logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Choroby siatkówki

Centrum Lekarskie Alfa w Skoczowie

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Leczenie NFZ i prywatne

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00

Centrum Leczenia Chorób Siatkówki

diagnostyka i metody
leczenia chorób siatkówki

Siatkówka to najważniejsza część oka, to właśnie dzięki niej widzimy.
Błyski,zakrzywienie obrazu lub czarne plamki o różnym kształcie w polu
widzenia mogą być objawami nieprawidłowego funkcjonowania siatkówki.

 

To w siatkówce oka znajdują się miliony światłoczułych komórek odbierających bodźce świetlne, które następnie za pomocą nerwu wzrokowego przekazywane są do mózgu, gdzie powstaje obraz. Jeśli więc pojawiają się zaburzenia widzenia, ich przyczyną mogą być różne choroby siatkówki:

 

Jedną z poważniejszych chorób siatkówki jest zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), która upośledza komórki znajdujące się w centrum siatkówki. Powoduje stopniowe pogorszenie widzenia, a nawet utratę wzroku w centralnej części pola widzenia.

W przebiegu cukrzycy występuje choroba związana z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka, czyli retinopatia cukrzycowa. Zmiany cukrzycowe w obrębie siatkówki mogą grozić powstaniu cukrzycowego obrzęku plamki oraz krwotoków do wnętrza gałki ocznej.

To bardzo poważna choroba oka , która grozi ślepotą w przypadku nie podjęcia leczenia. Pierwsze objawy odwarstwienia siatkówki to błyski, liczne męty w polu widzenia oraz ubytek w obwodowym polu widzenia. Na odwarstwienie siatkówki szczególnie narażone są osoby z dużą krótkowzrocznością oraz ze zmianami zwyrodnieniowymi siatkówki obwodowej, dlatego kluczowa jest odpowiednia profilaktyka i regularne badanie u okulisty.

Chorobą, która obejmuje centralną i najważniejszą część siatkówki jest otwór w plamce żółtej. Powstaje on na skutek ubytku siatkówki, spowodowanego procesem kurczenia się ciała szklistego. Na powierzchni centralnej części siatkówki może też tworzyć się błona przedsiatkówkowa, która stopniowo pogarsza widzenie lub wykrzywia obraz.

Do uszkodzenia naczyń krwionośnych siatkówki oka może przyczynić się również retinopatia nadciśnieniowa, spowodowana powikłaniami nadciśnienia tętniczego. Zmiany chorobowe zaburzają czynności i strukturę naczyń krwionośnych siatkówki.

Nie lekceważ zaburzeń w polu widzenia! Regularnie badaj wzrok u okulisty.

Jeśli zauważysz niepokojące objawy, natychmiast skonsultuj się z okulistą. W porę zdiagnozowana choroba siatkówki i odpowiednie leczenie może uchronić Cię przed ślepotą! W Centrum Lekarskim ALFA posiadamy różne możliwości diagnostyki i leczenia chorób siatkówki oka. W zależności od stopnia zawansowania schorzenia, stosujemy techniki zachowawcze lub zabiegowe – iniekcje doszklistkowe anty-VEGF oraz zabiegi witrektomii.

 

Iniekcje doszklistkowe i witrektomia
w leczeniu obrzęku plamki i chorób siatkówki.

Iniekcje doszklistkowe polegają na podaniu do wnętrza gałki ocznej preparatów leczniczych anty-VEGF. Podany do wnętrza ciała szklistego preparat anty-VEGF, hamuje aktywację receptorów VEGF (VEGF to czynnik wzrostu nieprawidłowych naczyń krwionośnych) z powodu występującego u pacjenta obrzęku plamki. Zastrzyk do oka jest bezbolesny, bo wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Iniekcje anty-VEGF stosowane są w leczeniu chorób siatkówki, których przyczyną jest obrzęk plamki spowodowany cukrzycą, AMD (zwyrodnienie plamki związane z wiekiem) czy stanem po zakrzepach żył siatkówki. Leczenie należy rozpocząć jak najszybciej! Celem iniekcji doszklistkowych preparatów anty-VEGF jest zahamowanie rozwoju choroby i uzyskanie poprawy jakości widzenia. 

Witrektomia to zabieg przeprowadzany w chorobach siatkówki oraz ciała szklistego. Mikrochirurgiczny zabieg polega na usunięciu ciała szklistego z gałki ocznej i naprawie uszkodzonych struktur siatkówki (na przykład zamknięcie otworu w plamce, usunięcie błony nasiatkówkowej, przyłożenie odwarstwionej siatkówki). Celem zabiegu witrektomii jest orzywrócenie prawidłowego funkcjonowania siatkówki oka.

Innowacyjny sprzęt w zabiegach witrektomii w Centrum Lekarskim ALFA.

W Centrum Lekarskim ALFA operacje siatkówki oka wykonujemy za pomocą witrektomu Constellation Vision firmy Alcon. System ten umożliwia przeprowadzenie witrektomii tylnej i przedniej, metodą bezszwową i jak najmniej inwazyjną.  Zaawansowane rozwiązania Constellation Vision pozwalają chirurgowi na precyzyjną pracę i skrócenie czasu całego zabiegu witrektomii.

Iniekcja doszklistkowa preparatem anty-VEGF od 800 zł

 

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy