Na czym polega metoda laserowego usuwania żylaków EVLT?
Czym są żylaki i jakie są czynniki ich powstawania?
Żylaki kończyn dolnych należą do objawów klinicznych przewlekłej choroby żylnej. Żyły ulegają nienaturalnemu poszerzeniu, wydłużeniu i poskręcaniu. Powierzchowne żyły objęte tym schorzeniem są widoczne przez skórę oraz tworzą wyczuwalne w dotyku uwypuklenia w nieregularnych kształtach. Niestety choroba niesie za sobą sporo nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak obrzęki nóg i stóp, uporczywe swędzenie, stały ból i uczucie ciężkości nóg. Oprócz tego w późniejszym stadium może dochodzić do przebarwień, owrzodzeń czy stwardnień skóry.
Dlaczego w naszych kończynach zachodzą takie zmiany chorobowe? Do najważniejszych czynników możemy zaliczyć:
– obciążenie genetyczne (występowanie choroby w rodzinie),
– wiek (zdecydowanie bardziej narażone są osoby starsze),
– płeć (statystycznie kobiety są narażone bardziej nawet o 20-30 proc.),
– praca zawodowa związana z pozycją stojącą lub długotrwałą pozycją siedzącą,
– przebyta zakrzepica.
Wskazania do laserowego usuwania żylaków metodą EVLT
Konieczność zastosowania odpowiedniego leczenia zwykle możemy podzielić na dwie grupy – wskazania typowo zdrowotne oraz estetyczne. Głównym badaniem kwalifikującym do leczenia jest USG Doppler, którego wynik może wykazać cofanie się krwi w żyle na skutek nieprawidłowej funkcjonalności jej zastawek. Drugim istotnym w kwestii naszego komfortu psychicznego powodem, dla którego decydujemy się na laserowe usuwanie żylaków, jest wygląd naszych nóg. Szczególnie latem, gdy chcemy cieszyć się możliwością noszenia krótkich spodni czy sukienek, może być to wyjątkowo uciążliwe.
Przewaga metody EVLT nad innymi możliwościami leczenia.
Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT jest mało inwazyjnym zabiegiem. Możemy wyróżnić kilka najważniejszych aspektów przemawiających za stosowaniem tej formy leczenia przewlekłej choroby żylnej, są to między innymi:
– bardzo krótki czas zabiegu,
– brak konieczności hospitalizacji pacjenta,
– brak nacięć/blizn pooperacyjnych,
– krótki okres rekonwalescencji,
– małe ryzyko powikłań,
– zabieg wymaga jedynie znieczulenia miejscowego.
Zabieg krok po kroku – czego możemy się spodziewać?
Pierwszym elementem przed każdym zabiegiem jest dokładny wywiad z pacjentem, każdy przypadek należy traktować bardzo indywidualnie. Przed zabiegiem lekarz dokonuje tzw. mappingu – czyli na skórze zaznacza istotne punkty – przebieg głównych pni żylnych oraz miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Kolejnym etapem jest znieczulenie miejscowe, po którym rozpoczyna się proces wprowadzania laseru do żyły pod kontrolą aparatu USG. Uruchomiony laser powoli wycofuje się, zamykając tym samym niewydolne naczynie. Na koniec pacjent otrzymuje opatrunek uciskowy i zwykle po godzinie jest gotowy powrócić do swoich codziennych czynności.
Zalecenia po zabiegu
Pierwszą rzeczą, która następuje po zabiegu i założeniu opasek uciskowych, jest krótki spacer, mający na celu sprawdzenie, czy wszystko jest w porządku i chory nie odczuwa żadnego dyskomfortu. Przez kilkanaście dni po laserowym usuwaniu żylaków należy nosić opaski uciskowe. W pierwszej dobie po zabiegu nie powinno się ich ściągać, natomiast w drugiej dobie zakładamy je tylko na noc.
Osoby, które poddały się leczeniu, powinny unikać narażenia na wysokie temperatury (nadmiar ekspozycji na słońce, kąpiele w umiarkowanie ciepłej wodzie). Oprócz tego zalecane są regularne, długie spacery (nawet 1-2 godziny dziennie). Unikamy jednak intensywnej aktywności fizycznej, szczególnie przez kilka pierwszych tygodni.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer