logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Leczenie wysiękowej postaci AMD

Statystyki pokazują, że aż 1,5 mln Polaków choruje na zwyrodnienie plamki żółtej. Niestety, liczba chorych nie maleje. Szacuje się, że każdego roku liczba osób, które borykają się z tym schorzeniem, wzrasta o 80-120 tys., z czego 10-15 tys. dotyka problem wysiękowej postaci AMD.

Oddział Okulistyki 

Choroba oczu, której nie wolno  lekceważyć
Zwyrodnienie plamki żółtej (ang. Age-related Macular Degenaration, stąd też skrót AMD) jest to przewlekła choroba centralnej części siatkówki. Plamka żółta jest niezwykle istotna w procesie widzenia, ponieważ to dzięki niej człowiek jest w stanie widzieć ostry obraz oraz rozpoznawać barwy i kontrasty.  Obecnie AMD uznaje się za jedną z wiodących przyczyn utraty centralnego widzenia u osób, które ukończyły 65-ty rok życia, co w efekcie oznacza dla chorych ślepotę. Biorąc pod uwagę skutki tego schorzenia oraz to, że liczba chorych to około 50 milionów osób, zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem przeobraziło się w globalny problem, który dotyka głównie obywateli krajów rozwiniętych.

Za objawy AMD uznaje się: pogorszone widzenie w nocy lub z bliskich odległości, krzywienie albo falowanie obrazu czy pojawienie się w centrum pola widzenia nieruchomej szarej lub czarnej plamy.

Postać wysiękowa i zanikowa AMD
Wyróżnia się dwie postacie zwyrodnienia plamki żółtej: suchą i mokrą, czyli kolejno zanikową i wysiękową. W większości przypadków pacjenci borykają się z suchą postacią AMD, który jest łagodniejszą odmianą tej choroby. Jest to początkowe stadium schorzenia, a do jej charakterystycznych cech wlicza się: stopniowe zacieranie się centralnego pola widzenia i powolny rozkład światłoczułych komórek w plamce. Z kolei w wysiękowej postaci AMD naczynia krwionośne, znajdujące się pod plamką rozrastają się, przez co krew i płyn zaczynają wyciekać. Ten stan rzeczy jest odpowiedzialny za zaburzenia pracy siatkówki, czego efektem jest utrata wzroku.

Leczenie wysiękowej postaci AMD
Na obecną chwilę nie zostały wynalezione lekarstwa, za pomocą których można by zwalczyć wysiękową postać AMD. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest iniekcja doszklistkowa z preparatami anty-VEGF (pod pojęciem VEGF kryje się skrót od czynnika wzrostu śródbłonka naczyniowego).

Dzisiejsza medycyna używa 3 inhibitorów VEGR:

– Lucentis

– Eylea

– Avastin

Poszczególne preparaty podawane są w postaci zastrzyków do oka w następujących przypadkach:

– leczenie wysiękowej postaci AMD  związanego z wiekiem – Lucentis, Eylea i Avastin

– leczenie zaburzeń widzenia, które są wynikiem cukrzycowego obrzęku plamki – Lucentis, Eylea i Avastin

– leczenie zaburzeń widzenia, które są spowodowane obrzękiem plamki wtórnej do niedrożności naczyń żylnych siatkówki – Lucentis, Eylea i Avastin

Preparat Avastin także jest wykorzystywany w powyższych sytuacjach. Jednak, w przeciwieństwie do Lucentis i Eylea, jest on podawany na zasadzie off-label, czyli lek stosowany jest poza rejestracyjnymi wskazaniami, po uprzednim poinformowaniu pacjenta.

Naukowe badania dowiodły, że wyżej wymienione preparaty mają porównywalną skuteczność oraz są bezpieczne dla pacjenta. Ich działanie jest bardzo podobne, a największe dysproporcje widać w kwestii finansowej.

Okulistyka

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy