logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Osocze bogatopłytkowe w leczeniu urazów, kontuzji i schorzeń ortopedycznych

Kontuzje stanowią nieodzowny element sportu i aktywności fizycznej. Mogą pojawić się w wyniku przeciążeń, urazów lub stosowania niewłaściwej techniki podczas ćwiczeń i treningów. Na pomoc przychodzi terapia osoczem bogatopłytkowym, czyli wykorzystanie składników krwi własnej pacjenta w leczeniu kontuzji i urazów układu ruchu.

Czym jest osocze bogatopłytkowe?

Osocze bogatopłytkowe, inaczej PRP (Platelet Rich Plasma), to preparat krwiopochodny, który zawiera skoncentrowane płytki krwi (PLT) zawieszone w niewielkiej ilości osocza. Płytki krwi są bogate w czynniki wzrostu GFs, które stymulują regenerację komórek i tkanek.
Czynniki wzrostu zawarte w osoczu są stosowane w ortopedii i medycynie sportowej w leczeniu zmian w tkankach miękkich i kostnych, w postaci zastrzyku zawierającego osocze PR. Ten naturalny lek pobudza tzw. autologiczną odnowę komórkową i w konsekwencji dochodzi do produkcji kolagenu, kwasu hialuronowego, tworzenia nowych naczyń krwionośnych, pobudzenia mikrokrążenia oraz aktywacji komórek macierzystych – młodych, dojrzewających komórek krwi.

Leczenie urazów i kontuzji narządu ruchu 

Jak wygląda zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym?

W terapii osoczem bogatopłytkowym wykorzystuje się krew własną pacjenta, która zostaje odwirowana, a z niej separowane jest osocze bogate w płytki krwi. Uzyskany preparat jest wstrzykiwany w miejsce kontuzji lub urazu, a zawarte w nim czynniki wzrostu, stymulują procesy naprawcze i regeneracyjne tkanek. Cała procedura trwa około godzinę.  
Iniekcje osocza bogatopłytkowego wykonuje doświadczony lekarz specjalista, a po zabiegu pacjent może samodzielnie wrócić do domu. Po wykonanej procedurze należy chłodzić leczone miejsce, nie przeciążać się i przez kolejne 5 dni unikać przyjmowania leków o działaniu przeciwzapalnym. 

Ortopeda, Skoczów

W jakich schorzeniach i kontuzjach stosuje się terapię osoczem bogatopłytkowym? 

Osocze bogatopłytkowe PRP umożliwia leczenie urazów i kontuzji, dlatego często stosują je specjaliści medycyny sportowej i lekarze ortopedzi. Kontuzje u sportowców powodują stan zapalny, czyli złożony proces reakcji biochemicznych, w który zaangażowane są czynniki niszczące (komórki, mediatory zapalne) oraz komórki ludzkiego organizmu, które je zwalczają. W wyniku tego pojawia się ból i inne nieprzyjemne dolegliwości.

Poradnia medycyny sportowej Skoczów

Kontuzje można podzielić na ostre (wynikające z jednorazowego urazu) i przewlekłe (powstające na skutek długotrwałego narażenia na określone czynniki lub powtarzających się mikrourazów). Terapia osoczem bogatopłytkowym może pomóc w regeneracji tkanek, zmniejszeniu procesu zapalnego (m.in. w łagodzeniu bólu i obrzęków) oraz w stymulacji produkcji kolagenu, który jest istotny dla struktury i elastyczności tkanek, takich jak więzadła i mięśnie. Preparat osocza bogatopłytkowego można stosować również w leczeniu niektórych schorzeń ortopedycznych, np. zmian zwyrodnieniowych i przeciążeniowych.

Wskazania do leczenia osoczem bogatopłytkowym to m.in.:

  • urazy mięśni,
  • choroby zwyrodnieniowe stawów,
  • kolanko skoczka,
  • urazy ścięgna podkolanowego, dwugłowego, strzałkowego i Achillesa,
  • łokieć tenisisty,
  • łokieć golfisty,
  • choroby przyczepów ścięgien do kości,
  • rekonstrukcja ACZ oraz uszkodzenia ścięgna Achillesa,
  • złamania i pęknięcia kości,
  • ostrogi piętowe.

Przeciwskazaniami w zastosowaniu terapii PRP są m.in.:

  • zespół wątrobowo-nerkowy,
  • leczenie immunosupresyjne,
  • terapia antykoagulantami,
  • ostre zakażenie wirusowe (HCV, HBS, HIV),
  • sklerodermia,
  • immunologiczne choroby naczyń,
  • alergie na nukleotydy,
  • choroby krwi,
  • ciąża,
  • sepsa,
  • przewlekłe choroby wątroby.

Jakie korzyści niesie zastosowanie PRP? 

Efekty terapii osoczem bogatopłytkowym będą uzależnione przede wszystkim od stanu wyjściowego pacjenta oraz stopnia zaawansowania kontuzji, urazu. Od tego będzie zależało również to, jaką liczbę zabiegów trzeba będzie wykonać. 

Terapia osoczem bogatopłytkowym Skoczów

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy