logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Wszystko, co warto wiedzieć o laserowym leczeniu żylaków

Jednym z najczęstszych problemów estetycznych i zdrowotnych, zwłaszcza u kobiet po 40. roku życia, są żylaki nóg. Schorzenie może prowadzić do wielu nieprzyjemnych objawów – od nieestetycznych, „wygiętych żył”, widocznych na nogach, po dolegliwości zdrowotne: ból, uczucie ciężkości nóg, obrzęk czy skurcze mięśni. Jedną z metod leczenia żylaków jest zabieg laserowy, który stanowi alternatywę dla tradycyjnych metod leczenia żylaków, jak skleroterapia czy leczenie chirurgiczne.

Na czym polega zabieg laserowego usunięcia żylaków? 

Żylaki powstają z powodu niewydolności układu krążenia, na skutek czego żyły zaczynają nienaturalnie się poszerzać. Stanowią kliniczny objaw przewlekłej choroby żylnej (PChŻ), zwanej także przewlekłą niewydolnością żylną (PNŻ). Mogą pojawić się z powodu  predyspozycji genetycznych, wieku, ale i w wyniku złych nawyków (palenie papierosów, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, nadwaga) czy stosowania niektórych leków, np. antykoncepcji.

Laseroterapia żylaków polega na naświetlaniu niewydolnej żyły laserem, który emituje światło o odpowiedniej długości fali. Jego energia „podgrzewa” ściany niewydolnej żyły, co ostatecznie prowadzi do jej obkurczenia i zamknięcia. 

Chirurg naczyniowy

Kto może wykonać zabieg laserowego usunięcia żylaków? 

Laserowe usuwanie żylaków stosuje się w przypadku leczenia umiarkowanych zmian żylakowych kończyn dolnych. Do laserowego usuwania żylaków kwalifikują się osoby, które:

  • Ukończyły 18 lat.
  • Nie mają przeciwwskazań do zabiegu, takich jak ciąża, karmienie piersią, choroby nowotworowe, choroby autoimmunologiczne, infekcje, zaburzenia krzepnięcia krwi.
  • Odczuwają ból, dyskomfort lub inne objawy związane z żylakami, takie jak uczucie ciężkości nóg, świąd, skurcze mięśni.
  • Chcą poprawić wygląd swoich nóg.

Jak przygotować się do zabiegu laserowego usunięcia żylaków? 

Operacja laserowego usunięcia żylaków jest wykonywana w ramach chirurgii jednego dnia. Oznacza to, że pacjent może wrócić tego samego dnia do domu. Zabieg jest przeprowadzany na sali zabiegowej, przez doświadczonego lekarza specjalistę chirurgii naczyniowej i ogólnej.
Przed zabiegiem pacjenta czeka kwalifikacja, podczas której lekarz przeprowadza z nim rozmowę na temat stanu zdrowia oraz wykonuje badanie USG Doppler, które jest podstawowym badaniem w diagnostyce schorzeń naczyń krwionośnych – tętnic i żył. 

Badanie USG Doppler, Bielsko-Biała

Na czym polega laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT? 

Metoda EVLT (Endovenous Laser Treatment) jest jedną z najczęściej stosowanych metod w laseroterapii żylaków, ponieważ charakteryzuje się stosunkowo niską inwazyjnością oraz szybkim przebiegiem zabiegu. Podczas laserowego usuwania żylaków metodą EVLT nie wykonuje się również nacięć, stosowana jest energia lasera do zamykania światła niewydolnego naczynia, dlatego zabieg jest bezpieczniejszą metodą od chirurgicznego usuwania niewydolnej żyły. 

Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT polega na wprowadzeniu cienkiego włókna lasera do chorej żyły. Wcześniej chirurg naczyniowy dokonuje tzw. mappingu – czyli na skórze zaznacza istotne punkty: przebieg głównych pni żylnych oraz miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Kolejnym etapem jest znieczulenie, po którym rozpoczyna się proces wprowadzania lasera do żyły pod kontrolą aparatu USG. Laser powoli wycofuje się, zamykając tym samym niewydolne naczynie. Po zabiegu pacjent otrzymuje opatrunek uciskowy i zwykle po godzinie jest gotowy powrócić do swoich codziennych czynności. Cała procedura trwa ok. 1-2 godziny na jedną nogę – czas trwania będzie uzależniony zarówno od wielkości, jak i ilości leczonych zmian.

Leczenie żylaków nóg

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu laserowego usunięcia żylaków? 

Rekonwalescencja po laseroterapii żylaków trwa z reguły około 10 dni, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. Po zabiegu należy nosić specjalne opaski uciskowe – w pierwszej dobie po zabiegu nie powinno się ich ściągać. Zaleca się również regularne, długie spacery (nawet 1-2 godziny dziennie). W trakcie powrotu do zdrowia pacjent powinien unikać intensywnego wysiłku, gorących kąpieli, opalania, korzystania z sauny.

Laserowe leczenie żylaków metodą EVLT w Centrum Lekarskim ALFA

W Centrum Lekarskim ALFA, w Centrum Leczenia Żylaków w Skoczowie obok tradycyjnych metod usuwania żylaków, wykonujemy również laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych oraz zabiegi usuwania pajączków naczyniowych. 

Laserowe leczenie żylaków

Chirurgia Naczyń

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy