Chirurg naczyniowy: czym się zajmuje i kiedy warto się do niego zgłosić?
Chirurg naczyniowy to lekarz specjalista zajmujący się leczeniem chorób i patologii układu naczyniowego. Zakres jego kompetencji obejmuje zarówno diagnostykę, jak i leczenie operacyjne nieprawidłowości w funkcjonowaniu naczyń krwionośnych i schorzeń w obrębie układu limfatycznego.
Chirurg naczyniowy Bielsko-Biała
Jakie choroby leczy chirurg naczyniowy?
Specjalista chirurgii naczyń diagnozuje i leczy ostre oraz przewlekłe choroby żył i naczyń limfatycznych, do których można zaliczyć m.in. niewydolność żylną, żylną chorobę zakrzepowo-zatorową, żylaki kończy dolnych czy przewlekłe owrzodzenia żylne. Specjalista zajmuje się także leczeniem zmian miażdżycowych w naczyniach kończyn dolnych oraz miażdżycą tętnic szyjnych.
Na pomoc chirurga naczyniowego mogą również liczyć osoby, które zmagają się ze skutkami chorób takich jak: zator tętnicy płucnej, stany zapalne układu krążenia prowadzące do udarów zwężenia i niedrożności tętnic, tętniaki aorty, nowotwory układu naczyniowego, zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Buergera), owrzodzenia troficzne kończyn dolnych, niedokrwienie mózgu o podłożu naczyniowym.
Kiedy zgłosić się do chirurga naczyniowego?
Objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u chirurga naczyniowego, to m.in. żylaki kończyn dolnych, przebarwienia świadczące o zmniejszonym przepływie krwi w danym miejscu lub o pękaniu czy zapaleniu żylaków oraz symptomy takie jak drętwienie kończyn, mrowienie, ból. Innym wskazaniem do wizyty u chirurga naczyniowego mogą być także występujące często duszności i bóle zamostkowe promieniujące na całą klatkę piersiową, które mogą świadczyć o zatorze tętnicy płucnej. Pod stałą opieką specjalisty powinny pozostawać osoby chore na cukrzycę, miażdżycę, nowotwory lub zmagające się z otyłością i nadwagą.
Badanie USG Dopplera Bielsko-Biała
Jakie metody leczenia stosuje chirurg naczyniowy?
Wybór metody leczenia przez chirurga naczyniowego zależy od wielu czynników, takich jak m.in rodzaj i stopień zaawansowania choroby, a także wiek i stan zdrowia pacjenta oraz jego osobiste preferencje. Chirurg naczyniowy może zlecić farmakoterapię lub kompresoterapię, czyli noszenie specjalnych pończoch uciskowych w celu poprawy przepływu krwi i zmniejszenia obrzęków.
Lekarz może również wykonywać zabiegi ambulatoryjne, takie jak m.in. skleroterapia lub laserowe usuwanie żylaków. Obie metody leczenia stosowane są w przypadku małych lub średniozaawansowanych żylaków oraz pajączków naczyniowych i charakteryzują się stosunkowo niską inwazyjnością.
Czytaj więcej: Jakie są metody leczenia żylaków kończyn dolnych?
Chirurgia naczyń w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA, w naszej Poradni Chorób Naczyń w Skoczowie i w Bielsku-Białej diagnozujemy żylaki kończyn dolnych oraz inne schorzenia żylne i niedokrwienne, m.in. za pomocą badania USG Dopplera. Zabiegi operacyjne żylaków nóg wykonujemy z kolei w naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie – obok klasycznych metod usuwania żylaków, wykonujemy skleroterapie, miniflebektomie oraz laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych.
Dowiedz się wiecej na temat chirurgii naczyń.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer