Na czym polega badanie EMG
Kiedy należy wykonać badanie EMG? Wskazania
Elektromiografię można przeprowadzać na różnych obszarach ciała, w zależności od tego, gdzie pojawiają się dolegliwości. Objawy, które powinny nas zaniepokoić, i które jednocześnie mogą stanowić wskazania do wykonania badania EMG to przede wszystkim: promieniujący ból, utrata czucia w którejś części ciała, drętwienie lub mrowienie i uczucie pieczenia lub kłucia. Niekiedy, w zespole cieśni nadgarstka występuje również syndrom tzw. małpiej ręki, czyli zanikanie mięśni w obrębie kciuka.
Czytaj więcej o zespole cieśni nadgarstka
Jakie są schorzenia diagnozuje badanie EMG?
Badanie EMG elektromiografie pozwala na ocenę funkcjonowania mięśnia i może dostarczyć ważnych informacji diagnostycznych w przypadku schorzeń i zaburzeń związanych z układem nerwowo-mięśniowym, dlatego w szczególności stosuje się je w przypadku uszkodzeń mięśni wskutek urazów, przebytych operacji kręgosłupa lub podejrzenia takich chorób jak zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, dyskopatia, tężyczka czy różnych chorób mięśni i zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej.
Choroby, które diagnozuje badanie EMG to m.in:
- zespół cieśni nadgarstka,
- zespół cieśni kanału stępu,
- łokieć tenisisty,
- dystrofia mięśniowa;
- rdzeniowy zanik mięśni;
- rwa kulszowa;
- rwa barkowa;
- miastenia gravis;
- zespół nadpobudliwości nerwowo-mięśniowej;
- polineuropatia cukrzycowa;
- zespół Guillain-Barre’a.
Jak się przygotować do badania EMG?
Badanie elektromiograficzne (EMG) trwa przeważnie od 20-40 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania. Pacjent, powinien przede wszystkim poinformować lekarza o lekach, które przyjmuje, ponieważ przygotowanie do badania EMG może wymagać ich odstawienia na kilka dni. Niewskazane jest przede wszystkim przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi, a także antykoagulantów doustnych.
Z kolei, badania EMG wykonać nie można u kobiet w ciąży oraz u osób ze wszczepionym rozrusznikiem serca, sztucznymi zastawkami lub innymi metalowymi elementami znajdującymi się w sercu.
W jaki sposób przebiega badanie EMG?
Podczas badania EMG mierzone są elektryczne sygnały generowane przez mięśnie podczas ich skurczów i rozkurczów. Dlatego, podczas standardowego badania EMG, lekarz lub technik medyczny umieszcza cienkie igły elektrodowe w różnych miejscach mięśni pacjenta. Igły te rejestrują elektryczne aktywności mięśni, które następnie są wzmacniane i analizowane przez specjalny aparat zwany elektromiografem.
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie
posiadamy specjalny elektromiograf, który umożliwia przeprowadzenie badania EMG za pomocą stymulujących igieł powierzchniowych, umieszczanych na skórze pacjenta. Za ich pomocą badamy np. nerw pośrodkowy i nerw łokciowy i w ten sposób otrzymujemy pełen obraz możliwych uszkodzeń. Takie badanie trwa mniej więcej 20 minut i nie wymaga specjalnego przygotowania.
Jak wygląda prawidłowy wynik badania EMG?
Wynik badania pozwala określić miejsce, w jakim zlokalizowane są patologie oraz ich charakter - jest on analizowany przez lekarza specjalizującego się w neurologii co pozwala na postawienie trafnej diagnozy i opracowanie odpowiedniego planu leczenia. Wynik badania EMG ma formę wykresu zwanego elektromiogramem - na pierwszy rzut oka może on nieco przypominać elektrokardiograf, czyli wynik badania pracy serca (EKG), ponieważ również przedstawia amplitudy, częstotliwości i okresowości. Co istotne, wynik badania EMG zależy przede wszystkim od indywidualnych predyspozycji pacjenta, jego wieku, czy rozwoju fizycznego.
Poradnia Neurologiczna Bielsko-Biała, Skoczów
Badanie EMG w Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie!
W Centrum Lekarskim ALFA w naszej pracowni EMG w Skoczowie wykonujemy badanie EMG za pomocą specjalnego aparatu, który umożliwia wykonanie badania za pomocą stymulujących igieł powierzchniowych. Dzięki współpracy neurologa i ortopedy diagnozujemy i leczymy m.in. zespół cieśni nadgarstka, neuropatie i inne zaburzenia związane z układem nerwowo-mięśniowym.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 50zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer