Iniekcje doszklistkowe w leczeniu chorób siatkówki
Czym jest iniekcja doszklistkowa?
Iniekcja doszlistkowa to zabieg, który polega na wprowadzeniu leku do wnętrza gałki ocznej – dokładnie do przestrzeni wypełnionej cieczą zwaną ciałem szklistym.
Zastrzyki do oka pozwalają dostarczyć lek bezpośrednio do obszarów objętych chorobą, co daje możliwość skutecznego leczenia. Terapia obejmuje serię zastrzyków, które podaje się według opracowanych schematów leczenia. O ilości iniekcji oraz o odstępach czasowych pomiędzy nimi decyduje lekarz okulista na podstawie badań diagnostycznych, takich jak m.in. badanie w lampie szczelinowej, badanie OCT i angio-OCT.
Jakie choroby leczy się iniekcjami doszklistkowymi?
Iniekcje do gałki ocznej stosuje się przede wszystkim w przypadku chorób oczu, które dotyczą plamki żółtej. Do najczęstszych należą zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD) oraz cukrzycowy obrzęk plamki żółtej (DME). Oba schorzenia dotyczą tej samej części siatkówki oka, czyli plamki żółtej, jednak rozróżnia je od siebie przyczyna choroby.
W przypadku wysiękowej postaci AMD przyczyną jest powstawanie nieprawidłowych naczyń w okolicy plamki, które tworzą tzw. błonę podsiatkówkową (neowaskularną). Na dnie oka pojawiają się przesięki i krwotoki. W końcowym stadium może dojść do powstania blizny i trwałego uszkodzenia siatkówki.
Z kolei cukrzycowy obrzęk DME związany jest z uszkodzeniem naczyń krwionośnych siatkówki oka w przebiegu cukrzycy. Podwyższony poziom glukozy we krwi uszkadza drobne naczynia krwionośne w oku, które zaczynają przeciekać, a to prowadzi do obrzęku siatkówki wymagającego leczenia.
Iniekcje doszklistkowe stosuje się również w przypadku innych chorób, m.in. zakrzep żyły środkowej siatkówki, retinopatia proliferacyjna, obrzęk plamki w przebiegu zapalenia błony naczyniowej z towarzyszącą neowaskularyzacją.
Iniekcje doszklistkowe w leczeniu AMD i DME w ramach NFZ
Obecnie standardem leczenia AMD wysiękowego oraz cukrzycowego obrzęku plamki są iniekcje doszklistkowe z preparatów antyVEGF. W tym celu Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił specjalny Program Lekowy, który umożliwia bezpłatne leczenie obu chorób. Program obejmuje zarówno badania diagnostyczne, jak i zastrzyki do oka preparatami anty-VEGF oraz wizyty kontrolne po zabiegu.
Centrum Lekarskie ALFA w Skoczowie jest ośrodkiem okulistycznym, w którym realizujemy Program Lekowy NFZ w leczeniu AMD i DME. Warunkiem kwalifikacji do Programu Lekowego NFZ jest aktualne skierowanie wystawione przez lekarza POZ lub lekarza okulistę.
Dowiedz się więcej o Programie Lekowym NFZ
Jak przebiega iniekcja do gałki ocznej?
Zabieg iniekcji doszklistkowej wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych – w szpitalu. Wykonuje go lekarz okulista w asyście pielęgniarki. Samo podanie leku do gałki ocznej trwa około 5 minut, a cała procedura kilka godzin, łącznie z badaniami diagnostycznymi. Przed iniekcją pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe kroplowe, a następnie na powieki zakładana jest specjalna rozwórka, która zabezpiecza oko przed mruganiem w trakcie zabiegu. W trakcie iniekcji chory nie odczuwa bólu, może jedynie towarzyszyć mu uczucie dyskomfortu.
Szpital okulistyczny Skoczów
Centrum Leczenia Chorób Siatkówki w Centrum Lekarskim ALFA
W Centrum Lekarskim ALFA w Skoczowie diagnozujemy oraz leczymy choroby siatkówki. Wykonujemy m.in. zabieg witrektomii i zastrzyki do wnętrza gałki ocznej. Posiadamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia, realizujemy leczenie AMD i DME w ramach Programu Lekowego.
zabiegów, diagnostyki oraz profilaktyki w Centrum Lekarskim ALFA
Wirtualny Spacer