logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Co to jest borelioza i na czym polega jej leczenie?

W ostatnich latach bardzo dużo mówi się o pladze kleszczy, na które możemy trafić zarówno podczas spaceru po lesie, jak i we własnym przydomowym ogródku. Są dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia głownie z powodu chorób odkleszczowych, wśród których najczęściej wymienia się boreliozę, wywołaną przez bakterie Borrelia burgdorferi. Nieleczona choroba może doprowadzić do poważnych powikłań oraz spowodować stałe ubytki neurologiczne u zakażonego Pacjenta!

Co to jest borelioza?

Borelioza nazywana także chorobą z Lyme (lyme disease) lub krętkowicą kleszczową jest chorobą wieloukładową, którą powoduje zakażenie krętkami borrelia (Borrelia burgdorferi). Do zakażenia dochodzi poprzez ukąszenie zakażonego kleszcza. Wówczas, pajęczak wydziela do rany żywiciela ślinę oraz treść jelita środkowego, przekazując mu również patogeny wywołujące boreliozę. Zdarza się, że dolegliwość zostaje wykryta nawet kilka miesięcy po ukąszeniu.

Wyróżniamy 3 fazy kliniczne rozwoju choroby:

 • fazę wczesną miejscową (ograniczoną),
 • fazę wczesną rozsianą.
 • fazę późną.

Zarówno w późnej, jak i we wczesnej fazie choroby z Lyme (boreliozy) może dojść do rozwoju neuroboreliozy, związanej z zajęciem układu nerwowego przez bakterie Borrelia, która może wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, korzeni nerwowych oraz pojedynczych nerwów. 

Jakie są objawy boreliozy?

Objawy zakażenia boreliozą są różne i zależą od obszarów, w jakich umiejscowią się bakterie, a także od stadium choroby. Na wczesnym etapie, charakterystyczne są objawy skórne, a wśród nich tzw. rumień wędrujący, który z czasem staje się coraz większy. Ma postać owalnego pierścienia, który pojawia się w miejscu ukąszenia przez kleszcza. Co istotne, nie pojawia się u każdej osoby ukąszonej przez zakażonego owada.  

Jakie są inne charakterystyczne objawy boreliozy?

 • porażenie nerwu twarzowego,
 • aseptyczne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,
 • nabyte bloki serca,
 • korzeniowe zespoły bólowe,
 • objawy grypopodobne,
 • drętwienie kończyn i języka,
 • wysypka skórna,
 • pogorszone samopoczucie.

Borelioza w stadium wczesnym rozsianym często wywołuje symptomy podobne do grypy, którym towarzyszy drętwienie kończyn i języka oraz wysypka skórna. Układową postacią boreliozy jest zapalenie stawów, które może pojawić się w niedługim odstępie czasu od wystąpienia rumienia wędrującego. Zwykle, choroba atakuje staw kolanowy lub skokowy. Natomiast, przy neuroboreliozie pojawiają się uogólnione bóle praktycznie wszystkich części ciała. Z jednej strony może dochodzić do powstawania porażeń mięśni, a z drugiej do zmian w psychice człowieka. Zdarza się również, że krętki Borrelia naruszają nerwy odpowiedzialne za prawidłowe widzenie, powodując nadwrażliwość na światło i przemijające zaburzenia wzroku.

Objawy neuroboreliozy to m.in.:

 • silne nerwobóle,
 • drętwienia i mrowienia w nogach lub rękach,
 • zaburzenia czucia w obrębie kończyn, drżenia oraz nadwrażliwość na dotyk,
 • częste zmiany nastroju, drażliwość, problemy z koncentracją,

Borelioza – diagnostyka i leczenie

Borelioza jest schorzeniem całkowicie uleczalnym, pod warunkiem, że zostanie wcześnie zdiagnozowana. Chorobę można wykryć dzięki badaniom krwi i specjalnym testom. Jedną z metod diagnostycznych jest tzw. immunoenzymatyczny test ELISA i Western Blot, które służą do ilościowego wykrywania przeciwciał we krwi. W przypadku boreliozy są to przeciwciała takie jak IgM i IgG. Natomiast, w przypadku podejrzenia neuroboreliozy badany jest także płyn mózgowo-rdzeniowy. 

Leczenie boreliozy polega na podawaniu antybiotyków i trwa przez okres około trzech tygodni. W poważniejszych przypadkach borelioza wymaga podawania  leku dożylnie. Zdarza się, że objawy utrzymują się mimo stosowanej antybiotykoterapii, w takiej sytuacji lekarz powinien wykluczyć inne, potencjalne przyczyny dolegliwości.

W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku leczymy zakażenie krętkami Borellia i jego powikłania. Dzięki współpracy lekarzy chorób zakaźnych i neurologii oraz zaawansowanej diagnostyce stosujemy najnowsze metody terapii. Zapraszamy! Centrum Lekarskie ALFA w Bielsku-Białej

Choroby Zakaźne

Leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała

Napisz do nas:

bielsko@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 50
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy