Zmiana lekarza rodzinnego - jak to zrobić

Zmiana lekarza rodzinnego dla wielu może wydawać się trudna i skomplikowana. Niepokój związany z tym tematem jest zupełnie niepotrzebny. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak dokonać wyboru lekarza rodzinnego w przychodni prywatnej i na NFZ. Dodatkowo przedstawimy, w jaki sposób korzystać z Internetowego Konta Pacjenta oraz jak wypełnić deklarację zmiany lekarza rodzinnego.

Zmiana lekarza rodzinnego w przychodni prywatnej

Lekarz rodzinny może przyjmować zarówno w ramach NFZ, jak i prywatnie. Centrum Lekarskie Alfa  to przychodnia, w której przyjmujemy pacjentów na NFZ. Oferujemy profesjonalną pomoc lekarza rodzinnego. 

Zmiana lekarza rodzinnego NFZ

Wybór lekarza rodzinnego na NFZ jest bezpłatny, możemy zmienić lekarza rodzinnego 2 razy w roku. Jeżeli chcesz zmienić poradnię lekarza rodzinnego więcej niż 2 krotnie w ciągu roku to wymaga to opłaty.

Są jednak sytuacje, które nie wiążą się z dodatkową opłatą. Jeśli ponowny wybór lekarza związany jest z Twoją przeprowadzką i zmianą adresu zamieszkania, lub gdy Twoja przychodnia zostanie zamknięta, nie ponosisz kosztów. Dodatkowo nie powinieneś zostać obciążony kosztami za zmianę, kiedy jest ona związana z zakończeniem pracy lub przejściem na emeryturę Twojego lekarza pierwszego kontaktu. O takich kwestiach powinna Cię poinformować przychodnia POZ, do której jesteś zapisany.

Wyboru lekarza rodzinnego w Centrum Lekarskim Alfa możesz dokonać poprzez:
•    złożenie pisemnej deklaracji w rejestracji Centrum Lekarskiego Alfa 
•    złożenie deklaracji online poprzez Internetowe Konto Pacjenta
•    złożenie deklaracji online poprzez stronę internetową www.alfamedycyna.pl

Zmiana lekarza rodzinnego - Internetowe Konto Pacjenta

Obecnie nie musisz dokonywać zmian lekarza osobiście w przychodni. Jest to oczywiście jedna z metod, ale o wiele szybciej zrobisz to przez IKP, czyli Internetowe Konto Pacjenta. 

Na początku powinieneś zalogować się na swój profil Internetowe Konto Pacjenta . Jeśli nie wiesz, jak to zrobić, na stronie internetowej znajdziesz dokładne instrukcje. Po zalogowaniu się na stronę IKP wejdź w „Moje konto” i znajdź zakładkę „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)”. Tutaj należy wyszukać odpowiednią pozycję i wypełnić deklarację. 

Najpierw należy wybrać placówkę medyczną, do której chcesz się zapisać. Kolejnym krokiem jest wybór lekarza, pielęgniarki i położnej według własnego uznania. 

Takie same procedury obowiązują, gdy chcemy wybrać lekarza dla kogoś innego, np. dla dziecka lub innej osoby, przez którą zostałeś upoważniony. Aby dokonać zmiany w imieniu innej osoby, należy w pierwszej kolejności wybrać zakładkę “Uprawnienia”, a następnie opcję opisaną jako “Sprawdź informacje na kontach swoich bliskich”. Dzięki temu zalogujesz się na profil wybranej osoby i dalej możesz postępować tak, jak opisano powyżej.

W obu przypadkach Twoja decyzja zostanie od razu przesłana do wybranej placówki medycznej. Po określonym czasie, najczęściej po około 7 dniach, zobaczysz na swoim profilu informację o akceptacji ze strony przychodni.

Jeśli chcesz wybrać Centrum Lekarskie Alfa w Internetowym Koncie Pacjenta, to wyszukaj poniższe dane:

Centrum Lekarskie ALFA w Bielsku-Białej
ul. Grażyny 9, 43-300 Bielsko-Biała
tel.: 33 857 29 50
e-mail: bielsko@alfamedycyna.pl

Deklaracja zmiany lekarza rodzinnego - jak wypełnić?

Deklaracja wyboru lekarza zawiera podstawowe informacje o pacjencie, takie jak PESEL, adres zamieszkania czy numer telefonu. Należy wypełnić odpowiednie rubryki dotyczące wyboru placówki i lekarza. Trzeba też określić, który raz w danym roku dokonywana jest zmiana lekarza rodzin. 

W razie pytań prosimy o kontakt z rejestracją Centrum Lekarskiego Alfa: 33 857 29 50
 

Z naszych usług Lekarza rodzinnego korzystają Pacjenci z Bielska-Białej, Bielsko.

Pozwól sobie na komfort, jaki daje kompleksowa oferta

zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA

Wasza opinia jest dla nas ważna
Logo facebook-a Dodaj opinię na Facebooku Logo strony Kliniki.pl Dodaj opinię na Kliniki.pl

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Grafika wiadomość

Kompetentni ludzie, na odpowiednim miejscu. Zostałem potraktowany z uwagą i zaangażowaniem. Problemów przy rejestracji nie było. Polecam.

Ania K.

Grafika wiadomość

Polecam, polecam ,polecam!!! Okulistyka na najwyższym poziomie. Byłem z 75 letnią mamą do usunięcia zaćmy. Lekarze i obsługa pań w rejestracji bardzo dobra...

Krzysztof F.

Nasi partnerzy