Resekcja guza pęcherza moczowego – co warto wiedzieć o TURBT?
Jak przebiega resekcja guza pęcherza moczowego, którą też wykonujemy na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie? Kiedy wykonuje się zabieg? Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule, więc zachęcamy do czytania.
Jak przebiega resekcja guza pęcherza moczowego?
Resekcja guza pęcherza moczowego (TURBT) to mało inwazyjny zabieg, za pomocą którego można usunąć nisko zaawansowane zmiany nowotworowe. Do operacji kwalifikują się osoby, u których wykryto nowotwór określany jako Ta i T1, a także pacjenci z naciekającym, zaawansowanym nowotworem, którzy z różnych względów nie mogą poddać się leczeniu radykalnemu.
Elektroresekcja przezcewkowa guza pęcherza moczowego wykonywana jest w znieczuleniu podpajęczynówkowym, dzięki czemu operowany nie odczuwa bólu od pasa w dół, a jednocześnie jest świadomy w trakcie całego zabiegu. W wyjątkowych przypadkach stosuje się znieczulenie ogólne. O tym, czy zostanie zastosowane znieczulenie podpajęczynówkowe, czy ogólne decyduje anestezjolog.
Zabieg rozpoczyna się wprowadzeniem do cewki moczowej specjalnego narzędzia zwanego resektoskopem. Resektoskop wyposażony jest w układ optyczny (przekazuje on obraz endoskopowy urologowi) i części pracującej, która składa się z ruchomej pętli diatermicznej – przepływa przez nią prąd elektryczny o wysokiej częstotliwości, dzięki czemu możliwe jest cięcie tkanek i koagulacje krwawiących naczyń.
Po wprowadzeniu resektoskopu do pęcherza moczowego operator z pomocą tego narzędzia wycina guzy z pęcherza. Gdy guz zostanie usunięty, niezbędna jest koagulacja krwawiących miejsc (czyli hamowanie krwawienia).
Czasu operacji nie da się jednoznacznie oszacować, wszystko zależy od wielkości i rozległości zmian w pęcherzu moczowym. Z tego względu zabieg może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut.
Po przeprowadzonym zabiegu w pęcherzu moczowym pozostawiony zostaje cewnik. W przypadku większości chorych jest on usuwany kolejnego dnia. Z kolei wycięty materiał jest przesyłany do badania mikroskopowego (histopatologicznego) – za pomocą tego badania można oszacować stopień zaawansowania nowotworu. Pacjent otrzymuje wynik po upływie kilku do kilkunastu dni.
Kiedy wykonuje się TURBT?
Resekcja guza pęcherza moczowego wykonywana jest u pacjentów, u których zdiagnozowano:
- guz pęcherza moczowego po raz pierwszy,
- nawrót zmiany nowotworowej (taką diagnozę można postawić w trakcie cystoskopii kontrolnej lub USG nawrotu raka).
- Do metody TURBT kwalifikują się pacjenci, u których nowotwór nie nacieka na warstwę mięśniową pęcherza moczowego. Zabiegowi mogą się poddać również osoby, u których rak nacieka na warstwę pęcherzową, ale jedynie w przypadkach, w których radykalne leczenie nie jest możliwe ze względu na choroby towarzyszące lub brak zgody pacjenta.
Objawy, które mogą występować u pacjentów z guzem pęcherza moczowego:
- krwiomocz,
- częstomocz,
- ból podczas oddawania moczu,
- ból w okolicy lędźwiowej,
- bóle podbrzusza.
Cennik usług medycznych:
Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ
Usługa medyczna | Cena |
TURB (przezcewkowa elektroresekcja guza pęcherza moczowego) | 3 500 PLN |
Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.
Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój - zapraszamy!
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer