Laserowe leczenie żylaków metodą bezoperacyjną
Jak powstają żylaki kończyn dolnych?
Serce stale pompuje krew, która krąży w organizmie, przemieszczając się określoną drogą przez naczynia krwionośne. Jeśli nie powraca ona do serca w odpowiedniej ilości, to znaczy, że na skutek zdeformowania żył cofa się. W takich miejscach powstają żylaki.
W każdej żyle znajdują się odpowiednie zastawki, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi. Otwieranie ich i zamykanie warunkuje prawidłowy krwiobieg. Nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek sprawia, że krew zatrzymuje się, a nawet przemieszcza w odwrotnym kierunku. Tak nagromadzona krew rozsadza naczynia, powoduje ich zdeformowanie, wydłużenie oraz nierzadko skłębienie. Podskórne naczynia widoczne są wówczas jako wybrzuszenia na skórze. Nazywamy je żylakami. Ściany naczyń żylnych stają się cienkie, rozciągliwe, a takie zmiany mogą prowadzić do chronicznej niedoczynności żylnej.
W takich przypadkach pacjentowi towarzyszy ciągły ból, uczucie ciężkości nóg i ich szybkiego męczenia się. Nieleczone żylaki powodują nie tylko dyskomfort, ale również mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta. Nawet niewielkie z pozoru uderzenie w okolicy żylaka może prowadzić do pęknięcia cienkiej ściany naczynia, co z kolei wywołać może silne krwawienie.
Na czym polega bezoperacyjne leczenie żylaków?
Sposobów na pozbycie się żylaków jest wiele. Dużą popularności cieszy się usuwanie żylaków kończyn dolnych za pomocą lasera. Jest to mało inwazyjna metoda. Polega na wyłączeniu z krwiobiegu żyły, w której zalega krew. Tym samym nie tylko leczy się objawy, ale także usuwa przyczynę żylaków. Sam zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych.
Lekarz wprowadza do żyły cewnik, do którego wsuwa światłowód i uruchamia laser, stopniowo wysuwając cewnik z żyły. Energia wydzielana przez laser powoduje termiczne uszkodzenie niewydolnej żyły, która zaczyna się obkurczać i całkowicie zamykać. Końcowym etapem jest nałożenie na nogę opatrunku uciskowego. Najczęściej jest to specjalna pończocha. Pacjent musi ją nosić kilka dni. Co ważne, laserowe leczenie żylaków kończyn dolnych nie wiąże się z koniecznością zakładania i ściągania szwów. W efekcie rekonwalescencja trwa zaledwie parę dni. W niedługim czasie można wrócić do normalnego funkcjonowania.
Bezoperacyjne leczenie żylaków jest skuteczniejsze i mniej skomplikowane niż tradycyjna metoda chirurgiczna. W przypadku preparowania żyły pozostawała blizna, która nierzadko stanowiła niebezpieczeństwo powstania infekcji. Równie często powstawały w tej okolicy krwiaki. Lekarze obserwowali, że w miejscu wyrwanej żyły następował nawrót choroby, ponieważ pozostające rozgałęzienia były otwarte, przez co żylaki mogły się odnawiać.
Zamknięcie żyły pod wpływem działania promieniowania laserowego powinno nieść za sobą usunięcie żylaków. Zaleca się bezoperacyjne leczenie żylaków metodą skleroterapii, która pozwala na usunięcie zmienionej chorobowo żyły bez konieczności nacinania skóry.
Laserowe leczenie żylaków – zalety zabiegu
Laserowe leczenie żylaków ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to zabieg mało inwazyjny, który może być stosowany w każdym stadium niewydolności żylnej. Jest on bezpieczny dla pacjenta i wysoce skuteczny. W odróżnieniu od bolesnej operacji chirurgicznej, nie wymaga on długiego okresu rekonwalescencji, a sam pacjent ma większy komfort w trakcie i po zabiegu.
Jak wykazują statystyki, bezoperacyjne leczenie żylaków ogranicza ryzyko powstawania powikłań, a zabieg trwa o połowę krócej niż w przypadku tradycyjnej metody i z reguły nie przekracza 60 minut. Pacjent jest przygotowywany do zabiegu, ale nie jest poddawany całkowitej narkozie, a jedynie otrzymuje znieczulenie miejscowe, co nie zmniejsza jego komfortu. Laseroterapia przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych na sali operacyjnej.
Laserowe leczenie żylaków wymaga jedynie niewielkiego nakłucia żyły lub nacięcia skóry, zatem po operacji pozostaje jedynie niewielki ślad. Dzięki temu nie trzeba pacjenta hospitalizować, a do normalnej aktywności może on wrócić już po dwóch dniach.
Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych dla pacjentów, którzy chcą się poddać takiemu leczeniu. Po wykonaniu zabiegu lekarz zakłada pacjentowi opatrunek uciskowy, który powinien być noszony przez tydzień. Zaleca się chodzenie po operacji laserem, nawet tuż po jej zakończeniu.
Kto powinien skorzystać z zabiegu?
Usuwanie żylaków kończyn dolnych praktycznie nie wiąże się z powikłaniami. Ma jednak swoje wady. Nie niszczy żyły odżywczej, co może spowodować, że żylaki po jakimś czasie powrócą. Trzeba więc dbać o odpowiednią profilaktykę. Dużą zaletą jest to, że technika jest jedną z najmniej inwazyjnych, jakie obecnie się przeprowadza. Nie ma konieczności wykonywania nacięć w pachwinie. Tym samym nie pojawia się krwiak pooperacyjny. Bezoperacyjne leczenie żylaków jest szczególnie skuteczne u osób, które boją się ukłucia igłą, a także osoby z tendencją do powstawania teleangiektazji.
Czy warto laserowo leczyć żylaki kończyn dolnych?
Metoda laseroterpii stosowana jest niemal od 20 lat. W tym czasie lekarze przeprowadzili mnóstwo zabiegów u pacjentów z różnym stopniem rozwoju tego schorzenia. Mają oni doświadczenie i niezbędną wiedzę, by skutecznie stosować takie leczenie.
Za laseroterapią żylaków przemawia mała inwazyjność zabiegu, jak również minimalne ryzyko powikłań. Bardzo dobry efekt estetyczny i dwudniowy okres rekonwalescencji sprawia, że coraz więcej pacjentów korzysta z tego rozwiązania.
Metoda EVLT jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego zabiegu chirurgicznego, ponieważ eliminuje konieczność wykonania cięcia w pachwinie, pozostawania widocznej blizny oraz ogranicza ryzyko występowania niepożądanych krwiaków. Dzięki temu jest ona dobrze tolerowana przez pacjentów.
Ten bezbolesny zabieg jest krótki, ale niezwykle skuteczny. Tego samego dnia pacjent może wrócić do domu, ponieważ leczenie laserem odbywa się w znieczuleniu miejscowym, a nie w pełnej narkozie. Mniej więcej po dwóch dobach można normalnie funkcjonować i wrócić do swojej aktywności.
W Polsce coraz więcej klinik stosuje laserową metodę leczenia żylaków. Lekarze specjalizujący się w takim leczeniu diagnozują pacjentów, oceniają ryzyko oraz możliwe powikłania. Jeśli nie ma przeciwwskazań, to zabieg wykonywany jest w najszybszym dogodnym terminie. Żylaki nieleczone mogą pogarszać stan pacjenta i źle wpływać na jego samopoczucie, dlatego należy je leczyć skutecznie.
Zapobiegaj zamiast leczyć…
Warto dbać o dobrą profilaktykę. Dzięki temu będzie cieszyć się zdrowymi nogami. Na żylaki najczęściej skarżą się kobiety, a szczególnie te prowadzące stojący lub siedzący tryb życia. Dobrze więc w miarę możliwości ruszać nogami, by nie być w jednym miejscu przez kilka godzin. Można też wykonywać proste ćwiczenia polegające na wspinaniu się na palcach. Dzięki temu będzie można znacznie poprawić ukrwienie. W początkowym stadium lekarz może zalecić noszenie rajstop uciskowych, które ograniczą rozwój żylaków.
Z naszej poradni chorób naczyń i chirurgii naczyń korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z takich miejscowości jak Żory, Bielsko, Katowice.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer