Co to jest skleroterapia?
Co to jest skleroterapia?
Układ żylny naszych nóg obejmuje dwa typy żył: głębokie oraz powierzchniowe. Żylaki dotyczą drugich z nich, dlatego widzimy je gołym okiem, kiedy pojawiają się na skórze. Zmiany powstają na skutek niewydolności żylnej, które powoduje nadciśnienie żylne. Wówczas, żylaki blokują swobodny przepływ krwi, w wyniku czego dochodzi do jej zastoju i cofania. Zabieg skleroterapii ma na celu obkurczenie się powiększonych naczyń krwionośnych. Jest to niechirurgiczna metoda leczenia chorób żył.
Czym są żylaki?
Żylaki powstają w wyniku niewydolności żylnej - gdy położone głębiej żyły są przeciążone, dochodzi do cofania się krwi do naczyń powierzchniowych. Wówczas, żyły powierzchniowe rozciągają się, a to powoduje objawy typowe dla żylaków, które z zewnątrz wyglądają jak „pajączki”. Oprócz nieestetycznego wyglądu dolegliwość wiąże się również z innymi, nieprzyjemnymi objawami, którym często towarzyszy obrzęk i ból.
Wyróżnia się następujące rodzaje żylaków:
- Żylaki pierwotne – czyli najczęstsza postać żylaków. Powstają wskutek wrodzonego braku zastawek, nieprawidłowego tworzenia się naczyń włosowatych lub zaburzonej syntezy elastyny i kolagenu w obrębie ścian żylnych.
- Żylaki wtórne – powoduje je niewydolność żył głębokich, przebyta zakrzepica żył głębokich lub urazy i stany zapalne żył powierzchniowych.
Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?
Już pierwsze niepokojące objawy towarzyszące żylakom powinny skłonić nas do wizyty u lekarza! Kiedy zaobserwujemy u siebie: nasilający się pod wieczór obrzęk nóg, zwłaszcza kostek, uczucie ciężkości czy dyskomfortu kończyn dolnych – powinniśmy się zgłosić do lekarza rodzinnego lub lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.
Leczeniem żylaków zajmuje się lekarz specjalista chorób naczyń. Podstawowym badaniem diagnostycznym w leczeniu chorób żył jest badanie USG Doppler, za pomocą którego lekarz sprawdza zmiany częstotliwości fali ultradźwiękowej, która odbija się od krwi płynącej w żyłach. Dzięki tej ocenie lekarz może zakwalifikować nas do odpowiedniego leczenia.
Warto pamiętać, że w zaawansowanym stadium choroby zwiększa się podatność naszej skóry na alergie i urazy. Szybsza wizyta u lekarza to mniejsze ryzyko komplikacji i bliższa perspektywa ulgi, którą przynosi leczenie.
Na czym polega usuwanie żylaków metodą skleroterapii?
Skleroterapia (obliteracja) jest minimalnie inwazyjną metodą usuwania żylaków lub pajączków naczyniowych. Podczas zabiegu żylaki kończyn dolnych zmniejszają się lub znikają całkowicie – wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i samego stanu zdrowia Pacjenta. Zabieg zwykle odbywa się jednorazowo, jednak zdarza się, że trzeba go powtórzyć kilkukrotnie – wszystko zależy od indywidualnego przypadku i oczekiwanych efektów, a liczbę sesji ustala lekarz.
Można wyróżnić dwie techniki usuwania żylaków za pomocą skleroterapii:
- Skleroterapia przy użyciu płynnego środka obliterującego – Metoda polega na podaniu specjalnego preparatu do naczyń krwionośnych, które są objęte zmianami chorobowymi. Przy tej metodzie bardzo ważne jest wcześniejsze wykonanie badania USG doppler, dzięki której lekarz ustali, które z żył zasilają żylaki i w które z tych miejsc podać lek. W szczególności w przypadku większych naczyń żylnych.
- Skleroterapia środkiem obliterującym w formie"pianki" – ta metoda zastępuje płynny preparat pianką, która silniej działa na ściany żyły, w związku z czym używa się jej mniejszego stężenia. Co istotne, skleroterapia piankowa pozwala na wykonanie zabiegu bez kontroli USG.
Podczas zabiegu skleroterapii Pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Skleroterapia to bezbolesny zabieg wykonywany bez znieczulenia. U niektórych pacjentów wywołuje jedynie uczucie dyskomfortu lub niewielkiego pieczenia w obrębie miejsca, w którym podawany jest preparat. Bezpośrednio po zabiegu Pacjent musi założyć specjalne pończochy uciskowe, po skleroterapii należy również spacerować od 30 do 60 minut.
Leczenie żylaków w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA, w naszych Poradniach Chorób Naczyń w Bielsku-Białej i Skoczowie wykonujemy badanie USG Doppler, niezbędne w diagnostyce żylaków i innych problemów żylnych. Następnie wybieramy metodę leczenia żylaków i kierujemy pacjenta na odpowiednie leczenie do naszego Oddziału Chirurgii Naczyń w Skoczowie.
W Centrum Lekarskim ALFA w Centrum Leczenia Żylaków w Skoczowie wykonujemy zabieg skleroterapii i trwa on około 20-30 minut.
Odwiedź nasze Centrum Leczenia Żylaków Skoczów.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer