bólu. Stosuje się ją zarówno w trakcie diagnostyki, jak i profilaktyki. Możemy tu wyróżnić terapię przy użyciu różnego rodzaju bodźców, np. mechanicznych czy termicznych.
Omawiając fizjoterapię w leczeniu bólu kręgosłupa, warto również wspomnieć o kinezyterapii, określanej jako leczenie ruchem. Polega ona na zwalczaniu dolegliwości poprzez różnego rodzaju ćwiczenia.
Farmakoterapia podczas bólu kręgosłupa lędźwiowego często jest niezbędna. Na rynku jest dostępnych wiele leków o różnym działaniu. Zanim jednak po nie sięgniesz, skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Aby leczenie bólu kręgosłupa było jak najbardziej efektywne, należy pamiętać o dbaniu dobrą postawę podczas pracy. Nieprawidłowa pozycja w trakcie wykonywania codziennych obowiązków może bardzo źle wpływać na kręgosłup.
Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?
Aby zaradzić bólowi kręgosłupa lędźwiowego, warto wykonywać ćwiczenia wzmacniające i zmniejszające sztywność kręgosłupa. Nie powinny one wywoływać dolegliwości bólowych. Żeby uzyskać jak najlepsze efekty, należy ćwiczyć codziennie około 20-30 minut.
Aby zapobiegać lub zmniejszyć już występujący ból kręgosłupa, pamiętaj o poprawnej postawie podczas codziennych czynności. Utrzymuj prostą linię pleców i siedź w odpowiedniej pozycji (np. nie zakładaj nogi na nogę). Utrzymuj prostą linię pleców" Zadbaj o wzmocnienie mięśni. Oprócz ćwiczeń pomoże ci w tym zmiana małych nawyków, np. zrezygnowanie z windy i korzystanie ze schodów. W przypadku ostrych bóli kręgosłupa lędźwiowego, staraj się unikać nadmiernej aktywności fizycznej.
Z naszych usług ortopedycznych i porad korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z Bielska-Białej, Katowic, Cieszyna, Skoczowa.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer