Na czym polega operacja stulejki?
Co to jest stulejka?
Stulejka to patologiczne zwężenie ujścia napletka, które utrudnia lub całkowicie uniemożliwia jego prawidłowe zsunięcie z żołędzi prącia. Choć nie stwarza bezpośredniego zagrożenia dla życia, nieleczona może być bardzo uciążliwa dla mężczyzny. Przede wszystkim, powoduje ogromny dyskomfort, ogranicza jego aktywność seksualną oraz może doprowadzić do powstania stanów zapalnych napletka, wynikających z osiedlania się bakterii lub grzybów, powstałych w wyniku złej higieny.
Kiedy konieczna jest operacja stulejki?
Najważniejszą korzyścią związaną z wykonaniem operacji stulejki jest odtworzenie prawidłowej funkcji napletka i jego wyglądu. Do zabiegu kwalifikuje lekarz urolog lub specjalista chirurg, który na podstawie wywiadu zdrowotnego i badania fizykalnego diagnozuje stadium schorzenia i wybiera odpowiednią metodę leczenia.
Charakterystyka operacji stulejki u dziecka
Stulejka u dzieci do 2. roku życia najczęściej ustępuje samoistnie i traktowana jest jako stan fizjologiczny, spowodowany zbyt mocno sklejoną mastką z żołędzią prącia, przez co nie można cofnąć napletka do rowka zażołędnego. Do 3. roku życia leczenie stulejki opiera się przede wszystkim na próbach odprowadzenia napletka podejmowanych w ciepłej wodzie i przestrzeganiu właściwych zasad higieny. Jeżeli jednak powyżej 4.-5. roku życia wciąż nie udaje się chłopcu zsunąć napletka, należy udać się na konsultację do specjalisty.
W przypadku zaawansowanego stadium stulejki u dziecka konieczne będzie podjęcie operacyjnego leczenia, które obejmuje plastykę napletka lub w skrajnych przypadkach, także obrzezanie.
Wskazania do zabiegu plastyki napletka czy obrzezania stanowią:
- krótkie wędzidełko,
- stulejka patologiczna z bliznami i zrostami,
- całkowite zarośnięcie napletka,
- stulejka fizjologiczna, która prowadzi do nawracających stanów zapalnych prącia lub nawracających infekcji dróg moczowych z powodu upośledzonego oddawania moczu.
Charakterystyka operacji stulejki u dorosłych
U dorosłych mężczyzn mówimy o postaci stulejki patologicznej, która rozwija się w wyniku złej higieny, urazów mechanicznych napletka lub pośrednio – na skutek zmian w gospodarce węglowodanowej w organizmie, toczących się w przebiegu cukrzycy. Wówczas, najskuteczniejszą formą leczenia jest operacja chirurgiczna, mająca na celu poszerzenie ujścia napletka.
Na czym polega zabieg leczenia stulejki?
Czasami stopień zwężenia napletka jest na tyle duży, że jedyną metodą wyleczenia stulejki jest operacja chirurgiczna, która polega na plastyce napletka lub całkowitym/częściowym zabiegu obrzezania. W przypadku dzieci, jeżeli leczenie maściami jest nieskuteczne, najczęściej wykonuje się poszerzenie pierścienia napletka, które jest możliwe dzięki plastyczności skóry. W niektórych sytuacjach wykonuje się częściowe lub całkowite usunięcie napletka, czyli obrzezanie. Natomiast, u młodych i dorosłych mężczyzn najskuteczniejszą formą leczenia problemu stulejki jest leczenie zabiegowe. Operacja jest wykonywana w znieczuleniu, nie jest bolesna i trwa około godzinę czasu.
Chirurgiczne leczenie stulejki u dorosłych polega na:
- plastycznym poszerzeniu napletka,
- nacięciu napletka w jednym miejscu,
- usunięciu najwęższej części napletka,
- całkowitym lub częściowym usunięciu napletka (obrzezaniu).
U dorosłych niemal każdy zabieg stulejki przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a okres rekonwalescencji nie jest długi, bo wynosi – w zależności od zakresu zabiegu – od czterech do sześciu tygodni. W tym okresie należy zachować wstrzemięźliwość seksualną oraz unikać intensywnego wysiłku fizycznego. Ranę pooperacyjną należy przemywać dwa razy dziennie preparatem do dezynfekcji (np. Octenisept) oraz nakładać przepisaną przez lekarza maść z antybiotykiem. Na prącie zwłaszcza w pierwszych dniach po zabiegu należy stosować okład z jałowego materiału.
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie przeprowadzamy diagnostykę oraz wykonujemy zabiegi stulejki w ramach Poradni Urologii Bielsko, Skoczów oraz Oddziału Urologii Skoczów.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer