Kamica nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie
Co to jest kamica nerkowa?
Kamica nerkowa to choroba, która polega na odkładaniu się kamieni w układzie moczowym. Złogi zbudowane są z substancji chemicznych, które prawidłowo znajdują się w naszym moczu w formie rozpuszczalnej. Jednak czasem dochodzi do ich dużego stężenia, które powoduje, że filtrowane przez nerki produkty zlepiają się ze sobą. Gdy kamienie są małe, problem rozwiązuje się sam, gdyż najczęściej wydalane są wraz z moczem. Natomiast obecność większych kamieni moczowych może doprowadzić do objawów kamicy nerkowej.
Przyczyny kamicy nerkowej
Kamica nerkowa jest często diagnozowana, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Najczęściej kamienie nerkowe powstają ze związków wapnia, szczawianu, fosforanów lub z wytrąconych moczanów, struwitu i cystyny. Wśród przyczyn powstawania kamieni moczowych często wyróżnia się odwodnienie organizmu oraz niezdrową dietę, w szczególności wysokie poziomy białka zwierzęcego, sodu i cukru. Według danych epidemiologicznych, kamica układu moczowego może być uznawana za chorobę cywilizacyjną, gdyż zauważa się zależność między częstotliwością jej występowania, a rozwojem epidemii otyłości w krajach wysokorozwiniętych.
Do innych czynników ryzyka zachorowania na kamicę nerkową należą także:
- wady budowy układu moczowego,
- predyspozycje genetyczne,
- przyjmowanie niektórych leków,
- częste infekcje bakteryjne dróg moczowych,
- zastój moczu (np. w czasie ciąży),
- siedzący tryb życia.
Objawy kamicy nerkowej
Charakterystycznym objawem kamicy nerkowej jest tzw. kolka nerkowa, czyli nagły ból i zwykle ostry, umiejscowiony w okolicy lędźwiowej i promieniujący w kierunku pęcherza, cewki i zewnętrznej powierzchni uda. Często towarzyszą mu nudności, zimne poty, wzdęcia i wymioty. Czasami ból bywa na tyle silny, że może powodować utratę przytomności. Napad trwa zwykle od 20 do 60 minut.
Inne objawy kamicy nerkowej to m.in.: pieczenie podczas oddawania moczu, ból lub krwiomocz, częste parcie na mocz, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza, u mężczyzn – ból prącia.
Kamica nerkowa – kiedy do lekarza?
Pacjenci, którzy doświadczyli objawów kamicy nerkowej zwykle zgłaszają się po pomoc do specjalisty, gdy symptomy choroby są na tyle nasilone, że uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie. Bardzo ważne jest, aby ich nie bagatelizować, nawet jeśli same po pewnym czasie zanikają! Szczególnie niepokojącymi objawami są: gorączka, obecność krwi w moczu i zmniejszenie ilości oddawanego moczu.
Podstawowymi badaniami diagnostycznymi w kierunku rozpoznania kamicy nerkowej są badanie moczu, badanie USG i niekiedy badanie radiologiczne brzucha. Badanie USG najczęściej zleca się u osób, które skarżą się na bóle typowe dla kolki nerkowej. Dzięki niemu lekarz może określić położenie oraz wielkość zalegających kamieni moczowych. Niekiedy specjalista zleca inne badania uzupełniające, np. urografia czy tomografia komputerowa brzucha. Czasami po wykryciu kamicy nerkowej lekarze zlecają wykonanie dodatkowych badań krwi i moczu, w celu rozpoznania ewentualnej przyczyny tworzenia się złogów.
Jak leczy się kamicę nerkową?
Napad kolki nerkowej charakterystyczny dla kamicy zwykle spowodowany jest przemieszczaniem się kamienia nerkowego przez moczowód. Jeśli poza bólem nie występują inne dolegliwości, specjalista zleca pacjentowi stosowanie leków przeciwbólowych, rozkurczowych oraz picie dużej ilości wody.
Gdy objawy jednak nie ustępują i jednocześnie z kamicą nerkową utrzymuje się zakażenie układu moczowego oraz gorączka lub krwawienie, oznacza to, że kamień moczowy jest zbyt duży, aby mógł być wydalony samoistnie. Wówczas niezbędna staje się interwencja chirurgiczna. Celem zabiegu jest usunięcia kamieni nerkowych z układu moczowego.
W Oddziale Urologii Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie diagnozujemy i leczymy schorzenia urologiczne – w tym kamicę nerek i dróg moczowych.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer