logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych w leczeniu zaćmy

Operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki naturalnej i wszczepieniu nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej o indywidualnie dobranej mocy. Jest to wybór na całe życie, dlatego to bardzo ważne, aby pacjent podjął świadomą i przemyślaną decyzję. Jakie są rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych stosowanych w leczeniu zaćmy?

Czym są soczewki wewnątrzgałkowe? 

Soczewki wewnątrzgałkowe to specjalne implanty, które wszczepia się do oka podczas zabiegu usunięcia zaćmy. Wykonane są z biokompatybilnych materiałów, których oko w żaden sposób „nie wyczuwa”. Ich głównym zastosowaniem jest leczenie zaćmy – choroby, która powoduje zmętnienie naturalnej soczewki oka, która z wiekiem lub z innych przyczyn traci swoją elastyczność i staje się nieprzezierna.

Leczenie zaćmy

Niektóre rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych umożliwiają również jednoczesną korekcję wad wzroku, takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm czy starczowzroczność.

Jak wygląda zabieg usunięcia zaćmy z wszczepieniem soczewki wewnątrzgałkowej?  

Operacja zaćmy to procedura medyczna, która trwa około 20 minut. Podczas zabiegu chirurg okulista wykonuje niewielkie nacięcie rogówki (około 2,4 mm) i ,,rozbija” zmętniałą soczewkę oka za pomocą ultradźwięków (metoda fakoemulsyfikacji). W kolejnym kroku lekarz usuwa powstałe fragmenty zmętniałej soczewki i wszczepia sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową o wybranej mocy optycznej. W czasie implantacji soczewka jest złożona i rozkłada się dopiero w oku, zajmując właściwą pozycję.  

Czytaj więcej: Wszystko, co warto wiedzieć o zabiegu usunięcia zaćmy

Wybór odpowiedniej soczewki wewnątrzgałkowej następuje etapie kwalifikacji do operacji zaćmy. Podczas wizyty lekarz okulista przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad zdrowotny oraz wykonuje specjalistyczne badania oczu. Badania te obejmują m.in. badanie ostrości wzroku, badanie dna oka, pomiar ciśnienia śródgałkowego, badanie w lampie szczelinowej oraz biometrię oka, która pozwala odpowiednio dobrać rodzaj i moc soczewki wewnątrzgałkowej.

Okulista

Jakie są rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych w leczeniu zaćmy? 

Soczewka jednoogniskowa sferyczna 
To soczewka wewnątrzgałkowa, która koryguje widzenie w jednej wybranej odległości – do dali lub bliży. Z tego powodu pacjent będzie potrzebował dodatkowej korekcji okularowej w wybranej odległości. Zwykle pacjenci decydują się na korekcję widzenia do dali i stosują dodatkowo tzw. okulary do czytania.  

Soczewka jednoogniskowa asferyczna z filtrem światła niebieskiego 
To soczewka wewnątrzgałkowa, która poprawia jakość widzenia dzięki asferycznemu kształtowi, co jest szczególnie korzystne w warunkach słabego oświetlenia. Dodatkowo zawiera filtry chroniące siatkówkę oka i imitujące naturalne widzenie barw. Podobnie jak soczewka jednoogniskowa sferyczna, wymaga dodatkowego stosowania okularów do dali lub do bliży.

Soczewka jednoogniskowa toryczna 
Soczewka wewnątrzgałkowa, która eliminuje problem zaćmy i jednocześnie koryguje astygmatyzm. Do dali lub bliży wymaga stosowania dodatkowych okularów, podobnie jak w przypadku soczewek jednoogniskowych. Soczewka toryczna może być również asferyczna i zawierać filtr światła niebieskiego.

Soczewka jednoogniskowa „PLUS” 
To soczewka wewnątrzgałkowa, która cechuje się zwiększoną funkcjonalnością, zapewniając lepsze widzenie na odległości pośrednie w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych. Do bliży konieczne jest jednak stosowanie dodatkowej korekcji okularowej.

Soczewka o wydłużonej głębi ostrości (EDOF) 
To soczewka wewnątrzgałkowa, która zapewnia dobre widzenie dali i odległości pośrednich (ok. 60-80 cm) bez okularów. Do czytania drobnego druku zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa korekcja okularowa. Ten rodzaj soczewki rekomendowany jest np. kierowcom oraz osobom aktywnym, ponieważ eliminuje ryzyko wrażeń świetlnych taki jak efekt „halo” „glare”. 

Soczewka wieloogniskowa 
To soczewka wewnątrzgałkowa, która ma na celu zapewnienie dobrego widzenia we wszystkich odległościach: do dali, bliży i odległości pośrednich. Dzięki temu pozwala uzyskać największą̨ niezależność́ od okularów, w porównaniu z innymi soczewkami wewnątrzgałkowymi. Soczewki wieloogniskowe są przeznaczone dla osób, które maja wysokie wymagania wzorkowe i chcą osiągnąć dobre widzenie zarówno do dali jak i do bliży bez korekcji okularowej. Pacjent kwalifikowany do tego typu soczewki nie powinien mieć poważnych schorzeń oczu, takich jak zwyrodnienia rogówki, siatkówki czy jaskra.   

Centrum Leczenia Zaćmy
 

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy