logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Zwężenie cewki moczowej – przyczyny, diagnoza i leczenie

Zwężenie cewki moczowej to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia średnicy cewki wskutek zaburzeń wrodzonych, stanów chorobowych lub czynników zewnętrznych.

W zależności od płci i wieku wyróżniamy inne rodzaje i metody leczenia zwężeń. Dolegliwości dotyczą zaburzeń w oddawaniu moczu. Rozpoznanie choroby opiera się na wywiadzie lekarskim oraz wykonaniu badań czynnościowych i obrazowych. Jakie są przyczyny powstawania zwężenia cewki moczowej? Jak diagnozować chorobę i ją zwalczać? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te pytania, przeczytaj nasz artykuł. Zapraszamy również do kontaktu z naszym Oddziałem Urologii w Skoczowie, gdzie leczymy m.in. zwężenie cewki moczowej.

Oddział Urologii

Zwężenie cewki moczowej – kto jest w grupie ryzyka?
Do zwężenia cewki moczowej może dojść u pacjentów w każdym wieku. Zwężenia cewki moczowej występują częściej u mężczyzn z uwagi na uwarunkowania anatomiczne. Męska cewka moczowa ma około 15-20 cm długości (dla porównania damska mierzy od 3 do 5 cm) oraz ma mniejszą średnicę. Z drugiej strony krótka cewka moczowa u kobiet predysponuje do wdawania się zakażeń układu moczowego drogą wstępującą.

Obraz kliniczny dotyczy zaburzeń spowodowanych przeszkodą w odpływie moczu oraz drażnieniem układu moczowego. Do zgłaszanych dolegliwości należą: częstomocz, zmniejszony przepływ moczu, przerywana mikcja, dolegliwości bólowe podczas mikcji, trudność w oddaniu moczu, uczucie zalegania moczu w pęcherzu po mikcji. W efekcie zwężenia cewki może dojść do całkowitego zatrzymania moczu, za przykład w wyniku ostrego zakażenia, krwawienia do układu moczowego lub nadmiernego przepełnienia pęcherza.

Zwężenie cewki moczowej powstaje często jako skutek wprowadzania cewników oraz instrumentów chirurgicznych przez cewkę. Występuje również jako zmiany pozapalne po przebyciu m.in. chorób wenerycznych.

Do występowania zwężenia predysponują: choroby nowotworowe, urazy okolicy krocza, kamica układu moczowego, częste infekcji dróg moczowych czy jako powikłanie po zabiegu obrzezania.

Przyczyny powstania choroby
Zwężenia powstają często w tzw. odcinku opuszkowym cewki moczowej oraz w okolicy ujścia zewnętrznego cewki. Zwężenie przedniego odcinka cewki może wystąpić wskutek zapalenia napletka lub żołędzi. U kobiet zwężenia ujścia spowodowane są zmianami hormonalnymi i występują najczęściej po okresie menopauzy. U noworodków zwężenie ujścia zewnętrznego cewki może stanowić przyczynę upośledzonego odpływu moczu. Może być wrodzone lub wtórne w wyniku mocznikowego zapalenia skóry. Przyczynami mogą być również wrodzone wady anatomiczne, takie jak. spodziectwo czy wierzchniactwo.

U noworodków i niemowląt płci męskiej najczęstszą przyczyną zablokowania swobodnego wypływu moczu jest tzw. zastawka cewki tylnej, czyli wrodzona błoniasta struktura zlokalizowana w tylnym odcinku cewki moczowej. Rozpoznanie stawiane jest najczęściej w wieku dziecięcym. Skurcz mięśnia zwieracza cewki może powodować zatrzymanie moczu, kiedy nie rozluźnia się w trakcie mikcji. To stan tzw. dyssynergii zwieraczowo-wypieraczowej. Może do tego dojść na podłożu zaburzeń neurologicznych (np. stwardnienie rozsiane, stan po urazach rdzenia kręgowego) lub zaburzeń psychogennych.

Diagnostyka i leczenie
Aby zdiagnozować zwężenie cewki moczowej, należy m.in. przeprowadzić szczegółowy wywiad historii choroby, a także wykonać następujące badania: uretrocystoskopia, uretrografia czy uroflowmetria.

Uroflowmetria (badanie przepływu cewkowego) umożliwia obiektywną ocenę stopnia przeszkody w odpływie moczu. Polega na oddaniu moczu do specjalnego urządzenia mierzącego m. in. objętość strumienia moczu oraz czas mikcji.

Leczenie zwężeń cewki moczowej jest zabiegowe. Operacja rozszerzenia zwężenia okolicy ujścia zewnętrznego cewki to tzw. meatotomia lub meatoplastyka. Polega na rozcięciu ujścia cewki oraz na ewentualnym wykonaniu plastyki ujścia zewnętrznego. Zabiegi zwężeń w przebiegu cewki leczy się endoskopowo, wykonując zabieg uretrotomii wewnętrznej. Pod kontrolą wzroku rozcina się zwężony odcinek cewki, pozostawiając cewnik w pęcherzu moczowym na okres pooperacyjny. Nacięcie wykonuje się za pomocą uretrotomu optycznego z wykorzystaniem noża, tzw. cięcie zimnym ostrzem lub wykorzystując energię lasera. To metoda skuteczna zwłaszcza w przypadku zwężeń pierwotnych, obejmujących krótki odcinek cewki oraz z zachowanym światłem cewki. W przypadku nawracających, skomplikowanych zwężeń cewki, do rozważenia pozostaje otwarte postępowanie operacyjne z rekonstrukcją cewki moczowej (uretroplatyka).

Cennik usług medycznych:
Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna Cena
uretrotomia optyczna 2 000 PLN
meatotomia 1 300 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

 

 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy