Na czym polega leczenie nietrzymania moczu u kobiet za pomocą taśm podcewkowych?
Czym jest nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu (NTM), zwane również inkontynencją moczową, to schorzenie polegające na mimowolnym wycieku moczu z pęcherza moczowego. Oznacza to, że osoba doświadczająca tego problemu nie ma pełnej kontroli nad oddawaniem moczu i może dojść do jego utraty w różnych sytuacjach, m.in. podczas wysiłku fizycznego, w wyniku nagłego parcia na pęcherz lub przepełnienia pęcherza.
Objawy nietrzymania moczu u kobiet zależą od rodzaju nietrzymania moczu. Podstawowa kwalifikacja rozróżnia:
- Wysiłkowe nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym oddaniu moczu podczas wysiłku fizycznego, kaszlu, kichania czy śmiechu – powodem są osłabione mięśnie miednicy.
- Naglące nietrzymanie moczu, które polega na mimowolnym oddaniu moczu bez żadnego wyraźnego bodźca – powodem jest nieprawidłowa i nadmierna aktywność pęcherza, zwykle, gdy pęcherz kurczy się zbyt wcześnie i nagle.
- Mieszane nietrzymanie moczu, w którym objawy wysiłkowego i nagłego nietrzymania moczu występują jednocześnie.
Jakie są przyczyny nietrzymania moczu u kobiet?
Nietrzymanie moczu to problem, który może dotyczyć obu płci, jednak statystycznie częściej pojawia się u pań. Przyczyną może być osłabienie mięśni dna miednicy, zmiany hormonalne związane z menopauzą, przebyte ciąże i porody, a także procesy starzenia się organizmu.
Dodatkowymi czynnikami ryzyka są:
- nadwaga i otyłość,
- przewlekłe infekcje dróg moczowych,
- niektóre choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca,
- przebyte zabiegi ginekologiczne,
- niektóre leki, np. moczopędne
Czym są taśmy podcewkowe w leczeniu nietrzymania moczu?
Taśmy podcewkowe to specjalistyczne implanty medyczne stosowane w chirurgicznym leczeniu wysiłkowego nietrzymania moczu. Zabieg ich założenia jest szczególnie zalecany kobietom po porodzie, po menopauzie, a także tym, u których inne metody leczenia nie przyniosły oczekiwanych efektów lub które chcą uniknąć długoterminowego leczenia farmakologicznego.
Leczenie nietrzymania moczu u kobiet
Jak przebiega zabieg operacyjnego leczenia nietrzymania moczu taśmami podcewkowymi?
Operacja założenia taśmy podcewkowej polega na wszczepieniu przezpochwowym taśmy syntetycznej pod cewkę moczową. Taśma ta pełni rolę podparcia dla cewki, zapobiegając jej przesuwaniu się podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu cewka moczowa pozostaje szczelnie zamknięta, a problem nietrzymania moczu zostaje w znacznym stopniu zredukowany lub całkowicie wyeliminowany. Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu przewodowym lub krótkim znieczuleniu ogólnym. Pobyt w szpitalu przeważnie trwa jedną dobę. Leczenie zabiegowe jest zalecane dopiero w przypadku braku poprawy po leczeniu zachowawczym, które obejmuje m.in. ćwiczenia mięśni dna miednicy (tzw. urorehabilitacja).
Ile trwa rekonwalescencja po operacji wszczepienia taśmy podcewkowej?
Okres rekonwalescencji po zabiegu wszczepienia taśmy podcewkowej trwa zazwyczaj ok. 6 tygodni. W tym czasie należy m.in. unikać ciężkich prac fizycznych i intensywnych ćwiczeń fizycznych. Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić różne objawy, które są zwykle tymczasowe i związane z samym zabiegiem oraz procesem gojenia. Należą do nich m.in.: ból i uczucie dyskomfortu, podrażnienie pochwy, uczucie pełności pęcherza. Niekiedy może również pojawić się krwiak w miejscu wprowadzenia taśmy lub niewielka ilość krwi w moczu – co jest normalnym zjawiskiem po zabiegu.
Przeciwskazania do operacyjnego leczenia nietrzymania moczu taśmami podcewkowymi
Zabieg wszczepienia taśm podcewkowych, choć jest skuteczną metodą leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu, nie jest odpowiedni dla każdej pacjentki. Najczęstsze przeciwskazania to m.in.: zbyt młody wiek, aktywne zakażenie układu moczowego, niektóre choroby układu krążenia, takie jak np. zaburzenia krzepnięcia krwi; ostre stany zapalne w okolicy miednicy, aktywne nowotwory.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer