logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Najczęstsze choroby układu krwionośnego – przyczyny, rodzaje i leczenie

Układ krwionośny człowieka to bardzo złożony i skomplikowany system wielu współzależnych od siebie struktur. Odpowiada przede wszystkim za rozprowadzanie tlenu i substancji odżywczych zawartych w naszej krwi oraz za usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Nieprawidłowości w działaniu całego układu mogą prowadzić do wielu poważnych chorób układu krwionośnego.

Z jakich elementów składa się układ krwionośny? Czym jest układ krążenia?

Układ krwionośny to układ zamknięty, w którym krew krąży w systemie naczyń krwionośnych: tętnic, żył i naczyń włosowatych. Jego elementem jest również serce, które pompuje krew, „wymuszając” jej nieustanny obieg w organizmie. Układ krwionośny człowieka wraz z układem limfatycznym współtworzą układ krążenia, który odpowiada za sprawny transport krwi po organizmie, dzięki czemu możliwe jest wykonywanie wszystkich funkcji układu krwionośnego. 

Jakie są przyczyny problemów z układem krwionośnym? 

Problemy z układem krwionośnym mogą mieć różnorodne przyczyny, zarówno genetyczne, jak i te związane z nieprawidłowym stylem życia. Na choroby układu krwionośnego najbardziej narażone są osoby, u których występuje kilka czynników ryzyka jednocześnie. 

Najczęstsze przyczyny chorób układu krwionośnego to m.in.:

  • nadwaga i otyłość,
  • stres i stany depresyjne, 
  • brak aktywności fizycznej,
  • nieodpowiednia dieta (zawierająca małą ilość składników odżywczych),
  • palenie papierosów, nadmierne spożycie alkoholu, 
  • nadciśnienie tętnicze, 
  • wysokie stężenie cholesterolu,
  • cukrzyca,
  • wiek (na chorobę narażeni są starsi pacjenci),
  • płeć – mężczyźni,
  • występowanie w rodzinie chorób serca.

Rodzaje chorób układu krwionośnego i objawy 

Mówiąc o chorobach układu krwionośnego, odnosimy się do tych samych struktur i funkcji, które obejmuje układ krążenia – serca, żył, tętnic. Mogą być to choroby serca, nieprawidłowości związane z ciśnieniem (nadciśnienie tętnicze) czy budową naczyń krwionośnych. 

Choroby serca 
Należą do nich m.in choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca czy arytmia serca. Schorzenia charakteryzują się nieprawidłową pracą mięśnia sercowego lub zaburzeniami rytmu serca. To grupa chorób, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osoby chorej, a ich powikłania mogą w krótkim czasie doprowadzić do niepełnosprawności lub nawet śmierci. Charakterystycznym objawem problemów z sercem mogą być: ból w klatce piersiowej, duszności, osłabienie i omdlenia. 

Choroby naczyń krwionośnych
Inaczej choroby żył, tętnic i naczyń włosowatych. To obszerna grupa chorób, które mogą mieć wpływ na cały układ krążenia. Mogą obejmować nadciśnienie tętnicze, miażdżycę czy chorobę niedokrwienną serca, jak i choroby żył, takie jak przewlekła niewydolność żylna, zakrzepica żył. 

Poradnia chorób naczyń Bielsko-Biała, Skoczów

Najczęstszym objawem, który wskazuje na problemy układu żylnego są żylaki, czyli wydłużone i poszerzone żyły o krętym przebiegu, widoczne pod skórą. Mogą pojawić się z różnych powodów, jednak najczęściej dotyczą kończyn dolnych i w takim przypadku są uznane za kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PchŻ). Żylaki powstają przez osłabienie ścian żył i zastawek, które uniemożliwiają prawidłowe cofanie się krwi.

Centrum Leczenia Żylaków Skoczów

Metody leczenia chorób układu krwionośnego

Wczesne wykrycie i leczenie problemów z układem krwionośnym może pomóc w zapobieganiu poważnym powikłaniom chorób, do których należą zawał serca, udar mózgu czy niewydolność serca. Ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego można również minimalizować poprzez zmianę stylu życia, np. stosowanie zdrowej diety czy redukcję masy ciała (szczególnie przy nadwadze, otyłości, wysokim cholesterolu czy nadciśnieniu tętniczym).  

Chorobami układu krążenia zajmują się lekarze kilku specjalności, m.in. kardiolog, angiolog, chirurg naczyniowy, kardiochirurg, a dobór odpowiedniej metody leczenia zależy od przyczyny dolegliwości oraz jej podłoża. Z reguły stosuje się leczenie farmakologiczne lub profilaktykę. Niekiedy jednak konieczne może być także leczenie inwazyjne i przeprowadzenie operacji, np. zabiegów polegających na przywróceniu płynnego przepływu krwi poprzez usunięcie zrostów czy tętniaków.

Chirurg naczyniowy Skoczów

Diagnostyka i leczenie chorób żylnych i w Centrum Lekarskim ALFA

W Centrum Lekarskim ALFA specjalizujemy się w dziedzinie chorób związanych z niedrożnością naczyń krwionośnych kończyn dolnych, czyli żylaków. W naszych poradniach chorób naczyń w Skoczowie i Bielsku-Białej badamy oraz leczymy schorzenia żylne. W Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie wykonujemy m.in. laserowe usuwanie żylaków, skleroterapie czy zabieg miniflebektomii. 

Leczenie chorób żył i tętnic Skoczów

Chirurgia Naczyń

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy