logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Fizjoterapia i rehabilitacja w leczeniu urazów układu ruchu

Okres wiosny i lata, gdy pogoda za oknem dopisuje, wielu z nas oddaje się różnym aktywnościom fizycznym w plenerze. Podczas jazdy na rolkach, rowerze, joggingu czy gry w siatkówkę plażową – jesteśmy narażeni na różnego rodzaju przeciążenia i kontuzje. Gdy prawidłowa motoryka naszego ciała zostanie utracona, warto zgłosić się po pomoc do rehabilitanta i fizjoterapeuty.

Jakie są różnice między fizjoterapią a rehabilitacją?

Fizjoterapia to dyscyplina z zakresu nauk medycznych, która zajmuje się dostarczaniem organizmowi bodźców, mających za zadanie oddziaływać na sferę fizyczną człowieka. Celem fizjoterapii jest usprawnienie ruchowe oraz likwidacja lub zminimalizowanie bólu i innych uciążliwych dolegliwości za pomocą metod, które wykorzystują różne formy energii fizycznej.

Rehabilitacja to działania, które mają doprowadzić pacjenta do odzyskania zarówno sprawności narządu ruchu, jak również dobrostanu i równowagi psychicznej. W rehabilitacji wykorzystuje się różnego rodzaju ćwiczenia, których celem jest usprawnienie ruchowe. 

W uproszczeniu można stwierdzić, że rehabilitacja pomaga w odzyskaniu sprawności ruchowej, zaś fizjoterapia podejmuje wszelkie działania skierowane na poprawę funkcji motorycznych oraz zwalczanie bólu. Kiedy więc pojawia się uraz narządu ruchu (na przykład skręcenie, stłuczenie czy przewlekły ból w stawach), najpierw warto udać się do lekarza lub fizjoterapeuty, którzy zalecą odpowiednią terapię wspomaganą rehabilitacją.

Kiedy należy skorzystać z pomocy fizjoterapeuty i rehabilitanta?  

Fizjoterapeuta i rehabilitant to specjaliści, którzy zajmują się leczeniem dolegliwości bólowych ze strony kolan, barków, pleców czy łokci, które powstały w wyniku przeciążeń, choroby zwyrodnieniowej, urazów sportowych lub wypadków. Rehabilitant stosuje terapie manualne, które obejmują ćwiczenia usprawniające. Z kolei fizjoterapeuta może zastosować różne metody fizykoterapii, na przykład laser wysokoenergetyczny, ultradźwięki, pole magnetyczne czy elektroterapię.

W wielu przypadkach fizykoterapia i rehabilitacja są łączone, bo celem leczenia jest nie tylko uśmierzenie dolegliwości bólowych, ale i usprawnienie narządu ruchu po przebytym urazie czy przeciążeniu. Leczenie polega na przeprowadzeniu odpowiedniego masażu tkanek miękkich, wykonaniu odpowiednich ćwiczeń oraz stymulacji tkanek miękkich i mięśni za pomocą fizykoterapii.

Pakiety rehabilitacyjne w Centrum Lekarskim ALFA!

W Centrum Lekarskim ALFA w Bielsku-Białej i w Skoczowie działa zespół rehabilitantów i fizykoterapeutów. Terapie realizowane są w ramach NFZ i prywatnie. Specjaliści proponują różne metody rehabilitacyjne i fizjoterapeutyczne w leczeniu i usprawnianiu kolan, stawów skokowych, barków oraz łokci. Leczenie obejmuje zarówno zajęcia ruchowe, jak i terapię światłem, zimnem czy prądem. A dzięki współpracy fizjoterapeuty, lekarza ortopedy oraz neurologa w Centrum Lekarskim ALFA nie tylko leczymy ból, ale i diagnozujemy przyczyny dolegliwości.

Fizjoterapeuta Bielsko-Biała, Skoczów

Rehabilitacja Bielsko

Rehabilitacja

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Grażyny 9
43-300 Bielsko-Biała

Napisz do nas:

bielsko@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 50
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy