Poznaj metody leczenia żylaków
Z naszych Poradni chorób naczyń korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z Biels, Śląsk, Katowice, Cieszyn, Żory.
Laserowe usuwanie żylaków – wysoka skuteczność i komfort pacjenta
Laserowe usuwanie żylaków jest to nowoczesna metoda zamykania żył, która jest przeprowadzana w znieczuleniu miejscowym. Sam zabieg można podzielić na 5 etapów. Na samym początku lekarz, przy pomocy USG Dopler, mapuje układ żył oraz zaznacza na skórze punkty przebiegu żył głównych. Następnie do żyły zostaje wprowadzone włókno laserowe. Lekarz stosuje znieczulenie tumescencyjne (żyła zostaje znieczulona na całym odcinku). Kolejnym krokiem jest uruchomienie lasera i stopniowe wysunięcie włókna lasera wraz ze światłowodem. Ostatnim etapem jest zastosowanie kompresjoterapii (lekarz zakłada specjalną uciskową pończochę). Laserowe usuwanie żylaków trwa około godziny i, podobnie jak system klejenia żył VenaBLOCK, jest komfortowym rozwiązaniem dla pacjenta, który po zabiegu może udać się do domu. Zabieg nie jest przeprowadzany u kobiet w ciąży oraz w przypadkach, gdy pacjent boryka się ze stanami zapalnymi.
Klasyczna metoda usuwania żylaków, czyli operacyjne leczenie
Klasyczna metoda usuwania żylaków to najstarsza forma leczenia przewlekłej choroby żylnej. Sam zabieg operacyjny najczęściej jest przeprowadzany w znieczuleniu przewodowym bądź ogólnym. Jest to jedyna metoda, w której nie ma ograniczeń odnośnie wielkości żylaków, jakie można za jej pomocą usunąć. Zabieg polega na usunięciu niewydolnej żyły odpiszczelowej lub odstrzałkowej, a następnie żylaków. W trakcie tego leczenia chirurg lokalizuje również perforatory w celu przerwania ich ciągłości. W przeciwieństwie do klejenia żylaków lub ich laserowego usuwania, po wykonaniu operacji, pacjent musi ściśle przestrzegać zaleceń lekarza. W większości przypadków zalecane jest utrzymanie opatrunku tydzień po operacji, aż do momentu usunięcia szwów. W tym czasie chory może normalnie poruszać się, jednak pełną sprawność odzyskuje zazwyczaj po 2-4 tygodniach. Musi on również unikać długiego stania lub siedzenia z opuszczonymi nogami. Po upłynięciu tygodnia pacjent zgłasza się na kontrolę, podczas której lekarz usuwa szwy skórne i zmienia opatrunek. Przy tej formie leczenia żylaków wskazane jest noszenie elastycznej opaski lub pończochy nawet kilka miesięcy po zabiegu. Dzięki temu rana prawidłowo goi się, a kompresjoterapia w niewielkim stopniu chroni pacjenta przed nawrotami choroby.
Metoda leczenia pajączków naczyniowych
Skleroterapia (inaczej obliteracja) jest to metoda, która polega na usunięciu żylaków kończyn poprzez ich zasklepienie. Leczenie polega na iniekcji środka farmakologicznego, którego celem jest wywołanie obkurczenia, a następnie zasklepienia uszkodzonych naczyń. Lek podawany jest do światła zmienionego żylakowo naczynia, co powoduje stopniowe włóknienie ściany naczynia, zmniejszenie średnicy, po czym jego zarośnięcie. Z zewnątrz objawia się to zniknięciem widocznych dotychczas siatek żylnych. Skleroterapia przeprowadzana jest w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 30 minut. Podczas zabiegu nie stosuje się znieczulenia, a proces gojenia organizmu trwa od 4 do 6 miesięcy. Czas rekonwalescencji zależy od średnicy żylaka. Jeśli zmianom żylakowatym towarzyszą poważne uszkodzenia główne lub powierzchniowe pni żylnych kończyn dolnych, w takim przypadku zalecane jest zastosowanie klasycznej metody usuwania żylaków, a skleroterapia jest wykonywana jako zabieg uzupełniający po operacji.
Miniflebektomia – metoda leczenia dużych żylaków
Miniflebektomia, zwana potocznie szydełkowaniem żył, jest kolejnym małoinwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, który wykonuje się metodą Meullera lub Varadaya. Zabieg polega na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych za pomocą mikronacięć (cięcia mają 2-3 mm) w znieczuleniu miejscowym. Po wykonaniu nacięcia chirurg wprowadza pod skórę specjalne narzędzie chirurgiczne i przy jego użyciu „wyławia” żylaka. Kolejnym krokiem lekarza jego przechwycenie żylaka kleszczykami Peana oraz wyciągnięcie go ponad skórę. Tak wypreparowany żylak jest gotowy do podwiązania i odcięcia. Następnie miejsce po nacięciu – w zależności od wielkości – jest zamykane plastrem lub pojedynczym cienkim szwem. Miniflebektomia zalecana jest w przypadku dużych oraz rozległych splotów żylakowych.
FLEBOGRIF – bezoperacyjna metoda leczenia żylaków
Flebogrif jest jedną z najnowszych metod leczenia, jaką oferuje współczesna medycyna. To alternatywa dla powszechnie stosowanej skleroterapii – czyli aplikacji do środka żylaka preparatu obliterującego, który ma za zadanie wywołać kontrolowany stan zapalny. Z kolei Flebogrif to ulepszona forma tego sposobu leczenia. To nowatorska technika obliteracji mechaniczno-chemicznej, w której zostało wykorzystane narzędzie skonstruowane przez naszych rodaków, o tej samej nazwie co metoda leczenia.
Zabieg jest on niezwykle prosty. Polega na nakłuciu pnia żylnego na jego obwodzeniu, a następnie wprowadzeniu w kierunku dosercowym prowadnicy. To właśnie po niej wsuwana jest długa koszulka, a przez nią wprowadzany jest cewnik z wysuwanymi i metalowymi pazurami. Za ich pomocą zadrapuje się wnętrze żyły (czyli warstwę środkową i śródbłonek0, w tym samym czasie wstrzykując preparat obliterujący w postaci piany.
Zaletą systemu Flebogrif jest małoinwazyjność zabiegu oraz wysoka skuteczność leczenia. Za pomocą tej formy leczenia można skutecznie pozbyć się niewydolności żylnej o średnicy powyżej 7 mm.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer