Profilaktyka wzroku – jak dbać o zdrowie oczu?
Jakie są główne przyczyny problemów ze wzrokiem?
Nasze oczy codziennie narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników zewnętrznych, które mogą prowadzić do rozwoju wad wzroku, takich jak np. krótkowzroczność, astygmatyzm lub niektórych chorób oczu (m.in. zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej AMD). Do najczęstszych przyczyn problemów ze wzrokiem należą przede wszystkim: praca w złych warunkach oświetleniowych, promieniowanie UV, wielogodzinna praca przed komputerem lub praca w środowisku zadymionym, zakurzonym, napromieniowanym. Innymi przyczynami problemów ze wzrokiem mogą być również: niewłaściwa dieta lub choroby współistniejące, np. nadciśnienie tętnicze, Hashimoto, nieleczona cukrzyca lub inne choroby autoimmunologiczne.
Leczenie chorób oczu
Jak zadbać o zdrowe oczy?
Po pierwsze… zdrowa dieta
Odpowiednia dieta może mieć znaczący wpływ na zdrowie naszych oczu. Zawarte w pożywieniu witaminy, minerały i antyoksydanty mogą chronić przed chorobami oczu, takimi jak zaćma, zwyrodnienie plamki żółtej i jaskra, a także poprawiać ogólną jakość widzenia.
Cenne dla oczu składniki odżywcze to m.in.:
- Witamina A – znajdująca się w mleku i mlecznych przetworach (masło i sery), tłustych rybach i olejach z ryb, jajach, wątrobie i podrobach, zielonych warzywach liściastych (np. jarmuż), papryce, morelach i brzoskwiniach, dyni, batatach.
- Ryboflawina – znajdująca się w mleku i mlecznych przetworach (masło i sery), wątrobie i podrobach, jajach, produktach zbożowych, zarodkach pszennych, fasoli, brokułach, kaszy jaglanej.
- Kwas dokozaheksaenowy (DHA) – znajdujący się w tłustych rybach morskich, algach.
- Luteina – zawarta w jarmużu, szpinaku, natce pietruszki, cukinii, kapuście, groszki zielonym, brokułach, dyni, marchewce, pomidorach.
- Zeaksantyna – znajdująca się głównie w brokułach, brukselce, kukurydzy, pomidorach.
- Cynk – zwarty w wątrobie i podrobach, jajach, kaszach, ryżu, nasionach słonecznika, pestkach dyni, orzechach, zarodkach pszennych, pieczarkach, warzywach strączkowych, sezamie.
- Katechiny – znajdujące się w zielonej herbacie, śliwkach, truskawkach, jabłkach, morelach, brzoskwiniach, wiśniach.
Po drugie… ochrona oczu przed światłem niebieskim i właściwa higiena pracy
Światło niebieskie jest emitowane przez ekrany urządzeń cyfrowych takich, jak smartfony, monitory LCD/LED, tablety, laptopy. Samo w sobie jest zjawiskiem naturalnym i w niewielkich ilościach nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednak długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do przemęczenia oczu, zaburzać rytm snu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do wielu poważnych chorób, np. związanych z uszkodzeniem siatkówki naszego oka.
Czytaj więcej: Syndrom widzenia komputerowego
Zupełne ograniczenie światła niebieskiego nie jest możliwe, chociażby ze względu na to, że wiele osób pracuje z ekranami urządzeń elektronicznych. Rozwiązaniem będzie odpowiednia ochrona oczu oraz higiena pracy, na przykład robienie krótkich przerw (zasada 20/20/20), regularne mruganie i dostosowanie ustawień ekranu monitora, smartfonu (włączenie funkcji ochrony wzroku). Warto również zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej odległości od ekranu, która powinna wynosić około 50-70 cm.
Osoby, które na co dzień dużo pracują z komputerem lub innym urządzeniem mobilnym mogą także zainwestować w specjalne okulary z filtrem światła niebieskiego, który ogranicza dopływ światła niebiesko-fioletowego do wnętrza oka. Ponadto soczewki okularowe z powłoką blue blocker/blue cut zmniejszają intensywność sztucznego oświetlenia, dzięki czemu nasze oczy aż tak się nie męczą.
Po trzecie… okulary przeciwsłoneczne!
W słonecznie dni, szczególnie wiosną i latem, powinniśmy zadbać o odpowiednią ochronę oczu przed promieniowaniem UV. Najlepszym rozwiązaniem są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem co najmniej UV 400, który pochłania niemal 100% szkodliwego promieniowania. Takie okulary znajdziemy wyłącznie u sprawdzonych dostawców, w punktach i salonach optycznych.
Po czwarte… właściwe nawilżenie oczu i powietrza
Suche oczy powodują dyskomfort, a także inne nieprzyjemne dolegliwości, takie jak m.in. pieczenie, łzawienie oczu. Dolegliwość może być spowodowana zarówno przez wiek, stosowanie niektórych leków (np. przeciwhistaminowych), jak i negatywne czynniki środowiskowe (np. suche powietrze, dym i wiatr) czy spędzanie zbyt dużej ilości czasu przed ekranem komputera, smartfonu lub tabletu. Warto mieć przy sobie krople nawilżające (tzw. sztuczne łzy), które są dostępne bez recepty, w aptece. Najlepiej wybrać te bez konserwantów.
Suche powietrze w pomieszczeniu, w którym przebywamy najwięcej np. w domu lub w pracy jest nie tylko niekorzystne dla naszych oczu, ale i ogólnego samopoczucia. W okresie grzewczym można wspomóc się nawilżaczami powietrza, z kolei wiosną, latem i wczesną jesienią powinniśmy regularnie wietrzyć mieszkania i domy. Dobrym rozwiązaniem są również rośliny doniczkowe, które pełnią rolę naturalnych „nawilżaczy” powietrza.
Po piąte… regularne wizyty u okulisty!
Regularne wizyty u okulisty to podstawa właściwej profilaktyki wzroku, ponieważ niektóre choroby oczu mogą przebiegać bezobjawowo. Należą do nich m.in. zaćma, jaskra, zwyrodnienie plamki żółtej, retinopatia cukrzycowa, retinopatia nadciśnieniowa lub… czerniak oka, czyli nowotwór złośliwy gałki ocznej. Dlatego specjaliści zalecają, aby osoby przed 40. rokiem życia badały wzrok u okulisty co najmniej raz na 2 lata. Natomiast, osoby po 40. roku życia oraz pacjenci z wadami wzroku, powinny wykonywać badanie minimum raz w roku.
Zadbaj o zdrowe oczy i zdrowy wzrok z Centrum Lekarskim ALFA!
W Centrum Lekarskim ALFA diagnozujemy i leczymy wady wzroku oraz choroby oczu. W naszej Poradni Okulistycznej w Skoczowie wykonujemy zarówno podstawowe badania profilaktyczne, jak i rozszerzone badania w kierunku wykrycia poszczególnych chorób oczu. Zajmujemy się także nieoperacyjnym leczeniem wad wzroku (za pomocą okularów i soczewek kontaktowych) oraz stosujemy operacyjne metody korekcji, jak soczewkowa korekcja wad wzroku RLE oraz zabiegi wszczepienia soczewek fakijnych.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer