Na czym polega laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych?

Laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych to bardzo popularny zabieg. Dowiedz się, kiedy najlepiej go wykonać i na czym polega. Poznaj też sposoby na poprawienie ukrwienia nóg, a jeśli masz problemy z żylakami kończyn dolnych, to zapraszamy do odwiedzenia naszej Poradni Chorób Naczyń, która znajduje się w Skoczowie.

Co to są żylaki?
Żylaki kończyn dolnych to poskręcane i poszerzone odcinki żył widoczne przez skórę i wyczuwalne dotykowo. Wpływają na znaczne pogorszenie się komfortu życia. Nieleczone  prowadzą do powikłań w postaci obrzęków, zmian w budowie skóry i tkanki podskórnej. Mogą także powodować trudno gojące się owrzodzenia. Ich główną przyczyną jest nieprawidłowe krążenie krwi.   Żylaki pierwotne spowodowane są występowaniem mniejszej ilości tkanki sprężystej, przez co naczynia żylne są odporne na rozciąganie. Z czasem, na skutek niewydolności zastawek żylnych, krew zalega i cofa się, co powoduje jeszcze większą niewydolność żył i dalsze poszerzanie naczyń. Z kolei żylaki wtórne tworzą się na skutek zwiększonego przepływu krwi spowodowanego niedrożnością żył głębokich.

Laserowe usuwanie żylaków – kiedy się zgłosić?
Czasem konieczne jest laserowe usuwanie żylaków, a na naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie wykonujemy terapię laserową EVLT (z angielskiego Endovenous Laser Therapy). To najnowsza i bardzo skuteczna metoda leczenia. Polega na zamknięciu światła głównej żyły kończyny dolnej za pomocą energii wydzielanej przez światłowód laserowy. Dzięki temu ściana naczynia kurczy się i włóknieje, a żyła zostaje trwale zamknięta. Wtedy inne naczynia układu krwionośnego przejmują jej funkcję, co znacznie poprawia krążenie krwi w organizmie. Zabieg przeprowadza się na sali operacyjnej. Trwa do 3 godzin. Po wszystkim pacjent może iść do domu. Nie musi spędzać nocy szpitalu. Zabieg przeprowadza się w sytuacji, kiedy żylaki są już w bardzo zaawansowanym stadium i nie pomagają inne metody leczenia, np. rajstopy uciskowe.

Jakie są wskazania do laserowego leczenia żylaków?
Wskazania do leczenia metodą EVLT, którą wykorzystujemy na naszym Oddziale Chirurgii Naczyń w Skoczowie, możemy podzielić na kilka grup.

Pierwszą z nich wskazania anatomiczne i czynnościowe. Tu wyróżniamy: udokumentowany za pomocą badania USG Doppler refluks żylny (jest to cofanie się krwi w żyle z powodu nieprawidłowej funkcji zastawek) lub lokalizacja anatomiczna żylaka, która umożliwia zastosowanie znieczulenia nasiękowego w jego okolicy.

Drugą grupą są wskazania kosmetyczne – jeśli żylak nie jest akceptowany przez pacjenta ze względów estetycznych, wtedy też usunięcie żylaków za pomocą EVLT jest dobrym rozwiązaniem.

Oprócz tego specjaliści zlecają laseroterapię, gdy żylaki obniżają jakość życia pacjenta lub są przyczyną powikłań zdrowotnych. Wymieniamy tu:

  • ból kończyn dolnych,
  • uczucie ciężkich nóg i ich zmęczenie,
  • skurcze nocne,
  • świąd,
  • zespół niespokojnych nóg – RLS,
  • obrzęk nóg,
  • stany zapalne skóry,
  • owrzodzenia czynne i wygojone.

Zapobiegaj zamiast leczyć…
Zdecydowanie lepiej jest dbać o profilaktykę niż decydować się na laserowe usuwanie żylaków kończyn dolnych. Żylaki bardzo często spowodowane są zbyt długim przebywaniem w pozycji siedzącej lub stojącej. Problem często dotyka pracowników biurowych, którzy przez kilka godzin siedzą w jednym miejscu, a także osób, które muszą długo stać na nogach, np. fryzjerów. Żeby nie dopuścić do powstawania żylaków, zaleca się często ruszać nogami, by nie były tylko w jednym miejscu. Można raz na jakiś czas wykonywać ćwiczenia polegające na wspinaniu się na palcach, a następnie opadaniu na pięty. Taka gimnastyka powoduje, że krew z kończyn dolnych do serca przepływa znacznie szybciej. Nie zaleca się także noszenia obcisłych ubrań, skarpet z gumką, które utrudniają krążenie krwi. Do tego nie jest dobrze korzystać z gorących kąpieli. Należy też dbać o dietę, unikać soli, starać się utrzymać wagę w normie. Zbyt dużo kilogramów może powodować nadmierne obciążenie dla nóg.

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna

Dodaj opinię na Facebooku Dodaj opinię na Kliniki.pl

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy