Zwyrodnienie plamki żółtej AMD związane z wiekiem – objawy i leczenie
Zwyrodnienie plamki żółtej AMD – charakterystyka
AMD, czyli zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem (Age-related Macular Degeneration) to choroba siatkówki, która upośledza komórki znajdujące się w centrum siatkówki, powodując stopniowe pogorszenie widzenia, a nawet utratę widzenia centralnego. Czynniki, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia AMD, to przede wszystkim wiek (najbardziej narażone są osoby po 50. roku życia), a także predyspozycje genetyczne, choroby przewlekłe czy nadmierny kontakt oczu z promieniowaniem ultrafioletowym.
Zwyrodnienie plamki żółtej AMD można podzielić na dwa rodzaje – AMD suche (nie wysiękowe) i AMD mokre (wysiękowe).
- Sucha postać zwyrodnienia plamki żółtej diagnozowana jest u około 90% pacjentów, ma łagodny przebieg, ale nieleczona może prowadzić do rozwoju AMD wysiękowego.
- AMD mokre stanowi rzadszą, ale zarazem najcięższą postać schorzenia i wymaga leczenia w trybie pilnym, ponieważ może prowadzić do całkowitej utraty wzroku!
Jakie są objawy choroby oczu AMD, co powinno nas zaniepokoić?
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD) powoduje uszkodzenie centralnej części siatkówki – tzw. plamki żółtej, przez co uniemożliwia wyraźne, prawidłowe widzenie. W przypadku suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej AMD (inaczej nie wysiękowej lub nieneowaskularnej), pogorszenie widzenia następuje powoli, w ciągu miesięcy, a nawet lat. Chory może odczuwać w tym czasie problemy z ostrością widzenia – w szczególności problemy z widzeniem z bliska, np. podczas czytania. Chora osoba może również z czasem odczuwać wrażenie krzywienia się liter lub ich pogrubiania w czasie czytania. W miarę rozwoju choroby może pojawić się tzw. zanik geograficzny, który powoduje m.in. powolny spadek ostrości wzroku, gorsze widzenie przy słabym oświetleniu.
Centrum Leczenia Chorób Siatkówki
Natomiast mokra (inaczej wysiękowa, neowaskularna) postać zwyrodnienia plamki żółtej AMD może powodować gwałtowne pogorszenie się widzenia nawet w ciągu kilku dni. Choroba prowadzi do poważnego uszkodzenia fotoreceptorów oraz innych warstw siatkówki, powodując znaczne upośledzenie widzenia, a w skrajnych przypadkach nawet ślepotę. Zazwyczaj na początku chory widzi jak litery „falują”, a w miarę postępu choroby może zauważyć w polu widzenia dużą, szarą lub czarną plamę, która praktycznie uniemożliwia czytanie i widzenie z bliskiej odległości.
Zwyrodnienie plamki żółtej – leczenie AMD
Metody leczenia zwyrodnienia plamki żółtej AMD uzależnione są od rodzaju schorzenia. Leczenie suchej postaci zwyrodnienia plamki żółtej związanego z wiekiem (AMD) ma na celu spowolnienie progresji choroby i ochronę przed rozwojem postaci wysiękowej. Pacjenci chorujący na suchą postać zwyrodnienia plamki żółtej AMD powinni regularnie odwiedzać lekarza okulistę, aby monitorować postęp choroby i odpowiednio wcześnie wykryć jej progresję do postaci wysiękowej. W terapii suchego AMD stosuje się dietę bogatą w antyoksydanty, takie jak luteina, zeaksantyna i witamina C, które mogą pomóc spowolnić postęp AMD.
Z kolei zwyrodnienie plamki żółtej AMD wysiękowe wymaga leczenia w trybie pilnym. Obecnie stosuje się iniekcje doszklistkowe (zastrzyki do oka) z preparatów anty-VEGF. Podany do ciała szklistego preparat hamuje aktywację receptorów VEGF, które są odpowiedzialne za wzrost przepuszczalności naczyń krwionośnych. Tym samym lek powoduje zmniejszenie obrzęku plamki, poprawiając jakość widzenia. Jedna iniekcja trwa około 5 minut, a zabieg przeprowadzany jest w warunkach ambulatoryjnych, przy znieczuleniu miejscowym kroplowym. Po około 2-4 tygodni od iniekcji zaleca się wykonanie kontrolnego badania OCT, w celu oceny efektów leczenia oraz wskazań do kolejnej iniekcji.
Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD
Narodowy Fundusz Zdrowia prowadzi specjalny Program Lekowy w leczeniu AMD za pomocą iniekcji doszklistkowych. Program obejmuje diagnostykę oraz pełną terapię preparatami anty-VEGF. Warunkiem kwalifikacji do Programu Lekowego NFZ w leczeniu AMD jest posiadanie skierowania wystawionego przez lekarza POZ lub lekarza okulistę.
Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD i DME w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA realizujemy Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD oraz DME (cukrzycowego obrzęku plamki żółtej). Pacjent po pozytywnej kwalifikacji ma zagwarantowaną terapię preparatami anty-VEGF. Liczba iniekcji oraz odstęp czasowy pomiędzy nimi określane są indywidualnie na podstawie wyników badania OCT. Dokładny harmonogram iniekcji ustala lekarz okulista.
Dowiedz się więcej o Programie Lekowym NFZ w leczeniu AMD i DME
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer