Operacja zaćmy na NFZ – jaki czas oczekiwania?

Operacja zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych. Jest całkowicie bezpieczny i wyróżnia się dużą skutecznością. Jedną z kluczowych kwestii w leczeniu zaćmy jest czas. Nieleczona i rozwijająca się zaćma stopniowo pogarsza naszą jakość widzenia i może doprowadzić nawet do całkowitej utraty wzroku! Biorąc pod uwagę fakt, że skorzystanie z usługi w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia wiąże się z okresem oczekiwania na wyznaczenie terminu zabiegu, warto jak najszybciej podjąć tę ważną dla siebie decyzję.

 Poradnia Okulistyczna

W Centrum Leczenia Zaćmy Centrum Lekarskiego ALFA w Skoczowie leczymy zaćmę  zarówno prywatnie, jak i w ramach kontraktu z NFZ, wówczas czas oczekiwania na operację wynosi kilka miesięcy, natomiast w przypadku leczenia prywatnego termin dostępny jest niemal natychmiast.  

Na czym polega operacja zaćmy?

Z wiekiem nasza naturalna soczewka traci swoją elastyczność i staje się żółta lub brunatna, w efekcie czego dochodzi do jej postępującego zmętnienia. Jedyną skuteczną metodą usunięcia choroby zaćmy jest zabieg operacyjny, podczas którego lekarz zastępuje naszą naturalną soczewkę oka jej sztucznym odpowiednikiem, czyli wybranym wcześniej rodzajem soczewki wewnątrzgałkowej. Operacja jest całkowicie bezbolesna, wykonywana w znieczuleniu miejscowym, kroplowym, a pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu.

Operacja zaćmy w ramach NFZ

Refundacja operacji usunięcia zaćmy przez NFZ związana jest z brakiem kosztów własnych, w związku z czym pacjent nie musi za nic dodatkowo płacić. Jednak, wielu zainteresowanych może zniechęcać zbyt odległy termin zabiegu. Na oficjalnej stronie NFZ na bieżąco są publikowane informacje o aktualnym czasie oczekiwania na zabieg refundowany przez Fundusz. Warto jednak samemu zorientować się, w jakim szpitalu są najkrótsze terminy. Bywa również tak, że termin zostaje skrócony  w wyniku bieżącej weryfikacji listy oczekujących, spowodowanej rezygnacją z zabiegu części pacjentów, którzy w międzyczasie zdecydowali się np. na leczenie prywatne.

Czas oczekiwania a pilne przypadki

Zaćma jest chorobą, która z reguły postępuje powoli, jednak u niektórych może rozwijać się także w szybkim tempie, w związku z czym osoby te będą wymagały natychmiastowego przeprowadzenia operacji usunięcia zaćmy. W takiej sytuacji, Pacjent klasyfikowany jest jako przypadek pilny i może domagać się krótszego terminu oczekiwania na zabieg.

Co ciekawe, chory, którego stan jest stabilny, może dowiedzieć się na oficjalnej stronie NFZ ile wynosi czas oczekiwania, jeśli w formularzu zaznaczy opcję „przypadek pilny”. Informator pokaże mu pierwszy wolny termin w jego województwie lub mieście.

Jakie soczewki wewnątrzgałkowe obejmuje zaćma refundacja NFZ

Refundacja zaćmy z NFZ obejmuje soczewki wewnątrzgałkowe jednoogniskowe oraz toryczne. Za ich pomocą można skorygować widzenie do jednej odległości - czyli wadę  taką jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność oraz astygmatyzm (powyżej 2 dioptrii). Oznacza to, że Pacjent po zabiegu nie będzie musiał korzystać z dodatkowej korekcji okularowej do dali – w zależności od posiadanej wady wzroku i mocy wszczepionej soczewki. Operacja zaćmy refundacja NFZ możliwa jest dla pacjentów ubezpieczonych w Polsce.

Soczewki wieloogniskowe w Centrum Lekarskim Alfa

W Oddziale Okulistyki w Skoczowie dysponujemy wszystkimi rodzajami soczewek wewnątrzgałkowych, zarówno standardowe jednoogniskowe jak i zaawansowane wieloogniskowe soczewki, które zapewniają widzenie w każdej odległości.

Nieleczona zaćma prowadzi do ślepoty! Dlatego nigdy nie powinniśmy odpuszczać jej leczenia, nawet jeżeli wydaje nam się, że objawy nie są na tyle uporczywe lub nieco ustępują. W naszym Centrum Lekarskim Alfa z operacji zaćmy korzystają mieszkańcy całego województwa śląskiego i spoza jego terytorium. Leczą się u nas pacjenci z miast: Bielska-Biała, Katowice, Skoczów, Cieszyn, czy Żory.

Okulistyka

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy