Operacje żylaków – co musisz wiedzieć na ich temat?
Czym są żylaki?
Żylaki to widoczne, odcinkowe poszerzenia żył z towarzyszącym ich wydłużeniem i charakterystycznym poskręcaniem. Żylaki kończyn dolnych w większości przypadków występują w przebiegu przewlekłej niewydolności żylnej żylna, która spowodowana jest zastojem krwi żylnej, zwężenia lub niedrożności żył. Rozszerzenie światła naczyń przyczynia się do niewydolności zastawek żylnych, co powoduje cofanie się i zaleganie krwi w żyłach. Żylaki kończyn dolnych stwierdza się u 20-50% kobiet w krajach Europy Zachodniej. W Polsce przewlekła niewydolność żylna występuje u 47 % kobiet oraz 37 % mężczyzn diagnozowanych u specjalistów.
Rodzaje żylaków i czynniki ryzyka ich występowania
Żylaki pierwotne – występuje tu genetycznie uwarunkowane osłabienie ścian żył i struktury zastawek spowodowane zmniejszoną ilościątkanki sprężystej, co osłabia ich odporność na rozciąganie. Rozwijają się samoistnie w połączeniu z czynnikami ryzyka takimi jak: płeć, praca w pozycji stojącej lub siedzącej, wiek, otyłość, ciąża. U osób , których oboje rodzice mieli żylaki ryzyko rozwoju żylaków wynosi 89% , a gdy żylaki miało tylko jedno z rodziców 42%.
Żylaki wtórne – występują jako powikłanie innych przebytych chorób powodujących zastój w układzie żylnym. Najbardziej powszechną chorobą jest niedrożność żył głebokich spowodowana przebytym zakrzepowym zapaleniem żył głębokich. Uszkodzenie zastawek żył głębokich lub przyszywających również ma znaczący wpływ na rozwój żylaków wtórnych.
Żylaki o rzadkiej etiologii – występują we wrodzonych lub nabytych przetokach tętniczo-żylnych, zespole Klippla-Trénaunaya
Czynniki ryzyka występowania żylaków kończyn dolnych:
- płeć żeńska
- praca w pozycji siedzącej lub stojącej
- wiek
- otyłość
- ciąża
- nadciśnienie żylne spowodowane przez: niewydolność zastawek żylnych, niedrożność żył w wyniku zakrzepicy, ucisk na żyły
- doustne środki antykoncepcyjne
- czynniki genetyczne
- zaparcia
Objawy żylaków
Żylaki powodują dyskomfort w postaci dolegliwości określanych jako uczucie zmęczenia nóg, nadmiernego wypełnienia naczyń kończyn dolnych, zmniejszające się po odpoczynku z uniesieniem kończyn. Występują ponadto bolesne skurcze mięśni łydek (szczególnie w nocy) , obrzęki, zespół niespokojnych nóg nasilające się w pozycji z nogami w dół , w czasie upałów, przy dużej wilgotności powietrza. Mogą występować teleangiektazje czyli pajączki naczyniowe. W stadiach zaawansowanych występuje tępy ból, który nasilające się w ciągu dnia. Objawy sygnalizujące wizytę u lekarza to bolesne skurcze mięśni, obrzęki, ból, zespół niespokojnych nóg.
Z naszych usług chirurgii naczyń oraz poradnii chorób naczyń korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów, którzy pochodzą z takich miejscowości jak Cieszyn, Chorzów, Żory, Katowice.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer