logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Wstydliwy problem… hemoroidy

Hemoroidy to jedna z najczęstszych, ale i najbardziej wstydliwych według pacjentów chorób cywilizacyjnych. Statystycznie dotyka co drugiego Polaka, a z wiekiem rośnie ryzyko pojawienia się hemoroidów. Choć nie stanowią zagrożenia dla życia, skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pacjenci często odwlekają ich leczenie, bo wstydzą się swojego problemu lub boją samego badania i leczenia.

Co to są hemoroidy?


Hemoroidy (nazywane również guzkami krwawniczymi) to naczynia żylne, które uszczelniają kanał odbytu i razem z mięśniami zwieracza kontrolują wydalanie. Kiedy dotyka je stan zapalny i stają się nabrzmiałe oraz wypełniają się ponad miarę krwią, mamy do czynienia z chorobą hemoroidalną określaną także żylakami odbytu. Wyróżnia się dwa rodzaje hemoroidów, które mogą wystąpić w odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne) lub poza nią (hemoroidy zewnętrzne).

Głównym powodem powstawania hemoroidów jest wzrost ciśnienia żylnego lub zastój w żyłach odbytu, które mogą powodować:

  • przewlekłe zaparcia,
  • silne parcie podczas wypróżnień,
  • mała ilość błonnika pokarmowego w diecie,
  • nadużywanie alkoholu,
  • siedzący tryb życia,
  • otyłość,
  • ciąża i częste porody naturalne,
  • niektóre rodzaje sportów wyczynowych,
  • powikłane operacje okolic odbytu lub krocza.

Jakie są objawy hemoroidów?

W zależności od tego, gdzie rozwija się obrzęk żylny, objawy mogą się ujawniać bardziej lub mniej. W przypadku hemoroidów zewnętrznych, które są łatwo wyczuwalne przez chorego, miejsce chorobowe jest opuchnięte, a podrażnione hemoroidy mogą powodować dolegliwości bólowe, m.in. swędzenie, pieczenie i krwawienie.

Hemoroidy wewnętrzne znajdują się pod błoną śluzową odbytu i dlatego są często niewyczuwalne i bezbolesne. Objawem ich występowania jest jasnoczerwona krew podczas wypróżniania i sączenie się wydzieliny śluzowej. W bardziej zaawansowanym stadium choroby, guzki krwawnicze odbytu mogą wypaść poza brzeg i boleć, wówczas mówimy o wypadniętych hemoroidach. W klinicznej ocenie hemoroidów wewnętrznych stosuje się 4-stopniową skalę, która bierze pod uwagę możliwość odprowadzania ręcznego w razie wypadania.

Niektóre objawy hemoroidów (w szczególności krwawienie z odbytu) jest podobne do symptomów innych, poważniejszych chorób – m.in. rak okrężnicy, choroba Leśniowskiego i Crohna, wrzodziejące zapalenie okrężnicy.

Jak leczy się hemoroidy?

Proktolog to specjalista, który zajmuje się diagnozą i leczeniem żylaków odbytu oraz innych chorób odbytu. Pacjenci często boją się zgłosić na leczenie, ponieważ te kojarzy im się ze skrępowaniem i bólem. W rzeczywistości badania diagnostyczne hemoroidów trwają kilka sekund, są bezbolesne, mogą być jedynie niekomfortowe.

Wśród metod diagnozowania hemoroidów wyróżnia się:

  • anoskopię – oglądanie końcowego odcinka odbytnicy przy użyciu wziernika,
  • sigmoidoskopię – oglądanie wnętrza dolnej części okrężnicy i odbytnicy za pomocą wziernika.
  • kolonoskopię – którą wykonuje się, aby sprawdzić i wykluczyć oznaki raka okrężnicy

Chorobę hemoroidalną w początkowym stadium można leczyć w warunkach domowych, wdrażając odpowiednie środki farmakologiczne, takie jak maści, czopki i tabletki. Wiele zmienia także zmiana nawyków, czyli wprowadzenie diety bogatej w błonnik, wykonywanie ćwiczeń. W zaawansowanym stadium choroby hemoroidalnej stosuje się operacyjne leczenie żylaków odbytu.

Najczęściej stosowane metody operacyjnego leczenia hemoroidów to:

  • gumkowanie (tzw. metoda Barrona) – polega na nałożeniu na nasadę guza gumowego pierścienia, który odcina od niego dopływ krwi i powoduje obumarcie, a następnie odpadnięcie, zabieg trwa kilka minut;
  • skleroterapię – przeznaczoną dla małych hemoroidów, która polega na podaniu zastrzyku powodującego zakrzep powiększonego guzka;
  • laseroterapię – czyli naświetlanie hemoroidów promieniami lasera, w efekcie czego ten obkurcza się i zamyka;
  • metodę Morinagi – którą można stosować na każdym etapie choroby; zamykane są naczynia hemoroidalne i lekarz zakłada na tętnice wchłanialne szwy; zabieg wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych, bez znieczulenia ze względu na swoją nieinwazyjność;
  • metodę Longo – czyli okrężne usunięcie oraz zaszycie fragmentu błony śluzowej przy pomocy staplera hemoroidalnego; zabieg wykonywany jest przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym;
  • cięcie operacyjne – które wykonuje się na dwa sposoby: poprzez wycięcie guzków z pozostawieniem otwartych ran, co zapobiega zwężeniu odbytu (metoda Milligana-Morgana) oraz wycięcie hemoroidów z zaszyciem ran (metoda Fergusona).

W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie diagnozujemy i leczymy hemoroidy oraz inne choroby odbytu. Wykonujemy również zabiegi operacyjne różnymi metodami. Choć schorzenia proktologiczne to wciąż wstydliwy temat dla wielu osób, nasi specjaliści gwarantują pełne zrozumienie, bezpieczeństwo i właściwe metody leczenia proktologicznego.

Proktologia

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy