logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Zaburzenia erekcji – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Szacuje się, że około 16 proc. mężczyzn w wieku 20-75 lat i aż 49 proc. w wieku 70 lat cierpi na zaburzenia erekcji. Zwykle dolegliwość dotyczy starszych mężczyzn, ponieważ nasza aktywność seksualna zmniejsza się wraz z wiekiem. Niemniej jednak trudności z erekcją mogą występować także u osób młodszych. Jakie są przyczyny zaburzeń erekcji i jak możemy je leczyć?

Czym są zaburzenia erekcji? 

Erekcja, inaczej wzwód, to gotowość męskiego członka do odbycia stosunku seksualnego. Wówczas członek powiększa się, twardnieje i sztywnieje – aby do tego doszło, układ nerwowy musi współpracować z układem krwionośnym. W całym procesie niezbędny jest napływ krwi do ciał jamistych prącia i ich rozszerzenie wskutek bodźców.

W przypadku zaburzeń erekcji dochodzi do problemów z prawidłowym uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu członka. Objawom często towarzyszy dyskomfort i złe samopoczucie. Zaburzenia erekcji mogą przybierać trzy postaci:

 • uporczywa i całkowita niezdolność do odbycia stosunku seksualnego;
 • niezdolność do uzyskania wzwodu koniecznego do penetracji;
 • niezdolność do utrzymania wzwodu na tyle długo, aby odbyć pełen stosunek seksualny.

Urolog

Zaburzenia erekcji – przyczyny (fizyczne i psychologiczne)

Przyczyny zaburzeń erekcji u mężczyzn można podzielić na przyczyny fizyczne i psychologiczne oraz mieszane. Pierwsze z nich mogą wiązać się z występującymi chorobami, jak np. miażdżyca i choroby naczyń krwionośnych, uszkodzeniami somatycznymi. Wpływ mogą mieć także zażywane leki lub używki.

Do najczęstszych fizycznych przyczyn zaburzeń erekcji zalicza się m.in.:

 • choroby sercowo-naczyniowe,
 • cukrzyca i zespół metaboliczny,
 • wysokie ciśnienie krwi, wysoki cholesterol,
 • otyłość,
 • choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
 • zaburzenia hormonalne, w tym choroby tarczycy i niedobór testosteronu,
 • zaburzenia strukturalne lub anatomiczne prącia,
 • palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu i innych używek,
 • leczenie prostaty,
 • urazy w obrębie miednicy lub rdzenia kręgowego.

W przypadku przyczyn zaburzeń wzwodu natury psychologicznej, można wymienić zarówno tymczasowe złe samopoczucie, jak i depresję oraz inne choroby psychiczne. Układ nerwowy odgrywa w tym wypadku kluczową rolę, ponieważ to właśnie w mózgu rozpoczyna się cały proces podniecenia seksualnego. Problemy z prawidłowym wzwodem mogą wywoływać nie tylko same zaburzenia natury psychicznej, ale i leki, jakie stosuje pacjent – antydepresanty, leki hormonalne. Co istotne, przyczyny fizyczne i psychologiczne zaburzeń erekcji mogą się także pokrywać i jedna przyczyna może wpływać na drugą.

Poradnia urologiczna

Zaburzenia erekcji – do jakiego lekarza się udać? 

Objawy zaburzeń erekcji mogą pojawić się nagle lub rosnąć stopniowo. Gdy pojawiają się nagle, najczęściej przyczyny upatrywane są w czynnikach psychologicznych, takich jak stres, lęk lub wpływ używek. Gdy objawy zaburzeń erekcji nasilają się, zwykle szuka się przyczyn organicznych (fizycznych) – czyli chorób współistniejących, problemów z nadciśnieniem, nadmiarem cholesterolu.

Zaburzeniami erekcji u mężczyzn zajmuje się lekarz urolog, ale pomóc może również psycholog lub psychiatra. Z dolegliwością możemy również zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie wstępnych badań i wywiadu lekarskiego skieruje nas do konkretnego specjalisty. W niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z kilkoma specjalistami, aby uzyskać pełną diagnozę i leczenie.

Lekarz rodzinny, Bielsko-Biała

Do lekarza powinniśmy się udać zawsze, gdy zaburzenia erekcji powtarzają się i trwają dłużej niż 4 tygodnie lub oprócz problemów ze wzwodem, występują także inne objawy, takie jak ból, krwawienie lub problemy z oddawaniem moczu.

Jakie są metody leczenia zaburzeń erekcji (wzwodu)?

Punktem wyjścia w leczeniu zaburzeń erekcji będzie identyfikacja ich przyczyny. Dlatego podczas wizyty, lekarz zleci wykonanie niezbędnych badań, m.in. biochemicznych i hormonalnych wykonywanych z pobranej krwi, badania urologicznego, czasami również neurologicznego i internistycznego.

Zaburzenia erekcji można leczyć za pomocą farmakoterapii w postaci leków przyjmowanych doustnie lub iniekcji do ciał jamistych członka (zastrzyków). Oprócz tego istnieją również chirurgiczne metody leczenia zaburzeń wzwodu członka – należą do nich np. protezowanie członka lub udrożnienie naczyń członka. Jednak leczenie operacyjne zaburzeń erekcji stosuje się w skrajnych przypadkach i zwykle wtedy, gdy inne metody nie działają. Dodatkowo lekarz może zalecić psychoterapię oraz fizjoterapię pod kątem ćwiczeń dna miednicy.

Leczenie zaburzeń erekcji
 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy