logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Wszystko, co warto wiedzieć o refrakcyjnej wymianie soczewki (RLE)

Wraz z wiekiem nasza naturalna soczewka oka nie jest w stanie skupiać promieni świetlnych tak dobrze, jak kiedyś i traci swoją najważniejszą cechę optyczną – elastyczność. Wówczas mogą wystąpić pierwsze problemy z widzeniem bliskim, nasilające się szczególnie w słabych warunkach oświetleniowych. Są to objawy starczowzroczności, która dotyka około 10 milionów Polaków. Dolegliwość można leczyć m.in. za pomocą zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE.

Na czym polega refrakcyjna wymiana soczewki RLE?

Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE, z ang. Refractive Lens Exchange) to zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu naturalnej soczewki oka i zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową (IOL) o indywidualnie dobranej mocy. W zależności od rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, możliwa jest korekcja widzenia do dali lub dali i bliży, a także korekcję współwystępującego astygmatyzmu. RLE jest zabiegiem wykonywanym przede wszystkim w celu zwiększenia komfortu życia pacjenta, jako alternatywa do laserowej korekcji wad wzroku.

Korekcja wad wzroku Skoczów

Dla kogo refrakcyjna wymiana soczewki RLE?

Soczewkowa korekcja RLE jest rekomendowana w szczególności osobom po 40. roku życia, które mają zdiagnozowaną starczowzroczność (prezbiopie) i/lub mają problemy z wyraźnym widzeniem do bliży oraz odległości pośrednich. Potrzebują kliku par okularów lub soczewek kontaktowych, aby uzyskać dobre widzenie do czytania lub pracy przy komputerze.  

Pacjent przed wykonaniem zabiegu przechodzi szczegółowe badania okulistyczne wywiad dotyczący stylu życia oraz oczekiwań pacjenta. Ostateczną decyzję o zakwalifikowaniu pacjenta do zabiegu oraz rekomendacji odpowiedniej soczewki podejmuje lekarz podczas wizyty kwalifikującej.

Poradnia okulistyczna Skoczów

Jak przebiega zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE?

Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki RLE charakteryzuje się niską inwazyjnością i trwa około 10-15 minut. Procedura odbywa się w ramach tzw. chirurgii jednego dnia, co oznacza, że w tym samym dniu po zabiegu pacjent może wrócić do domu.

Podczas zabiegu lekarz usuwa naturalną soczewkę oka za pomocą ultradźwięków (metoda fakoemulsyfikacji). Następnie w miejsce usuniętej soczewki, umieszcza nową, sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową dobraną indywidualnie dla wybranego pacjenta . 
Dostępne obecnie systemy obliczania mocy soczewek wewnątrzgałkowych wykonują liczne pomiary gałki ocznej tj. długość gałki ocznej , ocena krzywizny rogówki oraz głębokość przedniej komory oka.  Dzięki temu, chirurg okulista może precyzyjnie dopasować implant soczewki do naszego oka. To niezwykle ważne, aby uzyskać prawidłową ostrość widzenia, bez dodatkowej korekcji okularowej czy soczewkowej. Refrakcyjna wymiana soczewki (RLE) może być wykonywana obuocznie, jednak z zachowanym odstępem pomiędzy zabiegiem na jedno i drugie oko.

Jakie soczewki wewnątrzgałkowe są wszczepiane przy zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE)?

Soczewki wewnątrzgałkowe wykorzystywane podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) mają za zadanie naśladować funkcje naturalnej soczewki oka, gdy ta nie funkcjonuje prawidłowo. 

Najczęściej wybierane są soczewki wieloogniskowe (trójogniskowe) i soczewki o zwiększonej głębi ostrości (EDoF). Przy wszczepieniu soczewek wieloogniskowych dodatkowa korekcja okularowa najczęściej nie jest konieczna, ponieważ celem wszczepienia takich soczewek jest uzyskanie wyraźnego widzenia do dali,  odległości pośredniej oraz do bliży. Natomiast w drugim przypadku (soczewki EDoF), pacjenci będą potrzebowali dodatkowej korekcji do bliży (np. do czytania bardzo drobnego druku). Soczewki wieloogniskowe i soczewki EDoF mogą też dodatkowo korygować astygmatyzm – są dostępne w wariantach torycznych.

Jak przebiega rekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki RLE?

Czas trwania rekonwalescencji po zabiegu RLE trwa około 4-6 tygodni. W tym czasie pacjent powinien prowadzić oszczędny tryb życia, unikać podnoszenia ciężarów oraz miejsc, gdzie może wystąpić ryzyko infekcji. W okresie rekonwalescencji po zabiegu RLE, pacjent powinien ograniczyć aktywność fizyczną oraz unikać kąpieli w basenach i innych otwartych zbiornikach. Powinien również przestrzegać wszystkich zaleceń lekarza dotyczących stosowania kropli do oczu.

Rekonwalescencja po zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki (RLE) może różnić się nieco w zależności od indywidualnych czynników, takich jak ogólny stan zdrowia pacjenta, rodzaj użytej soczewki sztucznej i indywidualne cechy anatomiczne oka.

Refrakcyjna wymiana soczewki RLE w Centrum Lekarskim ALFA!

W Centrum Lekarskim ALFA w Centrum Korekcji Wad Wzroku diagnozujemy i leczymy wady wzroku oraz zajmujemy się leczeniem starczowzroczności. Wykonujemy soczewkową korekcję wad wzroku (RLE), którą rekomendujemy dla osób po 40. roku życia. Mogą go wykonać również pacjenci, którzy wcześniej poddali się laserowej korekcji wzroku.

Okulista Skoczów
 

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy