Przerost prostaty a nowotwór prostaty. Jakie są różnice?
Łagodny przerost prostaty a rak prostaty – podobieństwa i różnice
Zarówno przerost prostaty, jak i nowotwór prostaty powodują powiększenie objętości tego gruczołu. Przerost prostaty (nazywany niekiedy łagodnym przerostem gruczołu krokowego) to niezłośliwe powiększenie prostaty, które może powodować ucisk na cewkę moczową, utrudniając tym samym prawidłowy odpływ moczu. Natomiast rak prostaty rozwija się w komórkach gruczołowych prostaty. Choroba może być wolno rozwijającym się rakiem, ale może również być agresywna i zagrażać życiu pacjenta – dlatego wymaga pilnej interwencji lekarza.
Obie choroby statystycznie najczęściej dotykają mężczyzn po 50. roku życia i mogą objawiać się w podobny sposób: powodować trudności w oddawaniu moczu, osłabiać strumień moczu, powodować ucisk na pęcherz lub uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego. Mogą również nie dawać żadnych objawów. W szczególności nowotwór prostaty na wczesnym etapie rozwoju nie daje żadnych dolegliwości i nie wpływa na jakość wzwodu i oddawania moczu.
Łagodny rozrost prostaty i nowotwór prostaty – diagnostyka
Powiększona prostata i związane z nią problemy z prawidłowym oddawaniem moczu wymagają konsultacji z lekarzem urologiem. Wizyta u tego specjalista jest tym bardziej pilna, jeśli pacjent zauważy obecność krwi w moczu. Podstawowymi badaniami w kierunku diagnostyki łagodnego przerostu i nowotworu prostaty są badania per rectum (badanie palpacyjne przez odbytnice, którego celem jest ocena gruczołu krokowego), krwi na stężenie PSA (czyli swoistego antygenu sterczowego) oraz USG gruczołu krokowego.
Diagnostyka łagodnego przerostu prostaty może również obejmować bardziej szczegółowe badania diagnostyczne, takie jak badanie urodynamiczne, cystoskopię lub uroflowmetrię. Natomiast w przypadku podejrzenia raka prostaty, lekarz może zlecić wykonanie badania USG przez odbyt (USG transrektalne – TRUS) oraz biopsję prostaty w celu diagnostyki obecności komórek nowotworowych.
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie wykonujemy biopsję gruczołu krokowego w przypadku podejrzenia nowotworu złośliwego prostaty. Badanie charakteryzuje się niską inwazyjnością i polega na pobraniu materiału bezpośrednio z prostaty w celu oceny budowy komórek stercza.
Diagnostyka raka prostaty Skoczów
Przerost prostaty i nowotwór prostaty – leczenie
Leczenie przerostu gruczołu krokowego (prostaty) zależy od nasilenia objawów i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. W przypadku łagodnych objawów stosuje się leczenie zachowawcze, takie jak leki lub zabiegi minimalnie inwazyjne. W przypadku ciężkich objawów konieczne może być leczenie operacyjne, które ma na celu zmniejszenie przeszkody w odpływie moczu z pęcherza poprzez usunięcie nadmiaru tkanki gruczołu krokowego. W zależności od warunków anatomicznych stosuje się różne techniki.
Leczenie przerostu prostaty Skoczów
Z kolei leczenie nowotworu prostaty również zależy od stopnia zaawansowania choroby. Najczęściej leczenie obejmuje kilka terapii, m.in. leczenie chirurgiczne raka prostaty, radioterapię, leczenie hormonalne. Wybór optymalnej terapii oraz metody leczenia raka prostaty zależy przede wszystkim od interpretacji wyników badań diagnostycznych, stopnia zaawansowania raka prostaty, charakterystyki patomorfologicznej guza, oceny stopnia stężenia markera PSA w surowicy, a także wieku i ogólnego stanu zdrowia pacjenta.
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie diagnozujemy schorzenia układu moczowo-płciowego u mężczyzn i u kobiet. Wykonujemy specjalistyczne badania diagnostyczne, takie jak badanie urodynamiczne, cystoskopię, biopsję prostaty oraz leczymy zachowawczo oraz chirurgicznie.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer