Zaburzenia erekcji – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Czym są zaburzenia erekcji?
Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość męskiego członka do odbycia stosunku seksualnego. Wówczas członek powiększa się, twardnieje i sztywnieje – aby do tego doszło, układ nerwowy musi współpracować z układem krwionośnym. W całym procesie niezbędny jest napływ krwi do ciał jamistych prącia i ich rozszerzenie wskutek bodźców.
W przypadku zaburzeń erekcji dochodzi do problemów z prawidłowym uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu członka. Objawom często towarzyszy dyskomfort i złe samopoczucie. Zaburzenia erekcji mogą przybierać trzy postaci:
- uporczywa i całkowita niezdolność do odbycia stosunku seksualnego;
- niezdolność do uzyskania wzwodu koniecznego do penetracji;
- niezdolność do utrzymania wzwodu na tyle długo, aby odbyć pełen stosunek seksualny.
Zaburzenia erekcji – przyczyny (fizyczne i psychologiczne)
Przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn można podzielić na przyczyny fizyczne i psychologiczne oraz mieszane. Pierwsze z nich mogą wiązać się z występującymi chorobami, jak np. miażdżyca i choroby naczyń krwionośnych, uszkodzeniami somatycznymi. Wpływ mogą mieć także zażywane leki lub używki.
Do najczęstszych fizycznych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się m.in.:
- choroby sercowo-naczyniowe,
- cukrzyca i zespół metaboliczny,
- wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol,
- otyłość,
- choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
- zaburzenia hormonalne, w tym choroby tarczycy i niedobór testosteronu,
- zaburzenia strukturalne lub anatomiczne prącia,
- palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i innych używek,
- leczenie prostaty,
- urazy w obrębie miednicy lub rdzenia kręgowego.
W przypadku przyczyn zaburzeń wzwodu natury psychologicznej, można wymienić zarówno tymczasowe złe samopoczucie, jak i depresję oraz inne choroby psychiczne. Układ nerwowy odgrywa w tym wypadku kluczową rolę, ponieważ to właśnie w mózgu rozpoczyna się cały proces podniecenia seksualnego. Problemy z prawidłowym wzwodem mogą wywoływać nie tylko same zaburzenia natury psychicznej, ale i leki, jakie stosuje pacjent – antydepresanty, leki hormonalne. Co istotne, przyczyny fizyczne i psychologiczne zaburzeń erekcji mogą się także pokrywać i jedna przyczyna może wpływać na drugą.
Zaburzenia erekcji – do jakiego lekarza się udać?
Objawy zaburzeń erekcji mogą pojawić się nagle lub rosnąć stopniowo. Gdy pojawiają się nagle, najczęściej przyczyny upatrywane są w czynnikach psychologicznych, takich jak stres, lęk lub wpływ używek. Gdy objawy zaburzeń erekcji nasilają się, zwykle szuka się przyczyn organicznych (fizycznych) – czyli chorób współistniejących, problemów z nadciśnieniem, nadmiarem cholesterolu.
Zaburzeniami erekcji u mężczyzn zajmuje się lekarz urolog, ale pomóc może również psycholog lub psychiatra. Z dolegliwością możemy również zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wstępnych badań i wywiadu lekarskiego skieruje nas do konkretnego specjalisty. W niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z kilkoma specjalistami, aby uzyskać pełną diagnozę i leczenie.
Lekarz rodzinny, Bielsko-Biała
Do lekarza powinniśmy się udać zawsze, gdy zaburzenia erekcji powtarzają się i trwają dłużej niż 4 tygodnie lub oprócz problemów ze wzwodem, występują także inne objawy, takie jak ból, krwawienie lub problemy z oddawaniem moczu.
Jakie są metody leczenia zaburzeń erekcji (wzwodu)?
Punktem wyjścia w leczeniu zaburzeń erekcji będzie identyfikacja ich przyczyny. Dlatego podczas wizyty, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, m.in. biochemicznych i hormonalnych wykonywanych z pobranej krwi, badania urologicznego, czasami również neurologicznego i internistycznego.
Zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą farmakoterapii w postaci leków przyjmowanych doustnie lub iniekcji do ciał jamistych członka (zastrzyków). Oprócz tego istnieją również chirurgiczne metody leczenia zaburzeń wzwodu członka – należą do nich np. protezowanie członka lub udrożnienie naczyń członka. Jednak leczenie operacyjne zaburzeń erekcji stosuje się w skrajnych przypadkach i zwykle wtedy, gdy inne metody nie działają. Dodatkowo lekarz może zalecić psychoterapię oraz fizjoterapię pod kątem ćwiczeń dna miednicy.
Leczenie NFZ i leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer