Jak przygotować się do operacji oczu?
Jakie są rodzaje zabiegów okulistycznych?
Zabiegi okulistyczne można podzielić na korekcyjne i lecznicze. Pierwsze z nich są wykonywane w celu poprawy jakości widzenia. Mogą być stosowane w przypadku korekcji wad refrakcji takich jak: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm lub prezbiopia (starczowzroczność).
Najczęściej wykonywanymi zabiegami korygującymi wzrok są:
- laserowa korekcja wzroku,
- refrakcyjna wymiana soczewki RLE,
- zabieg wszczepienia soczewek fakijnych.
Z kolei zabiegi lecznicze są wykonywane w celu leczenia chorób oczu, takich jak m.in zaćma, jaskra, choroby siatkówki (zwyrodnienie plamki żółtej AMD). Są to zabiegi mikrochirurgiczne, które wymagają ingerencji w gałkę oczną, np. w celu wymiany soczewki wewnątrzgałkowej. Wśród zabiegów leczniczych są też zabiegi laserowe, iniekcje doszlistkowe oraz zabiegi okuloplastyczne, takie jak operacja zeza, plastyka powiek lub usuwanie narośli na powiekach. Zabiegi okuloplastyczne mogą być również wykonywane w celach estetycznych.
Szpital okulistyczny Skoczów
Które zabiegi okulistyczne możemy wykonać w ramach kontraktu z NFZ?
Niektóre zabiegi okulistyczne mogą być całkowicie lub częściowo sfinansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wszystko zależy od dostępności zabiegu w ramach kontraktu z NFZ oraz stanu zdrowia pacjenta (tego czy spełnia określone kryteria medyczne). Do zabiegów refundowanych w całości przez NFZ należy m.in. zabieg usunięcia zaćmy, leczenie AMD i DME, zabiegi fakotrabekulektomii i iridotomii w leczeniu jaskry czy zabieg witrektomii w leczeniu chorób siatkówki.
Aby dowiedzieć się, czy dany zabieg okulistyczny jest finansowany przez NFZ, należy skontaktować się z lekarzem okulistą lub placówką medyczną, która wykonuje zabiegi okulistyczne. Możemy to również sprawdzić za pomocą IKP (Internetowego Konta Pacjenta), w zakładce „Wykaz świadczeń”. Jeśli zabieg jest refundowany przez NFZ, to w wykazie znajdziemy informację o tym, w jakim zakresie jest refundowany.
Przygotowanie do operacji oczu – wizyta kwalifikująca i badania diagnostyczne
Każdy zabieg okulistyczny – niezależnie od tego, czy jest on wykonywany w ramach kontraktu z NFZ, czy prywatnie – poprzedza kompleksowa kwalifikacja, która polega na rozmowie z lekarzem oraz szczegółowych badaniach diagnostycznych. Podczas wizyty kwalifikującej okulista tłumaczy, jak będzie przebiegała operacja, czy istnieje ryzyko niepowodzenia, ile dni trwa powrót do zdrowia, czy będzie wymagana seria zabiegów. Lekarz wykonuje wszystkie potrzebne badania diagnostyczne pod kątem kwalifikacji do danego zabiegu.
Badania diagnostyczne, które mogą zostać wykonane podczas wizyty kwalifikującej do operacji oczu należą m.in.: badanie ostrości wzroku, pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie OCT, badanie dna oka, badanie pola widzenia, badanie topografii rogówki.
Poradnia okulistyczna, Skoczów
Przygotowanie do operacji oczu – o czym pamiętać przed zabiegiem?
Przygotowanie do operacji oczu zależy od rodzaju zabiegu, który będzie wykonywany. A każdy przypadek może być inny. Dlatego zawsze należy dokładnie przestrzegać zaleceń lekarza okulisty, który podczas kwalifikacji informuje pacjenta o tym, czego powinien unikać przed zabiegiem. Istnieją jednak uniwersalne zasady, które można zastosować przed operacją oczu.
Przed zabiegiem
- Zrezygnuj z palenia tytoniu, alkoholu, kawy i napojów energetycznych, które mogą zwiększyć ryzyko powikłań po operacji.
- Skonsultuj z lekarzem, które leki możesz zażywać przed operacją.
- Przygotuj się na to, że będziesz musiał pozostać w szpitalu przez kilka godzin lub dni po zabiegu.
W dniu zabiegu
- Nie jedz ani nie pij kawy czy alkoholu nic od północy w noc poprzedzającą zabieg.
- Nie używaj kremów, balsamów i innych kosmetyków do twarzy i oczu.
- Ubierz się w wygodne ubrania, które nie będą przeszkadzać podczas zabiegu.
- Miej ze sobą okulary przeciwsłoneczne do ochrony oczu po zabiegu.
- Weź ze sobą osobę towarzyszącą, która odwiezie Cię do domu po operacji.
Zabiegi okulistyczne w Centrum Lekarskim ALFA!
W Centrum Lekarskim ALFA w Oddziale Okulistycznym w Skoczowie diagnozujemy i leczymy choroby oczu w ramach NFZ i prywatnie. Proponujemy specjalistyczne badania i konsultacje lekarskie w zakresie chorób oczu. Leczymy m.in. choroby rogówki, jaskrę, zaćmę i choroby siatkówki (m. in. zwyrodnienie plamki żółtej, otwór plamki, retinopatię cukrzycową). Przeprowadzamy również soczewkową korekcję wad wzroku oraz wykonujemy iniekcje doszklistkowe w ramach bezpłatnego leczenia zwyrodnienia plamki żółtej związanej z wiekiem AMD i cukrzycowego obrzęku plamki DME.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer