Profilaktyka żylaków nóg
Czym są żylaki nóg?
Żylaki to poszerzone i wydłużone żyły o krętym przebiegu, które najczęściej pojawiają się na nogach. Są one objawem przewlekłej niewydolności żylnej. Na ogół rozwijają się w obrębie żył powierzchniowych, którymi przepływa około 10% krwi odprowadzanej z kończyn dolnych.
Żylaki na nogach to problem, który nasila się z wiekiem, co może być spowodowane zmianami w układzie krążenia w przebiegu procesu starzenia się organizmu. Inne przyczyny to również predyspozycje genetyczne oraz czynniki związane z niezdrowym style życia, takie jak otyłość, nadwaga, praca w niesprzyjających warunkach – związana np. z długotrwałym staniem lub siedzeniem, pracą w wysokiej temperaturze.
Jakie są objawy żylaków nóg?
Choć żylaki najczęściej kojarzymy z defektem estetycznym, w rzeczywistości dolegliwość ta niesie za sobą poważne konsekwencje zdrowotne, jeżeli nie jest odpowiednio leczona. Żylaki objawiają się jako charakterystyczne uwypuklenia i przebarwienia, widoczne gołym okiem najczęściej w okolicach łydek oraz ud. Oprócz tego mogą również pojawić się inne dolegliwości, którym towarzyszy obrzęk i tępy ból nóg – odczuwalne szczególnie nocą i w porze letniej.
Inne typowe objawy żylaków nóg to m.in.:
- dyskomfort, uczucie pełności i rozpierania,
- uczucie zmęczonych, ciężkich nóg,
- pieczenie i świąd,
- bolesne skurcze łydek,
- zespół niespokojnych nóg (RLS),
- obrzęk i owrzodzenia (zaawansowane stadium żylaków).
Profilaktyka żylaków nóg
Choć istnieje wiele metod leczenia żylaków – to lepiej zapobiegać niż leczyć. Profilaktyka żylaków powinna być stosowana przez wszystkie osoby, u których występują czynniki ryzyka, najlepiej jeszcze zanim pojawią się pierwsze objawy.
Jak przeciwdziałać żylakom na nogach? Sprawdź!
- Unikaj stania lub siedzenia przez dłuższy czas, zwłaszcza z założeniem nogi na nogę.
- Odpoczywaj często z uniesionymi nogami – jeśli możesz, zrób półgodzinną przerwę w ciągu dnia z nogami w takiej pozycji.
- Staraj się unikać noszenia obcisłych, krępujących ruchy ubrań - zwłaszcza spodni, skarpet, wysokich butów czy butów na obcasach.
- Noś podkolanówki uciskowe – profilaktyczne, szczególnie jeśli masz stojącą pracę lub dźwigasz ciężary. Zakładaj je rano, zanim nogi spuchną.
- Stosuj odpowiednią, zbilansowaną dietę i ogranicz spożywanie soli oraz tłuszczów.
- Unikaj alkoholu, który może spowodować poszerzanie żył.
- Ogranicz korzystanie z saun, gorące kąpiele, opalanie – żyły pod wpływem ciepła rozszerzają się.
- Jeśli masz siedzącą pracę często zginaj stopy, napinaj łydki i dbaj, aby kąty między stawami były rozwarte; przespaceruj się kilkadziesiąt kroków co godzinę lub dwie.
- Uprawiaj sport – jazdę na rowerze, pływanie i marsz; unikaj częstego podnoszenia ciężarów.
Chirurgia naczyń w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA, w naszej Poradni Chorób Naczyń w Skoczowie i w Bielsku-Białej diagnozujemy żylaki kończyn dolnych oraz inne schorzenia żylne i niedokrwienne, m.in. za pomocą badania USG Doppler. Zabiegi operacyjne żylaków nóg wykonujemy z kolei w naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie – obok klasycznych metod usuwania żylaków, wykonujemy skleroterapie, miniflebektomie oraz laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych.
Dowiedz się więcej na temat chirurgii naczyń
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer