Czym jest wirusowe zapalenie wątroby?
Co to jest wirusowe zapalenie wątroby?
Wirusowe zapalenie wątroby (WZW) to choroba zakaźna, którą wywołują wirusy typu A, B lub C (HAV, HBV, HCV), a także typu D, E lub G (HAD, HEV, HGV). Są to tzw. wirusy hepatotropowe i niehepatotropowe, które najczęściej przenoszone są do naszego organizmu za pośrednictwem układu pokarmowego, płciowego lub krwionośnego.
Przyczyny wirusowego zapalenia wątroby
Choroba zakaźna, jaką jest wirusowe zapalenie wątroby WZW, może mieć postać ostrą lub przewlekłą. Pod uwagę bierze się czas, jaki upłynął od pierwszego kontaktu z antygenem. Przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby rozwija się zazwyczaj, gdy postać ostra choroby nie ustępuje całkowicie. Inny podział bierze pod uwagę przyczynę schorzenia i wyróżnia się 6 różnych typów wirusów zapalenia wątroby (A, B, C, D, E i G), które powodują różne objawy choroby.
Wirusowe zapalenie wątroby typu A nazywa się zamiennie „chorobą brudnych rąk”, ponieważ w 95% przypadków do zakażenia dochodzi w wyniku spożywania pokarmów brudnymi rękami lub poprzez picie skażonej wody. Schorzenie pojawia się najczęściej u dzieci i młodzieży i ma przebieg ostry.
Zakażenie wirusem typu B stanowi ostrą chorobę miąższu wątroby, wywołaną przez wirusa HBV przenoszącego się przez krew lub wydzieliny ludzkiego organizmu. Oznacza to, że ten typ wirusa przenoszony jest wyłącznie z człowieka na człowieka, np. podczas kontaktu płciowego lub w szpitalu.
Najbardziej niebezpiecznym typem wirusa jest zapalenie wątroby typu C, gdyż bardzo często rozwija się w ukryciu, przyjmując postać przewlekłą. Do transmisji zakażenia HCV dochodzi na drodze bezpośredniego kontaktu z krwią lub z wydzielinami ciała osoby zakażonej, czyli podobnie jak w przypadku wirusa typu B.
Pozostałe trzy rodzaje wirusowego zapalenia wątroby – WZW D, E oraz G występują znacznie rzadziej. Co istotne, typ D pojawia się prawie zawsze w połączeniu z wirusem typu B i komplikuje jego przebieg. Natomiast wirus typu E (HEV) nie występuje w Polsce. Ostatni z typów – wirus G przenosi się drogą płciową lub na przykład podczas przetaczania krwi.
Objawy wirusowego zapalenia wątroby
Objawy choroby zakaźnej WZW zależą od typu wirusa i mogą rozwijać się na różnym poziomie. Uszkodzenie wątroby wyprzedzają często symptomy grypopodobne, takie jak zmęczenie, gorączka, bóle mięśni i stawów. Dopiero po okresie tzw. inkubacji, mogą pojawić się inne dolegliwości, które są objawami WZW. Są to m.in.:
- zażółcenie skóry, błon śluzowych i gałek ocznych,
- ból brzucha promieniujący pod żebrem z prawej strony,
- powiększenie obwodu brzucha,
- brak apetytu i nudności,
- spadek masy ciała,
- ciemny kolor moczu i jasny kolor stolca.
Podczas zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C chory może dodatkowo odczuwać bóle stawowe lub nawet stany depresyjne. Podobnie jak WZW typu B, ten rodzaj nie daje na ogół objawów ostrzegawczych na wczesnym etapie.
Na czym polega leczenie wirusowego zapalenia wątroby?
Diagnostyka w kierunku wirusowego zapalenia wątroby WZW polega na wykonaniu badania krwi i zbadaniu odpowiednich wskaźników. W przypadku podejrzenia zakażenia WZW typu B oraz C niezbędne jest badanie antygenu Hbs (informuje o wirusowym zapaleniu wątroby typu B) i przeciwciał przeciw HCV (wskaźnik WZW typu C). Dodatkowo lekarz może zlecić wykonanie prób wątrobowych lub badanie aktywności układu krzepnięcia.
Sposób leczenia choroby zależy od otrzymanych wyników badań laboratoryjnych oraz wywiadu zdrowotnego. W doborze odpowiedniej terapii ważny jest czas, który upłynął od momentu zakażenia i typ wirusa. Leczenie obejmuje farmakoterapię i przyjmowanie leków – przeciwwirusowych oraz łagodzących objawy zapalenia.
Jak w każdym przypadku chorób wirusowych – lepiej zapobiegać niż leczyć. Dlatego najskuteczniejszą formą profilaktyki jest szczepienie przeciwko WZW. W przypadku wirusa typu B, szczepionka jest obowiązkowa m.in. dla noworodków, młodzieży, pracowników służby zdrowia oraz osób z bliskiego otoczenia zakażonych.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer