logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Łokieć tenisisty - przyczyny, objawy, leczenie, fizjoterapia

Łokieć tenisisty to dość częste schorzenie układu mięśniowo-szkieletowego. Jednak nazwa może być mylna, ponieważ nie dotyczy tylko sportowców. Objawia się przede wszystkim bólem w okolicy stawu łokciowego. Jeśli chcesz poznać inne objawy oraz ćwiczenia, które łagodzą dolegliwości związane z tym schorzeniem, koniecznie czytaj dalej.

Łokieć tenisisty – co to jest?

Łokieć tenisisty to potoczne określenie zapalenia ścięgien, które przyczepiają się do nadkłykcia bocznego kości ramiennej. Wstępuje w obrębie układu mięśniowo-szkieletowego. Obejmuje uszkodzenia i zmiany degeneracyjne w obrębie włókien kolagenowych ścięgien.

Nazwa tej dolegliwości jest związana ze sportem, który uprawiany regularnie i intensywnie, może prowadzić do przeciążenia przyczepów mięśni prostowników przedramienia, a w konsekwencji do ich uszkodzeń. Co ciekawe, tylko 10% tenisistów zmaga się z tym schorzeniem, natomiast wiele osób z takim rozpoznaniem nie uprawia tenisa ani żadnego innego sportu.

Łokieć tenisisty – przyczyny 

Przyczyn wystąpienia objawów związanych z łokciem tenisisty jest wiele. Do najczęstszych z nich należy praca fizyczna, zwłaszcza gdy obejmuje ona często wykonywane ruchy zginania i prostowania stawu łokciowego i nadgarstkowego oraz rotacje w ich obrębie. Dolegliwość ta, jak sama nazwa wskazuje, może pojawić się u osób intensywnie uprawiających sport i trenujących na siłowni, ale często z zapaleniem nadkłykcia bocznego kości ramiennej będą się zmagać również pracownicy biurowi czy informatycy. Powtarzalne ruchy wykonywane za pomocą rąk w trakcie pracy przy komputerze również mogą prowadzić do przeciążeń mięśni i zwiększonej podatności na uszkodzenia.

Łokieć tenisisty – objawy

Łokieć tenisisty to dolegliwość, która ma dość charakterystyczne objawy. Może być bardzo uciążliwa, przeszkadzając w codziennych czynnościach. Warto natomiast udać się do lekarza, który dokładnie określi przyczyny bólu i wdroży ewentualne środki terapeutyczne/lecznicze. 

Do najczęstszych objawów łokcia tenisisty można zaliczyć:

  • ból łokcia z boku po zewnętrznej stronie,
  • promieniujący ból do nadgarstka i palców dłoni,
  • nasilenie się bólu przy ruchach nadgarstkiem,
  • tkliwość łokcia. 

Łokieć tenisisty – fizjoterapia 

Łokieć tenisisty to schorzenie, przy którym pomocna może okazać się rehabilitacja. Powinna ona zawierać różnorodne ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie prostownika przedramienia. Fizjoterapia może być wspomagana przez zabiegi z zakresu fizykoterapii. 
Takie działania, które są prowadzone przez profesjonalistów, mogą dać zadowalające efekty. Dokładne ćwiczenia i zabiegi powinien wyznaczyć lekarz lub fizjoterapeuta, który dobierze je specjalnie do indywidualnych potrzeb pacjentów. 

W niektórych przypadkach wskazane mogą być również:

  • masaż,
  • sterydy lub uzupełnienie ubytków,
  • leczenie osoczem bogatopłytkowym
  • przy braku poprawy po zastosowaniu innych środków - leczenie operacyjne.

Łokieć tenisisty – jak zapobiegać?

W przypadku tego schorzenia bardzo ważna jest profilaktyka oraz wdrażanie odpowiednich i zdrowych nawyków w codzienne życie. Warto zadbać o dobre ułożenie przedramion podczas pracy przy komputerze – należy je trzymać na blacie biurka, co odciąży pracę mięśni. Natomiast dłonie powinny być ułożone w miarę możliwości poziomo, nie powinny być za bardzo odchylone do góry, np. podczas pisania na klawiaturze, ponieważ to także przyczynia się do zwiększonego napięcia mięśni. 

Osoby aktywnie uprawiające sport powinny pamiętać o odpowiednich ćwiczeniach odciążających staw łokciowy oraz o zapewnieniu czasu na regenerację i odpoczynek. W razie wystąpienia dolegliwości skuteczne mogą okazać się także specjalistyczne opaski na łokieć oraz maści i tabletki przeciwbólowe. Jednak najważniejszy działaniem profilaktycznym jest dbanie o to, by nie przeciążać stawów łokciowych. 

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Ćwiczenia na łokieć tenisisty powinno się wykonywać pod okiem specjalisty, np. fizjoterapeuty lub rehabilitanta. Zwykle polegają one na rozciąganiu i wzmacnianiu mięśni. Odpowiednie ćwiczenia są dobierane indywidualnie do problemów, z jakimi zmaga się dany pacjent. 

Pozytywne rezultaty może dawać, np. rozciąganie zginaczy nadgarstka poprzez uniesienie wyprostowanej ręki grzbietem do góry i odgięcie chorej dłoni ku sufitowi drugą ręką. Takie działania nie powinny powodować bólu, więc jeśli takowy wystąpi, trzeba od razu zaprzestać ćwiczenia.

Z naszych usług ortopedycznych oraz rehabilitacyjnych korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z takich miejsocowości, jak Katowice, Żory, Pszczyna, Skoczów.

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy