Żylaki a pajączki na nogach (teleangiektazje) – jakie są różnice?
Czym są pajączki naczyniowe (teleangiektazje)?
Pajączki naczyniowe to poszerzone naczynia żylne włosowate, które znajdują się na skórze, o niebieskiej, fioletowej lub czerwonej barwie. Swoją nazwę zawdzięczają kształtowi, przypominającemu sieć pająka. Zazwyczaj pojawiają się one w okolicach kostek lub pod kolanami, ale nie tylko. Pajączki mogą występować również na twarzy, zwłaszcza w okolicy nosa, policzków.
Rodzaje pajączków naczyniowych:
- Pajączki samoistne – teleangiektazje (to termin medyczny, jakim określamy pajączki naczyniowe), zwłaszcza o niewielkim nasileniu, nie są związane z żadną chorobą i stanowią tylko defekt kosmetyczny. Takie zmiany mogą występować samoistnie u osób z cerą naczynkową, najczęściej u kobiet po 40. roku życia, dotyczą jednego naczynia krwionośnego i niezwiązane są z niewydolnością żylną i żylakami.
- Pajączki będące objawem niewydolności żylnej – mogą być pierwszym objawem przewlekłej niewydolności żylnej, czyli żylaków kończyn dolnych. Pajączki będące skutkiem choroby mogą mieć różną średnicę i tworzyć charakterystyczne wachlarzowate kształty na bocznych powierzchniach ud.
- Pajączki wtórne – powstają wskutek leczenia chirurgicznego, skleroterapii lub po urazach u osób, u których występuje niewydolność żylna. Zwykle są niewielkich rozmiarów i mają siną barwę, przez co mogą być mylone z siniakami.
Czym są żylaki?
Żylaki to trwałe obrzęknięcia i poszerzenia żył, które najczęściej pojawiają się na nogach. W większości przypadków przybierają one kolor niebieski lub siny, ale też mogą być fioletowe. Powstawanie żylaków związane jest z dysfunkcją układu żylnego. Dlatego ich pojawienie może wskazywać na problemy układu żylnego na różnym etapie zaawansowania. W przypadku kończyn dolnych, mogą być one klinicznym objawem przewlekłej choroby żylnej (PchŻ) wymagającej leczenia.
Kiedy zgłosić się do lekarza?
Już samo pojawienie się pajączków i/lub żylaków stanowi wskazanie do wizyty u lekarza. Jeżeli dodatkowo zauważysz, że zmiany te szybko się powiększają, pojawiają się inne dolegliwości, takie jak: obrzęki nóg, uczucie ciężkości, ból czy swędzenie – koniecznie zgłoś się do lekarza. Wizyta u specjalisty chirurgii naczyniowej pozwoli ocenić liczbę, rozmiar, lokalizację zmian oraz ryzyko rozwoju żylaków lub innych powikłań.
Diagnostyka pajączków naczyniowych i żylaków
Zarówno w przypadku pajączków naczyniowych, jak i żylaków kluczowym elementem diagnostyki jest badanie USG Dopplera, które pozwala ocenić m.in. stopień zaawansowania schorzenia i na tej podstawie dobrać najlepszą metodę leczenia. Jeśli teleangiektazje są objawem niewydolności żylnej, należy wdrożyć kompleksowe leczenie tej choroby, żeby zapobiegać powstawaniu nowych teleangiektazji i żylaków.
Leczenie pajączków naczyniowych i żylaków
Obecnie dysponujemy wieloma metodami leczenia pajączków i żylaków, także nieinwazyjnymi. W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylaków, lekarz specjalista chirurgii naczyniowej może zastosować tzw. leczenie zachowawcze lekami zawierającymi substancje o działaniu przeciwzapalnym, zwiększającym elastyczność i napięcie ścian naczyń żylnych oraz terapię uciskową. Gdy metody te nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczne może okazać się leczenie innymi metodami: skleroterapia, terapia intensywnym światłem impulsowym (IPL), termokoagulacja, miniflebektomia lub laseroterapia.
Dowiedz się więcej na temat chirurgii naczyń
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer