logo NFZ Leczenie AMD i DME w ramach NFZ

Zbyt krótkie wędzidełko – w jaki sposób je leczyć?

Wędzidełko napletka jest fałdem łączącym napletek ze szczytem żołędzi prącia. Jeśli jest za krótkie, może uniemożliwiać odprowadzenie napletka. W następstwie może utrudniać utrzymanie higieny lub powodować dyskomfort podczas współżycia. Nieleczone może ulec zerwaniu podczas stosunku.

Leczeniem, które wykonujemy na naszym Oddziale Urologii w Skoczowie, jest zabieg urologiczny polegający na wydłużeniu wędzidełka napletka. Na czym polega zabieg?

Oddział Urologii

Co warto wiedzieć o wędzidełku napletka?
Wędzidełko napletka (łac. frenulum preputi) to cienki fałd skóry łączący skórę napletka z ujściem zewnętrznym cewki moczowej, zlokalizowanej na żołędzi prącia. Położone jest po stronie brzusznej prącia, jest bardzo wrażliwe na dotyk.

Zbyt krótkie wędzidełko napletkowe (łac. frenulum breve) uniemożliwia zsunięcie napletka poza rowek zażołędny lub powoduje zagięcie prącia ku dołowi podczas wzwodu. Krótkie wędzidełko najczęściej jest defektem wrodzonym. Wędzidełko prawidłowej długości może ulec skróceniu w wyniku urazów np. podczas stosunku lub stanów zapalnych. Powstające bliznowacenie powoduje utratę elastyczności i skrócenie wędzidełka. Zabieg plastyki wędzidełka, jego wydłużenie, wykonuje się u mężczyzny, który ze względu na krótkie wędzidełko ma problemy z satysfakcjonującym współżyciem seksualnym lub/oraz wskutek nieodprowadzanego napletka nie może utrzymywać należytej higieny.

Krótkie wędzidełko — jak wygląda leczenie?
Leczenie polega na przecięciu krótkiego wędzidełka oraz wykonania skutecznego zabezpieczenia miejsc krwawiących (okolica wędzidełka jest dobrze unaczyniona). Zaniechanie wykonania zabiegu może skutkować naderwaniem lub zerwaniem wędzidełka podczas współżycia seksualnego.

Operacja plastyki wędzidełka (operacja wydłużenia wędzidełka napletka) jest niewielkim zabiegiem urologicznym. Wykonywana jest przeważnie w znieczuleniu miejscowym, nasiękowym, podczas którego operator nakłuwa kilkakrotnie okolicę operowaną w celu podania znieczulenia, po czym pacjent może odczuwać dotyk, ale nie będzie się to wiązało z bólem w operowanym rejonie. Standardowo stosuje się szwy wchłanialne, które rozpuszczają się i samoistnie wypadają ok 14 dni po zabiegu, dzięki temu nie ma potrzeby ich usuwania. Czas operacji wynosi około 30  minut. Po zabiegu pacjent ma nałożony na prącie opatrunek, który w większości wypadków należy zmienić następnego dnia w godzinach popołudniowych.

Co po operacji?
Zabieg nie jest zwykle związany z koniecznością hospitalizacji i w niedługim czasie po jego zakończeniu pacjent może wrócić do domu. Zalecenia pooperacyjne dotyczą utrzymywania prawidłowej higieny miejsca operowanego. Wskazana jest codzienna kąpiel pod prysznicem, podczas której zaleca się umyć prącie mydłem w płynie. Po kąpieli nie należy wycierać operowanej okolicy ręcznikiem, tylko odkazić ją za pomocą zaleconego preparatu (np. Octenisept) i pozostawić do wyschnięcia. Należy powstrzymać się od podejmowania aktywności seksualnej przez okres 6  tygodni od zabiegu.

Zabieg wydłużenia wędzidełka w zdecydowanej większości przypadków jest krótkim i stosunkowo bezpiecznym zabiegiem, którego ryzyko powikłań jest niewielkie. Wskazane jest pozostanie pod opieką urologa, który w zależności od wieku i stanu zdrowia pacjenta zaproponuje okresowe kontrole układu moczowo-płciowego.

Cennik usług medycznych:
 

Usługa medyczna Cena
Wydłużenie wędzidełka prącia 800 PLN

 

Cennik nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego i jest publikowany tylko w celach informacyjnych. Podane ceny mogą ulec zmianie. Zastrzegamy sobie prawo do zmian.

Z naszych usług skorzystali i korzystają Pacjenci z takich miejscowości jak: Katowice, Wisła, Ustroń, Cieszyn, Pszczyna, Goczałkowice, Czechowice -Dziedzice, Żory, Jastrzębie-Zdrój - zapraszamy!

 

Urologia

Leczenie NFZ i leczenie prywatne

Gdzie świadczymy?
Centrum Lekarskie Alfa

ul. Gustawa Morcinka 16 b
43-430 Skoczów

Napisz do nas:

skoczow@alfamedycyna.pl

Rejestracja telefoniczna:

tel. 33 857 29 00
Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy