logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Ureterocele – leczenie, objawy i przyczyny

Ureterocele to torbielowate poszerzenie pęcherzowego ujścia moczowodu. Przyjmuje postać wady prostej lub przemieszczonej (wada rozwojowa podwójnego moczowodu). Najczęstsze dolegliwości związane są z zakażeniem układu moczowego.

W diagnostyce schorzenia pomocne są m.in. USG, badania obrazowe z kontrastem i cystoskopia. W zależności od rodzaju i nasienia choroby leczenie może być przeprowadzone sposobem endoskopowym (które przeprowadzamy w naszym Oddziale Urologii w Skoczowie), lub podczas zabiegu otwartego.

Oddzial Urologii

Czym jest ureterocele?
Ureterocele — to torbielowate poszerzenie okolicy ujścia pęcherzowego moczowodu, które jest wadą wrodzoną dystalnego, podśluzówkowego odcinka moczowodu. Polega na zwężeniu moczowodu w miejscu ujścia do pęcherza i torbielowatym poszerzeniu odcinka moczowodu tuż powyżej zwężenia.

Wyróżnia się ureterocele proste i ektopowe (przemieszczone).  Proste (orthotopowe) ureterocele występują zwykle u dorosłych płci męskiej. Ujście moczowodu zlokalizowane jest w typowym miejscu (w trójkącie pęcherza moczowego). Przemieszczone (ektopowe) uretorocele związane jest z wadą podwójnego moczowodu i dotyczy moczowodu wychodzącego z górnego bieguna podwójnego układu kielichowo-miedniczkowego nerki. Ujście moczowodu znajduje się najczęściej w okolicy szyi pęcherza lub cewki moczowej. Leży na szczycie torbielowatego poszerzenia pęcherzowego odcinka moczowodu, jest szpilkowato zwężone, powodując poszerzenie górnych dróg moczowych. Nerka z tą wadą często cechuje się małą czynnością wydzielniczą lub jej brakiem. Ektopowe ureterocele diagnozowane jest najczęściej u dziewczynek, po lewej stronie. Wada powoduje objawy (zakażenie układu moczowego) już w wieku niemowlęcym.

Najczęstsze symptomy

Do najczęstszych objawów zalicza się ból brzucha i dolegliwości związane z zakażeniem układu moczowego. Zakażenie rozwija się na tle zalegania moczu w torbieli moczowodu i często objawia się jako ból o charakterze kolki nerkowej spowodowanej złogiem kamiczym w torbieli. W przypadku bardzo dużej objętości trobieli może dojść do zatrzymania moczu spowodowanego wpuklaniem się torbieli  moczowodu (ureterocele) do szyi pęcherza moczowego. W zależności od rodzaju i wielkości wada torbielowatego ujścia moczowodu może powodować ucisk na ujście bliźniaczego moczowodu z bieguna dolnego nerki, powodując zastój w jego części. Ucisk na ujście moczowodu zlokalizowanego po stronie przeciwnej powoduje powstanie zastoju w tej części układu moczowego.

W diagnostyce należy wykonać badanie USG układu moczowego, badanie obrazowe z podaniem kontrastu (np. urografię, uretrocystografię mikcyjną) lub badanie cystoskopowe. Klasyczny obraz w badaniu obrazowym z kontrastem to kształt „głowy kobry”. Należy go różnicować z guzami pęcherza moczowego, kamicą, skrzepami lub gazem znajdującym się w jelicie grubym. Rozpoznanie potwierdza się w badaniu cystoskopowym (wziernikowaniu pęcherza moczowego). W celu oceny czynności nerek (zwłaszcza w przypadku ektopowego ureterocele) należy wykonać scyntygrafię nerek.

W jaki sposób można leczyć ureterocele?
Leczenie ustalane jest indywidualnie z każdy pacjentem. Proste ureterocele można operować przezcewkowo (endoskopowo), wykonując nacięcie torbielowatego, pęcherzowego zakończenia moczowodu. Niekiedy wymagane jest chirurgiczne przeszczepienie odcinka moczowodu podczas operacji otwartej.

Jeśli u pacjenta zdiagnozowano przemieszczone ureterocele może zachodzić konieczność przeszczepienia ektopowego ujścia moczowodu. W takich przypadkach wymagana jest częściowa lub całkowita resekcja nerek oraz moczowodu (jeżeli część nerki jest afunkcyjna —  brak czynności wydzielniczej określane jest w badaniu scytygrafii).

Cennik usług medycznych:
Bezpłatnie w ramach umowy z NFZ

Usługa medyczna  Cena
ureterocele 1 800 PLN

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój - zapraszamy!

 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy