logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Syndrom widzenia komputerowego

Komputery, smartfony, tablety i inne gadżety elektroniczne to współczesne technologie, które znacznie ułatwiają nam codzienność. Używane zbyt często mogą mieć bardzo negatywny wpływ na nasze zdrowie, a w szczególności na kondycję naszego wzroku. Szkodliwym czynnikiem jest światło niebieskie emitowane przez ekrany, które w dużych ilościach nadwyręża nerwy wzrokowe. Tego typu przeciążenie oczu wynikające z wielogodzinnego wpatrywania się w ekran monitora lub smartfona nazywane jest syndromem widzenia komputerowego.

Co to jest światło niebieskie?

Światło niebieskie to jedna z naturalnych części światła widzialnego. Emituje je m.in. słońce, energooszczędne oświetlenie, a także urządzenia cyfrowe takie, jak smartfony, monitory LCD/LED, tablety, laptopy. Światło to samo w sobie jest naturalnym zjawiskiem i w niewielkich ilościach nie jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Jednak długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do przemęczenia oczu, zaburzać rytm snu, a w skrajnych przypadkach prowadzić do wielu poważnych chorób, np. związanych z uszkodzeniem siatkówki naszego oka.

Co to jest syndrom widzenia komputerowego?

Syndrom widzenia komputerowego CVS (Computer Vision Syndrome) powstaje w wyniku długiego kontaktu naszych oczu ze światłem niebieskim, które w dużych ilościach sprawia, że nerwy wzrokowe nieprzerwanie kurczą się i rozluźniają, aby właściwie zogniskować obraz. Okulista może rozpoznać zespół widzenia komputerowego podczas rutynowego badania wzroku, oceniając pracę reakcje oczu w trakcie badania.
   
Sami również możemy zauważyć objawy syndromu widzenia komputerowego. Jeśli spędzamy wiele godzin z ekranami elektronicznymi i odczuwamy pieczenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, oczy są zaczerwienione czy też nadwrażliwe na światło – możemy przypuszczać, że to efekt niekorzystnego działania światła niebieskiego. Innymi objawami syndromu widzenia komputerowego są: dyskomfort i zmęczenie oczu, trudno z utrzymaniem koncentracji, bóle głowy i oczu, podwójne i niewyraźne widzenie. 

Gdy tylko ograniczymy czas spędzany przed ekranami urządzeń elektronicznych i ekspozycję oczu na działanie światła niebieskiego, objawy te mogą minąć. Uśmierzenie przyniosą krople nawilżające do oczu, czyli tzw. sztuczne łzy. Warto jednak wiedzieć, że duża dawka światła niebieskiego może prowadzić do stopniowego uszkodzenia naszego wzroku. Zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce oka, co prowadzi do powstawania znacznie większej ilości wolnych rodników, uszkadzających komórki receptorowe. Proces ten rozwija się stopniowo, a pierwszymi objawami mogą być pojawiające się „mroczki” przed oczami i odczuwalne zmęczenie narządu wzroku. 

Co możemy zrobić, aby ochronić nasze oczy?

Zupełne ograniczenie niebieskiego światła nie jest dziś raczej możliwe – chociażby ze względu na wymagania współczesnego świata (gdzie urządzanie elektroniczne stają się niezbędnym narzędziem pracy), ale też fakt, że światło niebieskie emituje słońce. Rozwiązaniem jest odpowiednia ochrona oczu oraz higiena pracy, na przykład robienie krótkich przerw, regularne mruganie i dostosowanie ustawień ekranu monitora czy stosowanie kropli nawilżających do oczu. 

Jeśli na co dzień pracujemy dużo przed komputerem, możemy rozważyć zakup specjalnych okularów ochronnych z tzw. powłoką Blue Blocker. Powłoka ta ogranicza dopływ światła niebiesko-fioletowego do wnętrza oka. Ponadto soczewki okularowe z filtrem światła niebieskiego zmniejszają intensywność sztucznego oświetlenia, dzięki czemu nasze oczy aż tak się nie męczą. 

Pracujesz dużo z komputerem? Zadbaj o swój wzrok! 

  • Zasada 20/20/20 - Kiedy skupiamy wzrok na ekranie zapominamy o mruganiu, dzięki któremu nasze oczy są odpowiednio nawilżone. Zasada 20/20/20 polega na robieniu przerw co 20 minut pracy przed monitorem. Podczas przerwy należy patrzeć na punkt umieszczony daleko od nas, minimum 6 metrów przez około 20 sekund.
  • Właściwe ustawienia ekranów urządzeń mobilnych - Obecnie niemalże każdy smartfon, tablet czy monitor posiada tzw. tryb ochrony wzroku, dzięki któremu widziany obraz staje się nieco żółty, a zarazem bardziej przyjazny dla naszych oczu. Oprócz tego w urządzeniach możemy także dopasować jasność ekranu. Istnieją również aplikacje mobilne z filtrem światła niebieskiego.

Okulista Bielsko

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy