Jakie są metody leczenia żylaków kończyn dolnych?
Czym są żylaki nóg?
Żylaki kończyn dolnych objawiają się jako poszerzone i wydłużone żyły, widoczne na powierzchni nóg. Często mają siną lub fioletową barwę i są widoczne gołym okiem. Mogą również przybierać różne rozmiary – od małych, drobnych rozszerzeń naczyń, do dużych i bulwiastych zmian na skórze. Powstawanie żylaków związane jest z dysfunkcją układu żylnego, dlatego ich pojawienie może wskazywać na problemy układu żylnego na różnym etapie zaawansowania – w przypadku kończyn dolnych, mogą być one klinicznym objawem przewlekłej choroby żylnej (PchŻ).
Jakie są objawy żylaków kończyn dolnych?
W początkowym etapie żylaki zwykle „nie bolą”, a ich pojawienie się wiąże się jedynie z nieestetycznie wyglądającymi przebarwieniami i uwypukleniami skóry na przebiegu żył. Niekiedy może towarzyszyć im nasilające się pod koniec dnia uczucie ciężkości nóg. Może również wystąpić swędzenie skóry oraz silne skurcze mięśniowe, pojawiające się głównie w nocy (u kobiet dolegliwości te mogą nasilać się również podczas miesiączki).
Zaawansowane żylaki zwiększają skłonność do pojawiania się zapalenia żył powierzchownych, które objawia się silnym bólem, twardymi, wyczuwalnymi pod skórą zgrubieniami i pasmowatym zaczerwienieniem skóry w miejscu przebiegu zmienionej zapalnie żyły. Co istotne, zaawansowany charakter choroby żylaków zwiększa podatność skóry na alergie i urazy, w związku z tym żylaki mogą zacząć pękać i krwawić, a objawom może towarzyszyć egzema oraz pojawiające się bolące rany (owrzodzenia).
Jakie są metody leczenia żylaków kończyn dolnych?
Wybór metody leczenia żylaków zależy od stopnia zaawansowania. Kluczowym elementem jest badanie USG Dopplera, które pozwala ocenić m.in. stopień zaawansowania schorzenia i na tej podstawie dobrać najlepszą metodę leczenia. Dzięki badaniu USG Dopplera, specjalista może ustalić, w których miejscach przepływ krwi jest wolniejszy, gdzie krew się cofa (np. z powodu niedomykalności zastawek żylnych) i gdzie przepływ został zablokowany.
W zależności od stopnia zaawansowania choroby żylaków, lekarz specjalista chirurgii naczyniowej może zastosować tzw. leczenie zachowawcze żylaków, które obejmuje stosowanie maści i tabletek dostępnych bez recepty, zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym i zwiększającym elastyczność oraz napięcie ścian naczyń żylnych. Lekarz może też zalecić tzw. kompresjoterapię (terapię uciskową), czyli noszenie odpowiednio dobranych podkolanówek lub pończoch uciskowych (o różnym stopniu nacisku).
Jeśli jednak te metody nie przyniosą oczekiwanych rezultatów, konieczna może być interwencja chirurgiczna. Jest kilka metod leczenia żylaków – od klasycznych operacji (tzw. stripping), po te mniej inwazyjne, jak: skleroterapia, miniflebektomia czy laserowe usuwanie żylaków.
Poradnia Chorób Naczyń Bielsko-Biała, Skoczów
Skleroterapia
Skleroterapia żylaków to niechirurgiczna metoda leczenia żylaków, która polega na wstrzykiwaniu środka obliterującego w miejsce, gdzie pojawiły się chorobowe zmiany. Podany preparat wywołuje efekt obkurczania się ścian żył, a to prowadzi do rozwoju procesu zapalnego, w którego efekcie dochodzi do włóknienia ścian naczyń i ich permanentnego zrośnięcia się na odpowiedniej szerokości. Co istotne, skleroterapię wykorzystuje się przede wszystkim w leczeniu mniejszych i średnich żylaków, a terapia może obejmować serię kilku zabiegów – wszystko zależy w jakim stanie są zmiany i jaki efekt pacjent chce uzyskać.
Czytaj więcej o zabiegu skleroterapii.
Miniflebektomia
Miniflebektomia to mikrochirurgiczna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych, którą inaczej nazywa się „szydełkowaniem żył”. Zabieg polega na usuwaniu nieprawidłowych żył poprzez łagodne pociąganie, czasem przez nawijanie na kleszczyki. W tym celu chirurg naczyniowy wykonuje mikronacięcie, poprzez które wprowadza specjalny haczyk – narzędzie to umożliwia uchwycenie zewnętrznej warstwy żyły lub otaczającej tkanki łącznej. Cały zabieg trwa około 30 minut i nie wiąże się z koniecznością hospitalizacji – pacjent tego samego dnia wraca do domu. Miniflebektomie stosuje się przede wszystkim w przypadku zaawansowanych żylaków kończyn dolnych.
Laserowe leczenie żylaków
Laseroterapia, czyli usuwanie żylaków laserem, jest kolejną niechirurgiczną metodą leczenia żylaków, która wykorzystuje silny promień światła laserowego – jego wyzwolona energia powoduje szybkie obkurczenie i zamknięcie niewydolnej żyły. Przed zabiegiem specjalista chorób naczyń dokonuje tzw. mappingu – czyli zaznacza na skórze istotne punkty, takie jak przebieg głównych pni żylnych oraz miejsca wprowadzenia włókna laserowego. Po podaniu znieczulenia, następuje proces wprowadzenia lasera do żyły pod kontrolą aparatu USG. W Centrum Lekarskim ALFA w Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie wykonujemy laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT, którą charakteryzuje krótki czas zabiegu, brak konieczności hospitalizacji i krótki okres rekonwalescencji.
Czytaj więcej o laserowym usuwaniu żylaków metodą EVLT.
Kompleksowe leczenie żylaków kończyn dolnych w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA, w naszej Poradni Chorób Naczyń w Skoczowie i w Bielsku-Białej diagnozujemy żylaki kończyn dolnych oraz inne schorzenia żylne i niedokrwienne, m.in. za pomocą badania USG Dopplera. Zabiegi operacyjne żylaków nóg wykonuje z kolei w naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie – obok klasycznych metod usuwania żylaków, wykonujemy także skleroterapie, miniflebektomie oraz laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych.
Leczenie prywatne
Gdzie świadczymy?
ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów
Napisz do nas:
Rejestracja telefoniczna:
tel. 33 857 29 00zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer