Rwa kulszowa - objawy, przyczyny, leczenie

Rwa kulszowa jest potocznie określana jako zapalenie korzonków nerwowych. Objawia się dolegliwościami związanymi z uciskiem na nerw, który jest największym nerwem obwodowym w organizmie człowieka.

Nerw kulszowy swój początek ma w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Stamtąd biegnie on przez pośladek, tylną część uda, goleń i stopę. Rwa kulszowa zwykle pojawia się niespodziewanie i jest opisywana jako paraliżujący i przeszywający ból nóg i pleców. Niestety ma tendencję do powracania. Ze względu na przebieg nerwu kulszowego, bóle mogą być odczuwane w kręgosłupie i całej kończynie dolnej - od pośladka aż do stopy.

Rwa kulszowa – leczenie

Leczenie rwy kulszowej jest zależne od stopnia nasilenia bólu oraz przyczyn schorzenia. W początkowej fazie choroby stosuje się leczenie zachowawcze, czyli przede wszystkim środki farmakologiczne, których zadaniem jest uśmierzenie bólu i złagodzenie objawów. 

Można stosować:

 • leki przeciwbólowe,
 • leki przeciwzapalne,
 • środki rozkurczowe,
 • zastrzyki domięśniowe – w razie mocnych objawów.

W przypadku ostrej fazy choroby powinno się stosować leki (środki) przepisane przez lekarza. Już w trakcie leczenia farmakologicznego warto jest rozpocząć rehabilitację, która może znacząco pomóc w łagodzeniu objawów. Warto jest zgłosić się do specjalisty, który będzie w stanie dopasować odpowiednie ćwiczenia i zabiegi zgodnie z indywidualnymi potrzebami i możliwościami.

Rwa kulszowa – ćwiczenia 

Rwa kulszowa wywołuje dolegliwości, które w dużej mierze dotyczą kręgosłupa. Zwykle w fazie początkowej pomagają środki przeciwbólowe jednak, aby złagodzić objawy, warto jest wykonywać również ćwiczenia. Należy pamiętać o regularności, ponieważ tylko to może zapewnić skuteczne działanie.

Pomocne będą ćwiczenia rozciągające. Najlepiej wykonywać je na macie, rozłożonej na twardej i równej powierzchni. Przykładowe ćwiczenia: 

 • połóż się na plecach, przyciągnij stopy do pośladków. Nogi powinny być zgięte. Lewą stopę oprzyj o prawe kolano, a ręce ułóż pod prawym kolanem. Przyciągnij udo do klatki piersiowej. Wykonuj to przez 30 sekund, zmień stronę i powtórz. 
 • połóż się na płaskiej powierzchni, podnieś i zegnij prawe kolano. Lewą ręką przyciśnij je do podłogi i kieruj lekko w lewą stronę. Wyprostuj prawą rękę i wyciągnij w prawą stronę. Utrzymuj to przez 30 sekund i następnie powtórz na drugiej stronie.

Te i wiele innych ćwiczeń możesz skonsultować ze specjalistą, który pomoże i pokaże prawidłowe ich wykonanie. Warto też odwiedzić dedykowane strony internetowe, na których bardzo często znajdziesz tutoriale instruktażowe. 

Rwa kulszowa – co ją powoduje?

Rwa kulszowa to zespół objawów, które rozwijają się w wyniku ucisku na nerw kulszowy. Przyczyn pojawienia się objawów jest wiele. Do tych najczęstszych należą: 

 • nadwaga, otyłość, cukrzyca, stan zapalny,
 • wystawanie dysków poza oś kręgosłupa i uciskanie korzonków nerwowych,
 • zwężenie kanału kręgowego,
 • nadmierny wzrost napięcia mięśnia gruszkowatego,
 • ciąża,
 • nadmierny wysiłek fizyczny,
 • dieta uboga w wapń, witaminy i sole mineralne, 
 • oziębienie ciała.

Rwa kulszowa – objawy 

Rwa kulszowa objawia się ostrym i nagłym bólem, który powstaje przy wstawaniu czy pochylaniu się. Bardzo często dolegliwości chorego są bardzo nasilone, a każdy nawet najmniejszy ruch jeszcze je potęguje. Pacjent może zauważyć u siebie problemy z wypróżnianiem, mieć niedowład mięśniowy. Warto wspomnieć, że rwa kulszowa może nasilać się także w trakcie kaszlu, kichania czy śmiania się.

Czego unikać przy rwie kulszowej?

Każda najmniejsza czynność dnia codziennego może powodować ogromny ból i dyskomfort, dlatego też przy rwie kulszowej nie wolno zwlekać z leczeniem, ponieważ brak konsultacji ze specjalistą może prowadzić do poważnych powikłań. Przy rwie kulszowej nie wolno zwlekać z leczeniem, ponieważ brak konsultacji ze specjalistą może prowadzić do poważnych powikłań. Nie powinno się dźwigać ciężarów, które mogą stanowić obciążenie dla kręgosłupa. Pod żadnym pozorem nie należy kontynuować czynności, która doprowadziła do wystąpienia objawów rwy kulszowej.

Z naszych poradni leczenia bólu i schorzeń kręgosłupa korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z takich miejscowości jak Bielsko-Biała, Skoczów, Katowice, Cieszyn, Żory.

Ortopedia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy