CSR (centralna surowicza retinopatia) – objawy, przyczyny i leczenie
Czym jest centralna surowicza retinopatia?
Centralna surowicza retinopatia (CSR, CSCR) to schorzenie oka, które polega na przecieku płynu surowiczego spod naczyń krwionośnych znajdujących się pod siatkówką, bezpośrednio pod plamkę żółtą. Plamka żółta to z kolwi obszar siatkówki odpowiedzialny za najostrzejsze widzenie. W większości przypadków choroba dotyczy jednego oka, jednak znane są także przypadki obustronnego jej występowania.
Pełny mechanizm choroby nie jest całkowicie znany. Istnieją jednak pewne czynniki ryzyka, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się schorzenia, należą do nich m.in.:
- płeć (mężczyźni częściej chorują na CSR),
- wiek 20-50 lat,
- stosowanie niektórych leków (np. sterydowych),
- długotrwały stres,
- nadciśnienie tętnicze,
- nadużywanie alkoholu, palenie papierosów.
- czynniki genetyczne.
Jakie są objawy centralnej surowiczej retinopatii (choroidopatii)?
Najbardziej charakterystycznym objawem CSR (centralnej surowiczej retinopatii) jest nagłe pogorszenie ostrości widzenia – szczególnie tylko w jednym oku. Niestety często zdarza się, że wywołana przez tą chorobę wada wzroku korygowana jest okularami przez co opóźnia to rozpoznanie choroby, a tym samym prawdziwej przyczyny pogorszenia widzenia.
Inne objawy choroidopatii to m.in.:
- problemy z widzeniem kontrastu,
- zniekształcenia obrazu – możliwa jest zmiana wielkości (mikropsja) i kształtu (metamorfopsje) obserwowanych obrazów,
- zmętnienie centralnego pola widzenia, które objawia się jako plama lub mgiełka przesłaniająca centralną część obrazu,
- trudności z adaptacją do widzenia w ciemności.
Jak diagnozuje się centralną surowiczą retinopatię?
Diagnostyka CSCR obejmuje angiografię fluoresceinową i optyczną koherentną tomografię (badanie OCT), w niektórych przypadkach wymagana jest angiografia indocyjaninowa. W chorobowo zmienionym miejscu widać przestrzeń między siatkówką neurosensoryczną a nabłonkiem barwnikowym. OCT wykorzystuje się nie tylko na etapie wstępnej diagnostyki, ale także w celu oceny rozwoju choroby.
Jak leczy się centralną surowiczą retinopatię?
Centralna surowicza retinopatia CSCR zazwyczaj ma charakter samoograniczający się, co oznacza, że w większości przypadków płyn podsiatkówkowy samoistnie wchłania się w ciągu kilku miesięcy, bez potrzeby leczenia. Jeśli jednak choroba ma charakter przewlekły i trwa dłużej niż 4 miesiące, należy rozważyć zastosowanie terapii fotodynamicznej z użyciem połowy standardowej dawki werteporfiny, mikropulsowej laseroterapii podprogowej lub fotokoagulacji laserowej.
Leczenie centralnej surowiczej retinopatii (CSCR) zależy od wielu czynników, takich jak stopień zaawansowania choroby, wielkość i lokalizacja przecieku oraz indywidualnych cech pacjenta. W wielu przypadkach wystarcza samo leczenie zachowawcze, szczególnie we wczesnych stadiach choroby – zaleca się regularne kontrole u okulisty i obserwację przebiegu choroby. W przypadku, gdy choroba nie ustępuje samoistnie, stosuje się laseroterapię, która ma na celu przyspieszyć wchłanianie wysięku i zmniejszyć ryzyko powtórnych epizodów choroby. Inną metodą leczenia schorzenia, w przypadku gdy dojdzie do rozwoju neowaskularyzacji konieczna może być terapia anty-VEGF – iniekcje leków anty-VEGF hamują wzrost nowych naczyń krwionośnych i zmniejszają obrzęk siatkówki.
Leczenie centralnej surowiczej retinopatii w Centrum Lekarskim ALFA, dowiedz się więcej.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wirtualny Spacer