logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Diagnostyka i leczenie przerostu prostaty

Przerost prostaty to częsta dolegliwość u mężczyzn po 50. roku życia, która statystycznie dotyka co drugą osobę w tej grupie wiekowej. Niestety duża część społeczeństwa bagatelizuje tę przypadłość i jej objawy, ponieważ wstydzi się skonsultować ze specjalistą.

Co to jest prostata?

Prostata to gruczoł krokowy (synonim- stercz), który jest częścią męskiego układu płciowego i odpowiada m. in. za gospodarkę hormonalną oraz produkuje wydzielinę sterczową – jeden z głównych składników nasienia. To niewielki narząd, który kształtem przypomina orzech włoski, znajduje się nad pęcherzem moczowym, a tylna część przywiera do przedniej ściany odbytu.

Kiedy występuje łagodny przerost gruczołu krokowego?

Przerost prostaty to stan, w którym prostata powiększa się, prowadząc do ucisku na cewkę moczową i powoduje trudności w oddawaniu moczu. Niekiedy przerost prostaty nazywany jest również łagodnym przerostem gruczołu krokowego (BPH) co oznacza, że zaburzenie nie ma charakteru nowotworu złośliwego (jest łagodne).

Przyczyny przerostu prostaty nie są do końca znane. Wpływ mogą mieć zaburzenia gospodarki hormonalnej w wyniku starzenia się organizmu, ponieważ za prawidłowe działanie prostaty odpowiada testosteron – podstawowy hormon męski. Dodatkowo innym czynnikiem ryzyka może być także nieprawidłowa dieta, bogata w duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych.

Poradnia Urologiczna Skoczów, Bielsko-Biała

Jakie są objawy przerostu prostaty?

Nie zawsze sama powiększona prostata jest jednoznaczna z przerostem prostaty, ponieważ schorzenie musi współwystępować z problemami ze strony dolnych dróg moczowych. W wyniku przerostu prostaty powiększający się gruczoł krokowy powoduje zwężenie cewki moczowej i zaburza przepływ moczu podczas opróżniania pęcherza.

Do typowych objawów przerostu prostaty należą m.in.:

  • częstomocz,
  • słaby strumień moczu,
  • trudności w rozpoczęciu oddawaniu moczu,
  • ucisk na pęcherz,
  • uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza,
  • nietrzymanie moczu,
  • pojawienie się krwi w moczu,
  • objawy podrażnienia pęcherza (naglące parcie na pęcherz).

Co istotne, początkowo objawy łagodnego przerostu prostaty są niewielkie, powodując jedynie dyskomfort. Jednak z czasem symptomy nasilają się, skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. W niektórych przypadkach – u mężczyzn niezdiagnozowanych lub tych, którzy przerwali leczenie – może dojść do poważnych powikłań nieleczonego przerostu prostaty, w postaci częściowego lub całkowitego zatrzymania moczu. Może to doprowadzić do powstania tzw. nefropatii zaporowej i zakażenia układu moczowego.

Diagnostyka przerostu prostaty

Gdy występują problemy z prawidłowym oddawaniem moczu, nietrzymaniem lub występowaniem krwi w czasie mikcji, pacjent powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu POZ lub do swojej poradni urologicznej. Lekarz zleca wykonanie badania ogólnego moczu oraz pomiar stężenia we krwi swoistego antygenu sterczowego (badanie PSA). 

Podczas konsultacji z urologiem, lekarz dokonuje oceny gruczołu krokowego za pomocą badania per rectum (badanie palpacyjne przez odbytnice). Wykonuje również badanie USG prostaty, które pozwala zobrazować stan narządu. Badanie można przeprowadzić na dwa sposoby, poprzez powłoki brzuszne oraz przez odbyt (USG transrektalne – TRUS). Drugi rodzaj badania USG prostaty zwykle zlecany jest w trakcie diagnostyki niektórych chorób zapalnych prostaty oraz celem dokładnego określenia rozmiaru stercza.

Specjalista urolog może zlecić także wykonanie bardziej szczegółowych badań diagnostycznych, jak badanie urodynamiczne lub cystoskopię. Objawy przerostu prostaty we wczesnym stadium mogą mieć taki sam przebieg, jak objawy nowotworu prostaty. Dlatego ważny jest czas reakcji i szybkie rozpoznanie oraz wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Urolog Skoczów

Metody leczenia przerostu prostaty 

Leczenie przerostu gruczołu krokowego (prostaty) uzależnione jest przede wszystkim od nasilenia zaburzeń związanych z oddawaniem moczu i innych objawów. W przypadku niewielkiego powiększenia prostaty, urolog może zlecić leczenie zachowawcze – np. zmianę stylu życia, diety, rezygnację z wyrobów tytoniowych, ograniczenie lub zrezygnowanie ze spożywania kofeiny.

W przypadku nasilonych i nawracających objawów, specjalista urologii może zlecić leczenie farmakologiczne. Polega ono na przyjmowaniu leków, które rozluźniają mięśnie dróg moczowych (alfa-blokery, np. doksazosyna, alfuzosyna, tamsulozyna) lub zmniejszają gruczoł krokowy (inhibitory 5 alfa-reduktazy, np. finasteryd).

W sytuacji, gdy żadna ze wspomnianych metod leczenia przerostu prostaty nie działa, objawy nasilają się i są bardzo uciążliwe, konieczne może być leczenie chirurgiczne. Operacja przerostu prostaty ma na celu zmniejszenie przeszkody w odpływie moczu z pęcherza poprzez usunięcie nadmiaru tkanki gruczołu krokowego. W zależności od warunków anatomicznych pacjenta, stosuje się różne techniki.

W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie diagnozujemy schorzenia układu moczowo-płciowego u mężczyzn i u kobiet. Wykonujemy specjalistyczne badania diagnostyczne, takie jak badanie urodynamiczne, cystoskopię oraz leczymy zachowawczo i chirurgicznie. 
 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy