Zaćma – przyczyny, objawy i metody leczenia
Czym jest zaćma (katarakta)?
Jest główna przyczyną upośledzenia wzroku. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) na świecie choruje na zaćmę około 20 mln ludzi.Objawy zaćmy zależą od stopnia jej zaawansowania. Początkowo choroba może rozwijać się bezobjawowo. Jednym z pierwszych objawów zaćmy jest nieostre widzenie. Problem z dobraniem odpowiedniej korekcji okularowej lub częste zmiany okularów mogą sygnalizować proces degeneracyjny soczewki, który prowadzi do rozwoju zaćmy.
W bardziej zaawansowanych stadiach choroby pojawiają się trudności z czytaniem lub oglądaniem telewizji. Chory postrzega kolory z mniejszą intensywnością i wyrazistością. Obraz staje się rozmyty. Występuje wrażenie patrzenia przez “mgłę”. Powoduje to trudności w ocenie odległości oraz w poruszaniu się.
Zaćma może prowadzić w krytycznym stadium zaawansowania do całkowitej utraty wzroku. W związku z tym nie należy ignorować jej pierwszych objawów i udać się do specjalisty.
Zaćma – czynniki ryzyka występowania
– wiek
– cukrzyca
– zapalenia twardówki , naczyniówki, rogówki
– uraz oka
– niedoczynność przytarczyc
– długoletnie stosowanie leków sterydowych
– jaskra dokonana
– występowanie rodzinne
Metody leczenia zaćmy
Jedyną skuteczną metodą leczenia zaćmy jest operacja. Nowoczesna operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki metodą fakoemulsyfikacji z wszczepem sztucznej soczewki zwijalnej. Fakoemulsyfikację można stosować niezależnie od stopnia zaawansowania zmętnienia soczewki.
Podczas fakoemulsyfikacji metodą mikrocięcia usuwa się zmętniałą soczewkę przy cięciu o szerokości zaledwie 1,5-3 mm. Zrewolucjonizowało to i zastąpiło stosowaną do niedawna metodę zewnątrztorebkowego usunięcia zaćmy, w której usunięcie soczewki przeprowadzano przy użyciu dość szerokiego cięcia 10-14 mm.
Z naszych usług okulistycznych przy leczeniu zaćmy i zaleceń korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjentów z Bielsko-Biała, Katowice
Jak przygotować się do operacji zaćmy
– 24 h przed zabiegiem nie zaleca się stosowania kosmetyków wokół oczu oraz wykonywania makijażu.
– Nie zaleca się spożywać kawy, herbaty, napojów energetyzujących, alkoholu dzień przed zabiegiem.
– Chorzy na cukrzycę powinni zaaplikować dawkę insuliny i zjeść posiłek.
– Posiłek i napoje nazwy spożyciu do 6 h przed zabiegiem.
Przebieg zabiegu fakoemulsyfikacji (nowoczesne usuwanie zaćmy)
1. Przygotowanie pacjenta do operacji polega na zmianie odzieży wierzchniej w fartuch zabiegowy w specjalnej sali przedzabiegowej, następnie oko zostaje zakropione kroplami znieczulającymi oraz przeprowadzona jest konsultacja z lekarzem anestezjologiem.
2. Na sali operacyjnej pacjent kładzie się na stole operacyjnym, podłączony zostaje kardiomonitor oraz płyny infuzyjne, lekarz anestezjolog monitoruje stan pacjenta przez cały czas trwania zabiegu, pacjent podczas zabiegu zachowuje świadomość i utrzymuje kontakt z lekarzem operatorem.
3. Mikroskop operacyjny zostaje umieszczony nad głową pacjenta, lekarz operator okulista ustawia ostrość mikroskopu tak, aby jak najdokładniej widzieć pole operacyjne, operacja odbywa się cały czas przy użyciu mikroskopu.
4. Lekarz okulista wykonuje nacięcie rogówki o szerokości 3 mm, przez które wprowadza specjalną końcówkę fakoemulsyfikatora, która za pomocą ultradźwięków rozdrabnia zmętniałą soczewkę, następnie rozdrobnione części soczewki zostają usunięte poprzez odessanie.
5. W celu ochrony komórek śródbłonka oraz łatwiejszej implantacji sztucznej soczewki zwijalnej do oka wprowadzane są płyny irygacyjne pełniące rolę cieczy wodnistej oraz preparat wiskoelastyczny.
6. Następnie poprzez wcześniej wykonane nacięcie rogówki wprowadzona zostaje sztuczna soczewka zwijalna odpowiednio dobierana indywidualnie dla każdego pacjenta.
W ten sposób przeprowadzony zabieg jest bardziej komfortowy i precyzyjny. Po operacji pacjent zostaje przewieziony do sali pozabiegowej i tam przez kilka godzin pozostaje pod obserwacją. Następnie po badaniu lekarza anestezjologa i okulisty opuszcza blok operacyjny i udaje sie do domu tego samego dnia.
Czy zabieg usuwania zaćmy boli?
Operacja zaćmy jest bezbolesna i trwa zaledwie około 20 minut! Badanie kontrolne przeprowadzane jest 24h po zabiegu oraz 7 dni po zabiegu, badana jest ostrość wzroku, przeprowadzany wywiad z pacjentem i udzielane są zalecenia dotyczące obecnego stanu zdrowia pacjenta. Nie warto ryzykować utraty wzroku ze względu na obawy przed dyskomfortem w czasie zabiegu. Usuwanie zaćmy zajmuje chwilę i jest bezbolesne.
Jak zachowywać się po operacji zaćmy
W okresie gojenia się rany, czyli przez około 2 miesiące należy:
– unikać wszelkich czynności, które mogą podnosić ciśnienie w gałce ocznej: wysiłku fizycznego, pochylania się, napisania mięśni brzucha, dźwigania ciężarów,
– ograniczyć uprawianie sportu,
– nie zaciskać powiek przy kaszlu czy kichaniu,
– nie korzystać z sauny, gorącej kąpieli,
– nie uciskać oraz nie trzeć operowanego oka,
– przestrzegać zaleceń lekarza.
Więcej informacji na temat zabiegu usuwania zaćmy można uzyskać u lekarza specjalisty – zachęcamy do przeprowadzenia badań diagnostycznych i konsultacji w naszej poradni okulistycznej w szpitalu w Skoczowie.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer