Osocze bogatopłytkowe w leczeniu schorzeń ortopedycznych
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Koncentrat osocza bogatopłytkowego, inaczej PRP (Platelet Rich Plasma), to preparat zawierający płytki krwi zawieszone w osoczu. Powstaje na skutek wirowania krwi, w trakcie którego dochodzi do zagęszczenia koncentracji płytek. Dlatego osocze bogatopłytkowe charakteryzuje się kilkukrotnie wyższym stężeniem niż osocze naturalne. Osocze bogatopłytkowe zawiera znacznie większą ilość czynników wzrostu GFs, które mają istotne znaczenie w procesie regeneracji tkanek.
W terapii osoczem bogatopłytkowym nie stosuje się żadnych innych leków. Wystarcza sama krew pacjenta (lub dawcy). Przed rozpoczęciem terapii, lekarz pobiera krew, a następnie z niej odwirowywane jest osocze. Tak uzyskany preparat jest skutecznym lekiem, który coraz częściej stosuje się w leczeniu wielu schorzeń i chorób.
Na czym polega terapia osoczem bogatopłytkowym?
Terapia PRP, czyli leczenia osoczem bogatopłytkowym w ortopedii polega na dostarczaniu silnych czynników wzrostu w miejsce chorobowe. Ich zadaniem jest stymulacja procesów naprawczych i regeneracyjnych tkanek, na przykład w leczeniu urazów, w chorobach zwyrodnieniowych stawów czy w zapaleniu ścięgna. Preparat wstrzykuje się w miejsce, które wymaga regeneracji, dzięki czemu schorzenia ortopedyczne możemy wyleczyć bezoperacyjnie.
Zabiegi wykonuje lekarz specjalista ortopeda, a cała terapia osoczem bogatopłytkowym jest dla organizmu bezpieczna i bezbolesna. Osocze bogatopłytkowe jest naturalnym lekiem, nie ma więc ryzyka chorób czy pojawienia się reakcji uczuleniowych.
Jakie schorzenia ortopedyczne leczy się osoczem bogatopłytkowym?
W leczeniu schorzeń ortopedycznych osocze bogatopłytkowe (PRP) stosuje się przede wszystkim do przyśpieszenia zrostu kostnego i gojenia tkanek miękkich, takich jak mięśnie i ścięgna, a także w leczeniu zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych. Osocze bogatopłytkowe przyśpiesza proces gojenia i regeneracji, stanowi więc powszechną procedurę leczenia i naprawy tkanki łącznej w medycynie sportowej. Wskazania do zastosowania terapii u sportowców to m.in. różnego rodzaju urazy, złamania, trudno gojące się rany, zapalenia tkanek miękkich, kontuzje, uszkodzenia ścięgien, mięśni i wiązadeł.
Inne wskazania do leczenia osoczem bogatopłytkowym:
- urazy mięśni,
- choroby zwyrodnieniowe stawów,
- kolanko skoczka,
- urazy ścięgna podkolanowego, dwugłowego, strzałkowego i Achillesa,
- łokieć tenisisty,
- łokieć golfisty,
- choroby przyczepów ścięgien do kości,
- rekonstrukcja ACZ oraz uszkodzenia ścięgna Achillesa,
- złamania i pęknięcia kości,
- ostrogi piętowe.
W Poradni Ortopedycznej Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie terapie osoczem bogatopłytkowym przeprowadza specjalista medycyny sportowej, ortopeda i traumatolog lek. Mohamed Werdi Ali.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer