logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Rodzaje, zagrożenia i leczenie cukrzycy

Cukrzyca (łac. diabetes mellitum) staje się jednym z głównych problemów zdrowotnych zagrażających społeczeństwu w XXI wieku. Obok zaburzeń sercowo-naczyniowych oraz nowotworów, cukrzycę zaliczamy do najczęstszych chorób zagrażających naszemu zdrowiu i życiu. Zadbaj o swoje zdrowie i odwiedź naszą Poradnię Diabetologiczną w Skoczowie.

Cukrzyca w Polsce i na świecie
Dane epidemiologiczne z ostatnich 10 lat wskazują na bardzo gwałtowny wzrost występowania cukrzycy, co pod koniec XX wieku spowodowało nadania jej miana epidemii cukrzycowej. Według badań NATPOL Plus w Polsce jest aż 2,5 miliona osób chorych na cukrzycę oraz 2 miliony osób ze stanem przedcukrzycowym!

Przyczyny wzrostu liczby zachorowań na cukrzycę
Lawinowy wzrost liczby osób mających problemy z gospodarką węglowodanową ma związek m.in. z:

  • zmniejszającą się  aktywnością fizyczną,
  • złą dietą,
  • długim czasem spędzonym w pozycji siedzącej w pracy oraz w domu.

Typy cukrzycy i jej diagnozowanie
Mianem cukrzycy określamy grupę zaburzeń metabolicznych w których występuję podwyższenie poziomu glukozy (hiperglikemia) wynikające z nieprawidłowego działania lub wydzielania przez trzustkę hormonu obniżającego stężenie glukozy we krwi- insuliny. Wyróżniamy cukrzycę 1 i 2 typu, cukrzycę ciężarnych oraz cukrzycę o innej etiologii.

W diagnostyce i leczeniu cukrzycy jednym z największych problemów pozostaje długi okres bezobjawowy. Chorzy często bardzo długo pozostają nieświadomi swojej choroby, dlatego bardzo ważna jest okresowa kontrola glikemii. U ludzi, którzy nie badają poziomu cukru we krwi cukrzyca potrafi pozostać nierozpoznana przez 6 a nawet 9 lat!

Skutki nieleczenia cukrzycy
Nieleczona cukrzyca znacząco obniża jakość a nawet długość życia. Do powikłań cukrzycy należą mikro i makroangiopatie których skutki obserwujemy najczęściej w obrębie oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek ( zespół Kimmelstiela-Wilsona, nefropatia cukrzycowa), naczyń krwionośnych i serca, nerwów (stopa cukrzycowa).

Należy pamiętać że niezdiagnozowana cukrzyca nieuchronnie prowadzi do bardzo poważnych zmian w naszym organizmie. Dlatego kluczowym punktem w leczeniu tej choroby jest jak najwcześniejsze rozpoznanie zaburzenia i dokładne przestrzeganie zaleceń lekarza.

Więcej na ten temat można dowiedzieć się w naszej poradni diabetologicznej w Bielsku-Białej, w której świadczymy:

  • diagnostykę cukrzycy
  • leczenie cukrzycy typu 1 i 2
  • leczenie zaburzeń metabolicznych towarzyszących cukrzycy
  • ustalanie diety dla diabetyków

Nie czekaj – zobacz, co można zrobić, aby standard twojego życia nie uległ pogorszeniu.

Z naszych usług korzystają Pacjenci z całego województwa śląskiego i nie tylko. Gościliśmy pacjenów z Bielsko-Biała, Katowice, Skoczów.

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy