Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków?
Problem nie tylko natury estetycznej
Powszechnie przyjęło się traktować żylaki jako problem natury estetycznej, dlatego też wiele kobiet i mężczyzn oprócz stosowania maści i kremów nie podejmuje odpowiedniego leczenia (metody leczenia żylaków to m.in.: skleroterapia, miniflebektomia czy laserowe usuwanie żylaków). Jest to błąd, który bardzo często w konsekwencji prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych. Jeśli zauważysz u siebie żylaki, skontaktuj się z lekarzem.
Czym są żylaki? Są to trwałe obrzęknięcia i poszerzenia żył, które najczęściej pojawiają się na nogach. W większości przypadków przybierają one kolor niebieski lub siny, ale też mogą być fioletowe. Żylaki kończyn dolnych to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim poważne schorzenie, któremu towarzyszą różne dolegliwości, m.in.:
- uczucie ciężkości nóg,
- swędzenie,
- skurcze mięśni,
- obrzęki.
Co jest przyczyną powstawania żylaków?
Żylaki to schorzenie, które jest znane od wielu tysięcy lat. Już w starożytności ta choroba była znana i próbowano znaleźć na nią lekarstwo. Hipokrates za metodę walki z żylakami uważał okłady z ziół oraz kompresje. Niestety, mimo długiej znajomości choroby i wielu licznych badań, wciąż nie znamy jednoznacznej przyczyny powstawania żylaków.
Wyróżniamy natomiast kilka czynników, które mają wpływ na powstawanie żylaków kończyn dolnych. Pierwszą z nich jest podwyższone ciśnienie żylne, które powstaje na skutek zaparć, noszenia ciężarów, nadwagi czy ciąży. Oprócz tego udowodniono, że długotrwała praca w pozycji siedzącej lub stojącej również odpowiada za powstawanie żylaków.
Kolejną przyczyną pojawiania się żylaków są uwarunkowania genetyczne. Badania wskazują, że ryzyko choroby wynosi aż 80%, jeśli rodzice borykali się z tym schorzeniem. Szczególnie choroby muszą obawiać się kobiety, co ma związek z działaniem układu hormonalnego (doustna antykoncepcja i ciążą powodują zwiększenie się ciśnienia żylnego).
Jak rozpoznać pierwsze objawy żylaków?
Żylaki kończyn dolnych nie są schorzeniem, który trudno rozpoznać. Nie tylko są one widoczne w zaawansowanym etapie (gdy widoczne są obrzęknięte lub skręcone naczynia krwionośne), ale też istnieją symptomy, które są alarmem dla chorego, że czas skonsultować się z lekarzem.
Do objawów z tzw. okresu przedżylakowego wlicza się:
- uczucie ciężkości nóg;
- skurcze łydek;
- wieczorny ból nóg;
- łagodny obrzęk nóg w okolicy kostek i stóp;
- tępy ból kończyn dolnych, który zazwyczaj chory odczuwa pod koniec dnia;
- swędzenie skóry powyżej miejsc, w których znajdują się żylaki.
Jako pierwszy widoczny objaw uznaje się teleangiektazje, czyli pajączki naczyniowe. Są to poszerzone naczynia żylne, które znajdują się na skórze, a swoją nazwę zawdzięczają kształtowi, przypominającego sieć pająka. Zazwyczaj pojawiają się one w okolicach kostek lub pod kolanami i mają barwę niebieską, fioletową lub czerwoną.
Metody leczenia żylaków
Żylaki kończyn dolnych to problem, który można wyleczyć na kilka sposobów. Duża ilość terapii jest wynikiem globalnej skali tego problemu, który dotyka głównie mieszkańców krajów wysokorozwiniętych.
Metody leczenia żylaków to:
Skleroterapia – leczenie pajączków naczyniowych; metoda polega na wstrzyknięciu środka obliterującego do wnętrza żylaka. Zaletami tego sposobu leczenia jest mała inwazyjność zabiegu – za pomocą skleroterapii można leczyć małe zmiany, jak i te o znacznym stopniu nasilenia.
Operacyjne leczenie żylaków (flebektomia chirurgiczna) – najstarsza metoda, która polega na usunięciu żylaków w warunkach bloku operacyjnego. Operacyjne leczenie żylaków ewoluuje od wielu lat, dzięki czemu zabieg jest coraz mniej inwazyjny, a tym samym bezpieczniejszy dla pacjenta. Zaletami tej metody leczenia są długotrwałe efekty.
Miniflebektomia (potocznie określana szydełkowaniem żył) – celem zabiegu jest usunięcie niewydolnych gałęzi żylnych za pomocą mikronacięć w znieczuleniu miejscowym. Następnie chirurg wprowadza pod skórę narzędzie chirurgiczne, za pomocą którego „wyławia” żylaka, po czym wyciąga go ponad skórę. Kolejnym krokiem jest podwiązanie i odcięcie wypreparowanego żylaka. Na końcu chirurg zamyka ranę. Zaletą tego zabiegu jest możliwość jego wykonania w warunkach ambulatoryjnych.
Laserowe usuwanie żylaków (leczenie ablacyjne) – to skuteczna i małoinwazyjna metoda, dlatego też coraz częściej jest ona rekomendowana przez lekarzy. W naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie wykonujemy terapię laserową (EVLT – Endovenous Laser Therapy), dzięki której można wyleczyć żylaki nie tylko w początkowym, ale też w zaawansowanym stadium. Leczenie EVLT zaliczane jest do grupy metod termoablacji – są to sposoby leczenia, które polegają na uszkodzeniu żylaków za pomocą wysokiej temperatury. W tym celu wykorzystuje się wewnątrznaczyniową emisję impulsów laserowych. Podniesienie temperatury w molekułach budujących komórki naczynia prowadzi do obkurczania oraz włóknienia chorych naczyń, dzięki czemu żylaki znikają bezpowrotnie.
VenaBLOCK – obliteracja żylaków kończyn dolnych za pomocą kleju. Ta małoinwazyjna metoda zalecana jest otyłym osobom z problemami kardiologicznymi. Zabieg wykonuje się w trybie ambulatoryjnym i trwa zaledwie 10-25 minut (na jedną nogę) lub 20-45 minut (na obu nogach). Klejenie żył za pomocą VenaBLOCK ma wiele zalet – nie tylko jest mało inwazyjny, ale też jest bezbolesny.
O wyżej wymienionych metodach leczenia możesz przeczytać w naszym artykule: „Poznaj metody leczenia żylaków”.
Jakie czynniki wpływają na wybór metody leczenia?
Istotne są wyniki badań dopplerowskich. Metoda Dopplera pozwala lekarzowi ocenić stan układu żylnego oraz wychwycić nawet najmniejsze schorzenia. Oprócz skontrolowania stanu wydolności układu żylnego kończyn dolnych, badanie pozwala również stworzyć mapę żylaków, ocenić refluks (wsteczny przepływ krwi) oraz ustalić dokładne miejsce przecieku, dzięki czemu lekarz jest w stanie zaproponować pacjentowi odpowiednią metodę leczenia żylaków.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer